Хід вправи
Учасники стають у коло. Інструкція. Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно! -В Австралії піднявся вітер (ведучий тре долоні). -Починає капати дощ (клацання пальцями). - Дощ посилюється (почергове плескання долонями по грудях). - Починається справжня злива (плескання по стегнах). - А ось град, справжня буря (тупіт ногами).
- А що це? Буря стихає (плескання по стегнах). - Дощ стихає (плескання долонями по грудях). - Рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями). - Сонце! (Руки догори). Кінозірка. Для подолання невпевненості, сором'язливості та підвищення самооцінки уявіть себе кінозіркою — сильною, впевненою у собі, якій завжди все вдається. Увійдіть у цей образ і дійте так, як вона. Залишайтеся в цій ролі якомога довше. Бібліотерапія. Прочитайте уривок з художнього твору, відчуйте атмосферу, яку створив письменник, станьте ніби співучасником подій, радіючи, думаючи, переживаючи разом із героями твору, забуваючи власні негаразди. Конкурс читців. Виразно прочитайте вірш улюбленого поета. Передайте настрій автора, бачення ним ситуації і т.д. Інсценування. а) Групу ділимо на три підгрупи. Кожна з підгруп за 5 хв. готує інсценівку відомої казки („Ріпка", „Колобок" тощо). Проводимо конкурс і визначаємо переможця. б) Кожна з підгруп готує інсценівку прислів'я або приказки („Без труда нема плода", „Що посієш, те й пожнеш" тощо). Критерії оцінювання інсценування: масовість; уміння увійти в роль; володіння словом (виразність, чіткість, дикція, логічні наголоси тощо). Проведення фрагменту уроку з фаху «Перше знайомство вчителя з класом. Вступ у предмет, вимоги до його вивчення» Для цього необхідно продумати організацію зовнішнього вигляду та зміст першої розмови з учнями про значення предмета для загального розвитку учня, про педагогічні вимоги до організації навчальної роботи і шляхи формування мотивації навчання. Основна мета — налагодити перший контакт з класом. Орієнтовно це може виглядати так.
Добрий день, учні! Сідайте. Я ваша нова вчителька математики. Мене звуть Наталя Петрівна. Мені б хотілося, щоб ми з вами знайшли взаєморозуміння. Я намагатимусь викладати так, щоб математика стала вашим другом, щоб ви зрозуміли, яка це цікава і корисна наука, щоб полюбили Її так, як люблю я. А для цього вам необхідно уважно мене слухати і виконувати те, що я попрошу. Я, у свою чергу, також намагатимусь виконувати ваші прохання. Згодні? Якщо так, то запрошую вас до Країни Математики. Критерії оцінювання проведеного фрагменту: - уміння налаштуватися на спілкування з аудиторією; - уміння організувати свій зовнішній вигляд; - продуманість змісту розмови з учнями (постановка вимог до організації навчальної роботи, зацікавлення учнів своїм предметом). ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № З тема: ЗАСОБИ ЗОВНІШНЬОГО САМОВИРАЖЕННЯ ВЧИТЕЛЯ МЕТА: ознайомитися з основними елементами зовнішньої техніки вчителя; розвивати навички зовнішньої техніки; формувати уявлення про культуру зовнішнього вигляду вчителя. ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ I. ОБГОВОРЕННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ПИТАНЬ · Зовнішня техніка вчителя. · Основи самопрезентації вчителя. · Пантоміміка в педагогічній діяльності. · Значення міміки в роботі вчителя. · Міжособистісний простір та його роль у педагогічному спілкуванні. · Техніка мовлення вчителя. · Соціально-перцептивна техніка.
II. ВИКОНАННЯ ВПРАВ з метою вироблення основ зовнішньої та соціально-перцептивної техніки майбутніх вчителів. III. ВИСТУПИ студентів з усними розповідями (на матеріалі фаху). ЛІТЕРАТУРА Основна 1. Педагогічна майстерність: Підручник / І.А. Зязюн, Л.В.Крамущенко, І.Ф.Кривонос та ін.; За ред. І.А.Зязюна.- К.: Вища шк., 1997. - С. 57-66. 2. Педагогічна майстерність: Підручник / І.А. Зязюн, Л.В.Крамущенко, І.Ф. Кривонос та ін.; За ред. І.А.Зязюна. — 2-ге вид., допов. і переробл. — К.: Вища шк., 2004. — С. 51-58, 69-71,222-245.
|