Потенціал Доннана. Доннанівська рівновага
Розглянемо потенціал спокою, який характеризує електричні властивості клітин з послабленим метаболізмом. Якщо всередині і зовні клітини знаходяться іони протилежних знаків, то умова рівноваги між водними фазами по обидва боки мембрани зводиться до умови електронейтральності середовищ, що означає: 1) повний заряд по обидва боки мембрани дорівнює нулю
2) відсутня різниця потенціалів
Розглянемо випадок, коли всередині і зовні клітини ми маємо іони двох типів, що несуть протилежні заряди, скажімо іони К+ та Сl–. Умова електронейтральності для цього випадку матиме вигляд:
звідки
Рівноважні потенціали Нернста для цих іонів:
З рівнянь (6.45) та (6.46а,б) виходить
або
Коефіцієнт r називають відношенням Доннана. З рівняння (6.48) маємо
Рівняння (6.49) називають умовою доннанівської рівноваги. Так, робота Na+-К+-насосу утворює нерівномірний розподіл іонів К+. внаслідок чого виникає мембранний концентраційний потенціал Тепер врахуємо, що у внутрішньоклітинному середовищі присутні в певних концентраціях аніони білкового походження [Р–], для яких мембрана майже непроникна. Заряджені макромолекули, що знаходяться всередині клітини, суттєво впливають на перерозподіл іонів між клітиною і позаклітинним середовищем. Умови електронейтральності у внутрішньоклітинному і позаклітинному середовищах відповідно матимуть вигляд:
де n – кількість зарядів на кожній білковій молекулі. Використовуючи безрозмірний потенціал Нернста (6.35), відношення Доннана (6.48) можна подати у вигляді:
Поєднуючи рівняння (6.51) та (6.52), маємо:
Враховуючи (6.53), умова електронейтральності у внутрішньоклітинному середовищі (6.50) матиме вигляд:
або
Розкладаючи функції і обмежуючись першими двома членами цих розкладів, маємо:
або, враховуючи (6.34):
Таким чином, доннанівський потенціал прямопропорційний концентрації заряджених макромолекул всередині клітини і оберненопропорційний концентрації електроліту в позаклітинному середовищі. Проведемо чисельну оцінку потенціалу Доннана. Звичайно
|