Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Морфологічна класифікація дієслів





 

Індоєвропейська система дієслова зазнала в спільногерманській суттєвих змін. У результаті склалася нова система морфологічних класів дієслів: сильні, слабкі, претерито-презентні та неправильні.

В залежності від способу творення претериту дієслова у давньогерманських мовах поділяються на сильні і слабкі. Сильні дієслова утворюють минулий час за допомогою аблауту (чергування голосного в корені). Слабкі дієслова утворювали минулий час за допомогою додавання до основи дентального суфіксу.

Сильні дієслова. В германських мовах розрізняють сім класів сильних дієслів. Утворення перших п’яти класів за допомогою аблауту проаналізовано на прикладі форм готських дієслів у п. 4.6. Порівняно з системою чергування голосних сильних дієслів, дієслівну систему аблауту в інших германських мовах важко простежити з причини різних фонетичних змін. Нижче наведені приклади перших п’яти класів сильних дієслів в давньоанглійській, давньоверхньонімецькій та давньоісландській мовах.

І клас

двн.-англ. rīsan ‘вставати’ – rās – rison – risen

двн.-в.-нім. grîfan ‘схопити’ – greif – griffum – gigriffan

двн.-ісл. ríða ‘їхати верхи’ – reið–riðum–riðinn

ІІ клас

двн.-англ. cēōsan ‘вибирати’ – cēās – curon – coren

двн.-в.-нім. biogan ‘зігнути’– boug – bugum – gibogan

двн.-ісл. skjóta ‘стріляти’ – skaut – skotinn

ІІІ клас

двн.-англ. bindan ‘зв’язувати’ – band – bundon – bunden

двн.-в.-нім. bintan ‘зв’язувати’ – bant – buntum – gibuntan

двн.-ісл. bresta ‘лопнути’ – brast – brustum – brostinn

IV клас

двн.-англ. stelan ‘красти’ – stæl – stāē lon – stolen

двн.-в.-нім. neman ‘брати’ – nam – nâmum – ginoman

двн.-ісл. bera ‘нести’ – bar–bárum–borinn

V клас

двн.-англ. etan ‘їсти’ – æt – āē ton – eten

двн.-в.-нім. geban ‘давати’ – gab – gâbum – gigeban

двн.-ісл. gefa ‘давати’ – gaf–gáfum–gefinn

У VI класі сильних дієслів спостерігається кількісний аблаут: а () – ō;, який відповідає індоєвропейському аблауту о – ō;. Напр.:

гот. faran ‘їхати’ – fōr – fōrum – farans

двн.-англ. hebban ‘підіймати’ – hōf – hōfon – hafen

двн.-в.-нім. graban ‘копати’ – gruob – gruobum – gigraban

двн.-ісл. taka ‘брати’ – tók – tókum – tekinn

Дієслова VII класу – це редуплікуючі слова, тобто творення форм претериту однини і множини ґрунтується на редуплікації (подвоєнні) внутрішньої флексії. Найяскравіше дієслова цього класу представлені в готській мові. Напр.:

гот. haitan ‘називати’ – haíhait – haíhaitum – haitans

В інших давньогерманських мовах редуплікація спостерігається в поодиноких прикладах:

двн.-англ. hātan ‘називати’ – hēt (heht) – hēton (hehton) – haten

двн.-в.-нім. loufan ‘стрибати’ – lief – liefum – giloufan

двн.-ісл. falla ‘падати’ – fellfellumfallinn

Особливістю дієслів сьомого класу в західно- та північно-германських мовах була наявність одного й того ж голосного в інфінітиві та дієприкметнику ІІ, а також у формі претериту однини та множини. Дискусійним залишається питання про те, чи була редуплікація характерною для цього класу слів у західно- та північногерманських ареалах, оскільки в дієсловах відбулося стягнення подвоєного кореня. На думку А.Мейє, зникнення редуплікації пояснюється особливостями наголосу, що падав на перший склад кореня. Другий кореневий елемент був ненаголошеним і зазнав редукції. Таким чином, за аналогією з іншими класами, редупліковані форми були замінені такими, що не мали редуплікації.

Слабкі дієслова є інновацією в германських мовах. Усі вони утворюють форми претериту та дієприкметника ІІ за допомогою додавання дентального суфікса, що в різних мовах та типах дієслів міг мати такі варіанти: -d, -t, -þ;. Існує декілька гіпотез щодо джерела походження дентального суфікса. Одні вважають, що це суфігована форма минулого часу германського дієслова *dōn, пор. також: і.-є. *dhē-/dhō- (Ф.Бопп, Я.Грімм). Іншим джерелом дентального суфікса вважають індоєвропейський суфікс *-to- (К.Бругманн, Г.Коллітц). На думку сучасних лінгвістів, обидва ці суфікси приймали участь у творенні форм слабких дієслів (М.М.Гухман, В.М.Жирмунський та ін.).

Слабкі дієслова утворилися, головним чином, від інших дієслів, іменників і прикметників. За характером суфікса основи слабкі дієслова поділяють на чотири класи.

Перший клас утворювався за допомогою суфікса *-ja (від і.-є. *-éye/o-), який у різних мовах відбивався як -іа-, -ij-, -i-. Напр.:

гот. lagjan ‘класти’ – lagida – lagiþs

двн.-англ. dēman ‘судити’ – dēmede – dēmed

двн.-в.-нім. nerian ‘рятувати’ – nerita – (gi)nerit

двн.-ісл. telja ‘говорити’ – talðatalðr < taliðr

Дієслова першого класу були перехідними і мали в основному каузативне значення. Джерелом їх утворення були 1) іменники і прикметники, 2) сильні неперехідні дієслова.

Другий клас представлений відіменними дієсловами, в яких основотворчим суфіксом виступав -ō- (і.-є. *-ā-) або *-ōjan- (двн.-англ. -ian-). Напр.:

гот. fiskōn ‘ловити рибу’ – fiskōda – fiskōþs

двн.-англ. lufian ‘любити’ – lufode – lufod

двн.-в.-нім. machôn ‘робити’ – machôta – gimachot

двн.-ісл. strá; ‘постилати’ – stráða – stráðr

Дієслова ІІ класу могли бути як перехідними, так і неперехідними. Вони не мали певних фонетичних обмежень, тому цей клас був ‘відкритим’, перетворившись на продуктивну модель для подальших новоутворень у германських мовах.

Третій клас дієслів походить від германських дієслів з основою на *-ē- (і.-є. *-іа/-ēі). В германських мовах цей суфікс відбився як -аі-, -āē і-, -ja-. Суфікс -аі- наявний лише в готській мові в претериті та дієприкметнику ІІ, в інших германських мовах від найчастіше випадав або виступав як -ē-. Напр.:







Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 3441. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Этапы творческого процесса в изобразительной деятельности По мнению многих авторов, возникновение творческого начала в детской художественной практике носит такой же поэтапный характер, как и процесс творчества у мастеров искусства...

Тема 5. Анализ количественного и качественного состава персонала Персонал является одним из важнейших факторов в организации. Его состояние и эффективное использование прямо влияет на конечные результаты хозяйственной деятельности организации.

Билет №7 (1 вопрос) Язык как средство общения и форма существования национальной культуры. Русский литературный язык как нормированная и обработанная форма общенародного языка Важнейшая функция языка - коммуникативная функция, т.е. функция общения Язык представлен в двух своих разновидностях...

Измерение следующих дефектов: ползун, выщербина, неравномерный прокат, равномерный прокат, кольцевая выработка, откол обода колеса, тонкий гребень, протёртость средней части оси Величину проката определяют с помощью вертикального движка 2 сухаря 3 шаблона 1 по кругу катания...

Неисправности автосцепки, с которыми запрещается постановка вагонов в поезд. Причины саморасцепов ЗАПРЕЩАЕТСЯ: постановка в поезда и следование в них вагонов, у которых автосцепное устройство имеет хотя бы одну из следующих неисправностей: - трещину в корпусе автосцепки, излом деталей механизма...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия