Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Професійно-технічної освіти





Як зазначалось у попередньому параграфі, основною категорією дидак­тики є процес навчання. Структура навчального року, режим занять визначаю­ться навчальними закладами згідно із законодавчими нормами.

В „Українському педагогічному словнику” процес навчання визначає­ться як взаємопов’язана діяльність педагога (викладання й організація спряму­вання навчальної діяльності учнів) і діяльність учня (учіння), спрямована на оволодіння ним системою знань з основ наук, умінь і навичок їх практичного застосування, розвиток творчих здібностей [17, 276].

До основних компонентів навчального процесу належать:

Мета навчання, яка визначається умовами розвитку кожної держави, реформуванням системи освіти й набутим досвідом у формуванні підростаючої особистості; виокремлюють три основні групи взаємопов’язаних цілей, які є складовими мети навчання: освітню, виховну і розвивальну.

Завдання навчання випливають з його мети і дають змогу оволодівати знаннями, вміннями й навичками згідно з навчальними планами і програмами.

Зміст освіти (навчання) – чітко окреслена система знань і умінь, якою повинна оволодіти особистість упродовж навчання в школі, професійно-технічному або вищому навчальному закладі.

На зміст освіти впливають чинники: об’єктивні – потреби суспільства в розвитку робочої сили, розвиток науки і техніки, що супроводжується появою нових ідей, теорій і докорінними змінами в технології освіти та суб’єктивні – політика держави, методологічні позиції вчених тощо.

Форми організації навчання (від лат. forma – зовнішній вигляд) – спосіб здійснення навчального процесу, свідоме оволодіння навчальним матеріалом, певними вміннями та навичками. Основними формами навчання в ПТНЗ є урок, лекція, семінар, лабораторне і практичне заняття, виробнича практика та ін.

Додаткові форми навчання – факультативні заняття, гурткова, секційна, студійна робота з учнями, різноманітні екскурсії, конкурси, олімпіади тощо.

Засоби навчання – це предметна підтримка навчального процесу. До них належать підручники, посібники, комп’ютери, навчальні контролюючі машини, відповідні знаряддя, завдяки яким учні одержують знання і вдосконалюють навички.

Методи навчання (від лат. metodos – спосіб, шлях) – це основні шляхи, способи навчальної роботи викладача та учнів, за допомогою яких одержуються (реалізуються) певні знання, вміння і навички. Вирізняють зага­льні та спеціальні методи.

Педагогічна технологія – сукупність знань про засоби й способи навча­льно-виховного процесу, а також систематичне і послідовне здійснення його на практиці. Це система діяльності педагога й учнів, побудована на конкретній меті згідно з визначеними принципами, методами і формами навчання. Педа­гогічна технологія включає в себе науково обґрунтований проект педагогічного процесу (або інакше – модель педагогічної системи), систему для викладачів та учнів, вихователів і вихованців, які діють відповідно до цього проекту.

Гармонійний педагогічний процес у сучасному ПТНЗ можливий лише за умови ретельного відтворення попередньо спроектованої педагогічної техно­логії, тобто чітко поставлених завдань разом з адекватною технологією їх розв’язання. Це дає змогу перетворити навчально-виховну роботу з невпорядкованої сукупності дій різних викладачів і майстрів виробничого навчання у цілеспрямовані зусилля цілого інженерно-педагогічного колективу.

Будь-яка діяльність може бути мистецтвом або технологією. Мистецтво ґрунтується на інтуїції, технологія – на закономірностях науки. З мистецтва все починається, технологією – закінчується, щоб потім усе почалося спочатку. Найпоширеніші педагогічні технології – особистісно орієнтоване, індивідуа­льно-визначене, кооперативне навчання та ін.

Модель навчання – це певна система взаємопов’язаних елементів, яка дає змогу визначити пріоритетні завдання, методи і форми навчання, розраховані на досягнення певного педагогічного результату.

Моделі навчально-виховного процесу у ПТНЗ будуються на основі багатокомпонентного, варіативного змісту освіти, застосування особистісно орієнтованих педагогічних систем, вибору перспективних освітніх технологій, комп’ютерної підтримки навчання, діагностичних і стимулюючих форм контролю й оцінювання досягнень учнів у різних видах навчально-виробничої діяльності.

До найвідоміших моделей у дидактиці належать такі [34, 113]:

1) модель навчання як державна організація, коли система навчання підпорядковується державним структурам влади з централізованим визначен­ням мети, змісту освіти, навчальних предметів тощо;

2) модель розвивального навчання (В.Давидов, В.Рубцов) – передбачає організацію процесу навчання як широке поєднання різних видів навчально-пізнавальної діяльності. Вона дає змогу всебічно розвивати в учнів мислення, пам’ять, увагу, інтелектуальні здібності, готує їх до самостійного засвоєння знань, пошуку істини;

3) традиційна модель навчання (Ж.Мажо, Л.Кро, Ж.Капель, Д.Равич) – це модель системного, послідовного академічного навчання як засобу передачі підростаючому поколінню універсальних елементів національної культури;

4) раціональна модель навчання (П.Блум, Р.Гап’є, Б.Скіннер) – перед­бачає таку його організацію, яка забезпечить засвоєння необхідних знань, умінь і навичок, насамперед для практичної діяльності й самореалізації особистості;

5) феноменологічна модель навчання (А.Маслоу, А.Комбс, К.Роджерс) – відображає персональний характер навчання з урахуванням індивідуально-психологічних особливостей учнів, їх запитів і потреб.

Складовими компонентами процесу навчання, тобто структурою процесу навчання (за Ю.Бабанським) є: цільовий, стимулюючо-мотиваційний, змістовий, діяльнісно-операційний, контрольно-корекційний (регулюючий) і оцінково-результативний, емоційно-вольовий [34, 135].

Цільовий компонент – охоплює мету і завдання вивчення того чи іншого предмету.

Стимулюючо-мотиваційний компонент – передбачає стимулювання в учнів інтересу до навчально-пізнавальної діяльності, потреби розв’язувати навчальні, виховні й розвивальні завдання, пізнавальної активності.

Змістовий компонент – визначається навчальним планом, програмами з предметів і підручниками (навчальними посібниками).

Діяльнісно-операційний компонент – безпосередньо відображає сутні­сть процесу навчання, яка реалізується відповідними методами, прийомами і формами організації викладання й навчання.

Контрольно-корекційний (регулюючий) компонент – передбачає здій­снення різних видів контролю, самоконтролю, взаємоконтролю за навчально-пізнавальною діяльністю та результативністю навчання.

Оцінково-результативний компонент – спрямований на оцінку, само­оцінку, взаємооцінку знань, умінь і навичок учнів, здобутих у процесі навчання.

Емоційно-вольовий компонент – враховує індивідуальні психологічні особливості учасників навчального процесу, їхній емоційний стан, настрій, мотивацію та психологічну установку.

Усі зазначені компоненти процесу навчання перебувають у взаємозв’язку і взаємно доповнюються, що забезпечує реалізацію поставленої мети й завдань.







Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 644. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Решение Постоянные издержки (FC) не зависят от изменения объёма производства, существуют постоянно...

ТРАНСПОРТНАЯ ИММОБИЛИЗАЦИЯ   Под транспортной иммобилизацией понимают мероприятия, направленные на обеспечение покоя в поврежденном участке тела и близлежащих к нему суставах на период перевозки пострадавшего в лечебное учреждение...

Кишечный шов (Ламбера, Альберта, Шмидена, Матешука) Кишечный шов– это способ соединения кишечной стенки. В основе кишечного шва лежит принцип футлярного строения кишечной стенки...

Мелоксикам (Мовалис) Групповая принадлежность · Нестероидное противовоспалительное средство, преимущественно селективный обратимый ингибитор циклооксигеназы (ЦОГ-2)...

Менадиона натрия бисульфит (Викасол) Групповая принадлежность •Синтетический аналог витамина K, жирорастворимый, коагулянт...

Разновидности сальников для насосов и правильный уход за ними   Сальники, используемые в насосном оборудовании, служат для герметизации пространства образованного кожухом и рабочим валом, выходящим через корпус наружу...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия