IX. Катетеризація сечового міхура
1. Показання: а) лікувальні: затримка сечі, контролювання швидкості сечовиділення, видалення згустків крові, внутрішньоміхурова хіміотерапія, післяопераційне відновлення просвіту уретри (бужування); б) діагностичні: забір сечі для досліджень, ретроградне введення контрастних речовин (цистоуретографія), уродинамічні дослідження.
2. Протипоказання відносні: а) гострий простатит; б) підозра на розрив уретри у зв'язку з закритою або проникаючою травмою: кров в сечовипускальному каналі, гемоскротум (гематома мошонки), синці промежини, недоступна пальпація передміхурової залози, неможливість сечовипускання; в) виражена стриктура уретри. 3. Анестезія не потрібна. 4. Оснащення: а) набір для катетеризації уретри (катетер Foley, розчин лідокаїну, мастило желе, шприц 10 мл, рукавички, стерильні серветки, ємкість для збору сечі); б) рекомендується катетер Foley 18 калібру для чоловіків і 16 для жінок. 5. Положення – чоловіки на спині, жінки в позі «жаби» (мал. 9.3) (на спині з розведеними напівзігнутими ногами).
7. При утрудненій катетеризації у чоловіків, пальпуючи рукою кінчик катетера, визначте локалізацію і характер перешкоди (мал 9.5):
* при стриктурі пенільного відділу використовуйте катетер Foley з прямим кінчиком меншого калібру; * при стриктурі у бульбарному відділі, окрім описаної вище, використовуйте катетер Coude 16 калібру: він має зігнутий кінчик і тому легше долається S-подібна кривизна бульбомембранозного переходу або збільшена передміхурова залоза. Зігнутий його кінчик спрямовуйте краніально. б) обструкція задньої уретри: * спазм зовнішнього сечового сфінктера внаслідок тривоги і болю. Ознаки: коли кінчик катетера наближається до сфінктера – скарги на напругу і біль.
8. Катетеризація у жінок: а) помістіть пацієнтку в позу «жаби»; б) обкладіть вхід до піхві стерильним матеріалом; в) не основною рукою розведіть малі соромітні губи; г) дотримуючись стерильності, введіть головною рукою змащений катетер 16 калібру на 10 см до появи сечі; д) заповніть балон катетера 10 мл 0, 9% розчину NaCl; е) приєднайте катетер до ємкості для збирання сечі; є) якщо вхід в уретру не визначається, переведіть пацієнтку в положення дорсальної літотомії, забезпечте яскраве освітлення; ж) утруднення входу в уретру пов'язані з атрофією піхви, природженою жіночою гіпоспадією або попередніми хірургічними втручаннями. Отвір може бути розташований глибше у своді піхви і попереду уретровагінальної перетинки; з) у пошуках отвору уретри можна використовувати вагінальні дзеркала; 9. Ускладнення та їх усунення: а) підозру на перфорацію уретри краще уточнює цистоскопія; подальші маніпуляції припиняються; б) артеріальна гіпотензія – результат вагусного судинного рефлексу на швидке зменшення розтягування міхура. Пізня гіпотензія – через надмірний постобструктивний діурез; в) гематурія – травма катетером або легкі ушкодження слизової внаслідок швидкого спадання міхура; г) парафімоз.
|