Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Предмет і завдання боністики
Грошовий рахунок раніше вивчався у розділі ,,Історична метрологія”, оскільки був пов’язаний в основному з монетами, які через міри ваги одержували свій розмір і навіть часто назву. Запровадження і використання паперових грошей потребує поєднання вивчення історії грошового обігу, грошового рахунку з нумізматикою та боністикою.

Термін бона виник у XIV ст. у Франції і означає bon-талон, чек тощо.

Об'єктом вивчення науки є бони – узагальнений збірний термін для позначення вилучених з обігу грошових знаків (банкноти, державні та банківські білети, у тому числі розмінні, розрахункові, кредитні грошові знаки, казначейські білети і зобов'язання державної скарбниці тощо), власне бони та їх різні сурогати, а також облігації внутрішніх позик, акції, купони цінних паперів, чеки, лотерейні білети, векселі, боргові зобов'язання, інші цінні папери, талони, квитанції, ордери, сертифікати, знаки казино, лото. Боністика також вивчає грошові знаки та їх сурогати, які не були допущені до грошового обігу, пробні примірники, незакінчені банкноти і спеціальні випуски.

Предметом вивчення боністики є історія грошового обігу, грошового рахунку, історія емісії паперових грошей. Характерними аспектами бон, які вивчає боністика, є:

– емблематичний – герби, емблеми, символічні знаки;

– палеографічний – шрифти, монограми, підписи та рукописні позначки;

– сфрагістичний – печатки, перфорації, конгреви, поштові штемпелі;

– хронологічний – дати;

– метрологічний – номінали;

– орнаментальний – прикраси;

– філігранологічний – водяні знаки та матеріал, з якого виготовлено грошовий знак (основа);

– епіграфічний – додаткові надруки, зроблені вже після емісії грошових знаків;

– дипломатичний – формуляр і зміст написів;

– орфографічний – орфографія текстів.

Призначення боністики багатофункціональне, оскільки бони є не тільки вельми самобутнім джерелом вивчення загальної історії держав і народів, їх політичного й економічного розвитку, історії грошового обігу та фінансів, а й цінним джерелом інформації з історії культури, мистецтва, графіки малих форм, а також об'єктом вивчення бонової технології та поліграфії.

Відомості з боністики дуже корисні при вивченні тем економічного розвитку країн, грошових реформ. В цих темах розкриваються такі поняття, як емісія – випуск паперових грошей, девальвація – офіційне зменшення курсу вартості грошей, деномінація – заміна грошових купюр з відповідною одночасною зміною масштабу цін. Ці економічні явища були тісно зв’язані з різними політичними подіями, зокрема, війнами.

Відомості боністики допомагають краще зрозуміти суть та значення грошових реформ в СРСР.

Яскраві приклади дає боністика для розуміння суті інфляції – знецінення грошей, одночасного росту цін та грошової маси внаслідок збільшення необмеженого випуску грошей.

Таким чином, відомості і знання з боністики дають уявлення про цікаві деталі минулого, які вчитель може використовувати на уроках.

Вчителю на уроках історії можна застосовувати для пояснення тем як вербальну інформацію з боністики – згадки про гроші, так і наочні зображення. Вони несуть в собі додаткову інформацію в малюнках. Це – часто роботи відомих художників, наприклад Г. Нарбута на грошах УНР, або Гольбейна на німецьких рейхсмарках. Цікава символіка гербів на банкнотах; їх номінали, назви – буде додатковою ілюстрацією до розповіді вчителя, наприклад, зображення князів, гетьманів на гривнях України, царів на рублях Росії, портрети президентів на доларах США.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 2829. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.002 сек.) русская версия | украинская версия