Розв’язання.
Розрахункова схема наведена на рис. 6.5,б. При її побудові використано принцип звільнення від в’язів, розподілене навантаження замінено зосередженою силою кН, а сила - координатними складовими , з величинами кН, кН.
а
б Рис. 6.5 Відповідно до рис. 6.5,б, балка як вільне тверде тіло, перебуває в рівновазі під дією заданих сил , пари сил з моментом і реакції защемлення у вигляді силових складових та пари сил з моментом . Складемо рівняння рівноваги балки, використавши першу форму умов рівноваги довільної плоскої системи сил: ; ; ; ; ; . З отриманих трьох рівнянь можна визначити три невідомі реакції: з першого рівняння (кН); з другого рівняння (кН); з третього рівняння (кН×м). Знак (-) отриманої реакції показує, що в дійсності вона направлена на розрахунковій схемі у протилежний бік. Для перевірки одержаних величин реакцій в’язів складемо рівняння моментів сил відносно точки Е, що знаходиться на відстані 1 м від точки В і від балки (рис.6.5, б). Перевірка. .
Приклад 2. Рівновага довільної системи сил у просторі. Початкова схема конструкції (рис. 6.6) складається з вертикального вала АВС вагою кН, який розташований у підп’ятнику А і підшипнику В. На валу жорстко закріплено два шківи радіусами см і см, до яких прикладені колові зусилля . Необхідно визначити реакції підп’ятника А, підшипника В і величину колового зусилля , які забезпечують рівновагу вала при наступних геометричних і кутових параметрах вала і навантаженнях: см; см; , вектори осі ; кН; кН.
|