Другий етап
Через 45 хвилин після попередньої роботи досліджуваному зачитуються наступні 10 абстрактних понять. У відповідь на кожне слово він має зробити в протоколі певну зарисовку, не використовуючи при цьому літер і цифр. Після 5-хвилинної паузи досліджуваний, використовуючи зроблені зарисовки, повинен спробувати відтворити пред’явлені поняття. Інструкція: «Перед Вами протокол у вигляді 10 пронумерованих клітинок. Я знову зачитаю Вам 10 абстрактних понять. Після кожного слова Ви повинні у відповідній клітинці зробити малюнок, аби краще запам’ятати слово. Якість малюнка не має значення. Писати слова, букви, цифри в клітинках не дозволяється. Коли я прочитаю всі 10 слів, перегорніть протокол, щоб не бачити, що Ви намалювали. А коли я скажу «Пишіть!», перегорніть протокол на лицьовий бік та в кожній клітинці напишіть те поняття, котре відповідає зробленому малюнку. Чи все Вам зрозуміло? Чи є запитання? Якщо немає, то увага! Починаємо!» Читати слова необхідно чітко, виразно, роблячи між кожним словом паузу 10-15 с, аби досліджуваний міг зробити зарисовки. Необхідний тестовий матеріал:10 абстрактних понять для запам’ятовування — Фантазія, Впевненість, Творчість, Мислення, Самотність, Здібність, Закон, Щастя, Знання, Краса Протокол №2а (для зарисовок) Дата:___________ Досліджуваний:___________________________
Протокол №2б (для відтворених слів) Дата:___________ Досліджуваний:___________________________
Обробка та аналіз результатів: 1. За результатами кожного етапу роботи слід підрахувати кількість правильно відтворених понять та обчислити коефіцієнт запам’ятовування за формулою Кз = m/n×100%, де Кз – коефіцієнт запам’ятовування; m – кількість правильно відтворених понять; n – обсяг матеріалу для запам’ятовування (n = 10). 2. Зіставивши за кількісними показниками результати обох етапів дослідження (К1 і К2), указати на відмінності в безпосередньому та опосередкованому запам’ятовуванні. Виходячи з одержаних результатів дослідження, проаналізувати вплив ступеня узагальненості та змістовності зарисовок на продуктивність запам’ятовування матеріалу і зробити відповідні висновки; навести рекомендації по формуванню умінь продуктивного використання учнем засобів мнемотехніки у процесі засвоєння навчальної інформації.
3.3.4.3. Методика «Прості аналогії» (за описом Л.Д. Столяренко) Мета: дослідження особливостей встановлення учнем логічних зв’язків і відношень між поняттями Обладнання:бланк, на якому зліва подано пари слів, між якими існують певні зв’язки, а справа — слова, між якими необхідно знайти зв’язки такого ж типу (за заданим словом):
Інструкція: « Міжсловами, поданими зліва, існують певні зв’язки. Ваше завдання полягає в тому, щоб на основі встановленого характеру зв’язку між кожною парою слів віднайти із запропонованих в дужках слів те, яке так само пов’язано з словом, винесеним за дужки. До виконання приступайте по заданій команді і намагайтеся працювати швидко й уважно». Відповіді учня фіксуються в протоколі:
|