Аспарагінова та глютамінова кислота та її похідні. Умови процесів та мікроорганізми.
Аспаргінова кислота - ще один привабливий продукт з біомаси. Вона також є джерелом 4 вуглецевих атомів, але містить ще одну важливу хімічну функцію - аміногрупу. Каталітичною реакцією фумарової кислоти з аміаком за наявності ферменту ліази можна отримати аспарагінову кислоту з високою концентрацією. На сьогодні виробництво та застосування аспарагінової кислоти стримується відсутністю прямого методу її ферментативного отримання з біомаси, яке було б економічно вигідним. Інший шлях - зменшити витрати на виробництво фумарової кислоти - прекурсора аспарагінової кислоти:
1. – 2 амінобутандіол-1,4, 2 - 3,4 диамінобутиролактон, 3 – 3- амінотетрагідрофуран
Принципові шляхи використання аспарагінової кислоти як базового хімікату полягають у застосуванні процесів повного відновлення її до діолів або часткового відновлення до аміногідроксикислот, які є привабливими для отримання полімерних матеріалів. Водночас наявність аміногрупи робить можливим одержання полімерів, подібних до капрону, та перетворення у різноманітні амінокислоти, отримання розчинників тощо. Наступним перспективним представником є глютамінова кислота, 5-вуглецевий блок для нових полімерних речовин - поліамідів або поліефірів. З неї можна одержувати і ПАР. Глютамінова кислота виробляється переважно в Азії ферме нтацією з меляси або глюкози як харчова добавка. Дослідники намагаються суттєво здешевити ферментативний процес і синтезувати не сіль глютамінової кислоти, а саму вільну кислоту. Все це дасть змогу уникнути витрат на очищення проміжних продуктів і власне виділення кислоти. Для розвитку сфери застосування глютамінової кислоти слід розробити каталізатори селективних процесів відновлення (гідрування), циклізації тощо та нові продукти з неї:
1- 2 амінопентандіод1,5., 2 – 2-аміно 5-гідроксіпентановая кислота, 3 – 1,5-дипентанова кислота, 4-тетрагідропірол-2 карбонова кислота,, 5- тетрагідропірол 2 гідроксиметил, пентадіол1,5.
|