Розв’язання. Для розв’язання задачі перенесемо дані таблиці 10.7.1 в таблицю 10.7.2
Для розв’язання задачі перенесемо дані таблиці 10.7.1 в таблицю 10.7.2. Туди ж записуватимемо розрахункові дані, необхідні для обчислення індексів.
Таблиця 10.7.2
Індивідуальні індекси цін на кожний товар: Ціна товару А в квітні порівняно з березнем зменшилася на 7 %, тоді як ціна товару В зросла на 3 %. Загальний індекс товарообігу Загальний індекс цін на обидва товари в цілому за схемою індексів Пааше: В загальному ціни зменшилися на 0, 6 %. Загальний індекс цін на обидва товари в цілому за схемою індексів Ласпейреса: В загальному ціни зменшилися на 0, 4 %. Загальний індекс обсягу реалізованих товарів в цілому за схемою індексів Пааше: В загальному обсяг реалізації збільшився на 14, 8 %. Загальний індекс обсягу реалізованих товарів в цілому за схемою індексів Ласпейреса: В загальному обсяг реалізації збільшився на 15, 0 %. В даному прикладі індекси Ласпейреса мають дещо більше значення ніж індекси Пааше. Відомо, що Індекс товарообігу дорівнює добутку індексу цін, розрахованому як індекс Пааше, та індексу обсягу, розрахованому як індекс Ласпейреса, і навпаки. Перевірте це самостійно. Абсолютну зміну товарообігу в цілому та за рахунок факторів можна як різницю між чисельником та знаменником відповідного індексу. За рахунок зміни цін на товари величина товарообігу зменшилась на 150 грн., а за рахунок зміни обсягів - збільшилася на 3400 грн., що в загальному склало збільшення товарообігу на 3250 грн. 2. Дані про динаміку випуску та цін трьох товарів – представників продукції галузі вміщено в таблиці: Таблиця 10.7.3
Знайти: a) зведені індекси цін та обсягів за трьома товарами; b) середньорічний приріст цін у цілому за трьома товарами.
|