Дифузійний потенціал
Згідно з визначенням, формулу для густини потоку речовини можна подати у вигляді:
де с – концентрація іонів, υ – швидкість їх руху. Порівнюючи вираз (6.37) з рівнянням Нернста-Планка (6.28), одержимо рівняння для швидкості руху іонів:
Для позитивних іонів:
Для негативних іонів:
Нехай швидкості руху негативних і позитивних іонів зрівнялися, тобто
або
Проінтегруємо рівняння (6.42) по всій товщі мембрани:
звідки
Враховуючи співвідношення Ейнштейна між коефіцієнтами дифузії та рухливості D + = b + RT/Fz, D – = b – RT/Fz, остаточно маємо:
Таким чином, дифузійний мембранний потенціал зумовлений різними значеннями рухливості ( Виконаємо чисельну оцінку дифузійного потенціалу, що спричинений різними рухливостями іонів Na+ і Сl–. Як відомо, концентрація іонів як Na+, так і Сl– зовні клітини перевищує їх концентрацію всередині приблизно на порядок. Рухливість цих іонів, знайдена в експерименті, дорівнює: тобто
При дифузії цих іонів всередину клітини на мембрані виникне потенціал, що при співвідношенні сі / сe = 10, дорівнюватиме:
Таким чином, дифузійний потенціал у 5–6 разів менший за концентраційний потенціал Нернста ( У відсутності одного з іонів формула (6.43) для дифузійного потенціалу перетворюється в формулу (6.33) для рівноважного потенціалу Нернста. Крім того, при рівності рухливостей (так само, як і при рівності концентрацій) дифузійний потенціал стає рівним нулеві.
|