Механізми утворення ковалентного зв’язку
Розрізняють два способи утворення ковалентного зв’язку: обмінний та донорно-акцепторний. Обмінний механізм. Якщо ковалентний зв’язок утворюється парами електронів, що належать різним атомам, то це означає, що зв’язок здійснюється за обмінним механізмом. Спільна електронна пара може утворюватись за рахунок: а) неспарених електронів, що належать незбудженим атомам. Наприклад: Н2, С12, N2, НС1, Н2S, NН3; б) неспарених електронів, що утворились у процесі “роз-парювання” при переході атома у збуджений стан в межах зайнятого підрівня. Наприклад: СН4. У стаціонарному стані за рахунок неспарених електронів атом Карбону може утворювати два ковалентних зв’язки:
6С 2 ¯ ¯ ¯ 6С* 2 ¯ ¯ ¯ ¯ Тепер на зовнішньому енергетичному рівні атому Карбону знаходяться чотири електрони. Отже, збуджений атом Карбону бере участь в утворенні чотирьох ковалентних зв’язків. При цьому збільшення числа ковалентних зв’язків супроводжується виділенням великої кількості енергії, значно більшої від тієї, що витрачається на збудження атома. Якщо витрати на збудження атома не компенсуються тією енергією, що виділяється при утворенні нового зв’язку, то такий процес у цілому виявляється енергетично невигідним.
17С1 3 ¯ ¯ ¯ ¯ 1ē неспарений
17С1 3 ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ 3ē неспарені
17С1 3 ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ 5ē неспарені
17С1 3 ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ ¯ 7ē неспарені
Донорно-акцепторний механізм. Якщо ковалентний зв’я-зок утворюється парою електронів, які належать одному із атомів, що утворюють зв’язок, а інший атом при цьому надає лише орбіталь для розміщення електронної пари, то такий механізм утворення ковалентного зв’язку називається донорно- акцепторним (схематично він показується стрілочкою від атома-донора до атома-акцептора) Наприклад: амоній-іон NН41+
7N 2 ¯ ¯ ¯ ¯ 7N 2 ¯ ¯ ¯ ¯ NН3 3 1Н 1
7N 2 ¯ ¯ ¯ ¯ NН41+
1H1+ 1H 1H 1H
Атом, що надає пару електронів (у даному разі Нітроґен) виконує функцію донора, катіон Гідроґену, який надає лише простір для розміщення електронів, виконує роль акцептора.
|