Характеристика програмного забезпечення
Призначення та основні можливості. Програма " Розрахунок хімічного складу та аналіз раціонів харчування" входить до складу спеціального програмного забезпечення (ПЗ) " Раціон харчування" та призначена для складання, розрахунку хімічного складу та аналізу раціонів харчування для різних контингентів населення. Програма виконана у середовищі системи управління базами даних (СУБД) FOXPRO і може працювати як під управлінням операційної системи MSDOS, так і Windows 9х. Програма проста в практичному використані, має зручний інтерфейс користувача. Роботу студента за дисплеєм комп'ютера організує система меню та підказок, завдяки чому не потрібна спеціальна підготовка у галузі використання компю'терної техніки. Під час роботи надається можливість вибирати з екрану необхідні продукти й вводити необхідну їх кількість; запам'ятовувати складені раціони харчування у файлах на магнітних дисках (вінчестерах або дискетах); виконувати розрахунки хімічного складу як окремих страв чи групи страв з прийомів їжі, так і раціонів за один або більш днів; аналізувати отримані результати з основних показників, таких як вміст жирів, білків, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, калорійності тощо, шляхом порівняння з рекомендованими; у разі необхідності вносити зміни до складу страв та складу раціонів; виводити на екран дисплею та принтер результати розрахунків у вигляді таблиць. Системні вимоги. Для експлуатації програми у складі ПЗ АРМ необхідна ПЕОМ типу ІВМ РС стандартної конфігурації, а саме: – для версії, працюючої під управлінням МS DOS: • Процесор (СРU) 80286 і вище; • Оперативна пам'ять (RАМ) - не менш 1 Мб; • Жорсткий диск (HDD) - не менш 60 Мб; • Дисковод (FDD) для роботи з дискетами 5, 25” або 3, 5”; • Монітор з кольоровим або монохромним екраном; • Принтер матричний (формат А4 або АЗ); – для версії, працюючої під управлінням Windows: • Процесор (СРU) 80486 Dх і вище; • Оперативна пам'ять (RАМ) - не менш 8 Мб; • Жорсткий диск (HDD); • Дисковод (FDD) для роботи з дискетами 5, 25" або 3, 5"; • Монітор з кольоровим або монохромним зображенням; • Принтер будь - якого типу (матричний, отруйний або лазерний); • Миша. Основні функції. Можна виділити наступні функції задачі: – перегляд баз даних (БД) хімічного складу продуктів і страв, довідника фізіологічних норм; – пошук необхідних продуктів; – складання меню із розподілом на прийоми їжі (сніданок, обід, вечеря) на один день або декілька днів; – розрахунок хімічного складу окремих страв, групи страв з прийомів їжі, добових раціонів; – запис у файли на магнітний диск складених раціонів і результатів розрахунків; – аналіз результатів розрахунків та наступне, корегування вихідних даних, якщо в цьому є потреба; – видача результатів на екран; – друк результатів на принтері у вигляді таблиць; – забезпечення студентів необхідною інформацією по роботі у вигляді контекстних підказок та оперативної допомоги.
Є також можливість на рівні функцій користувача: – додавати до бази нові продукти із зазначенням їхнього хімічного складу; – запам'ятовувати під час роботи хімічний склад страв у базі даних " ХІМІЧНИЙ СКЛАД СТРАВ"; – корегувати і додавати контрольні показники фізіологічних норм, що рекомендуються; – вести облік студентів, виконавших розрахунок за допомогою ПЕОМ, а також проводити контроль за ходом виконання роботи. Дані, що використовуються для розрахунку. Даними для розрахунку служать наступні таблиці та інформаційні бази: – " Раціон харчування" й " Данні для розрахунку хімічного складу за сировиною" у вигляді таблиць; – База даних хімічного складу страв " ХІМІЧНИЙ СКЛАД ПРОДУКТІВ" згідно [5]; – База даних хімічного складу страв " ХІМІЧНИЙ СКЛАД СТРАВ" згідно [6]; – База даних " ВТРАТИ", що містить відсоток збереження речовин у стравах які піддаються тепловій обробці згідно [6]; – Довідник " ФІЗІОЛОГІЧНІ НОРМИ".
Основою під час роботи студентів є база даних " ХІМІЧНИЙ СКЛАД ПРОДУКТІВ". Вона містить близько 500 найменувань харчових продуктів згідно [5] та додатково внесених варених в кожурі овочів, таких як картопля, морква, буряк столовий, варене м'ясо тощо із зазначенням для кожного з них повного хімічного складу. Це такі показники: · маса води, г; · білки, г: всього, та з них тваринних; · жири, г: всього, та з них рослинних; · вуглеводи, г: всього, та з них легкозасвоюваних, крохмалю; · клітковина, г; · органічні кислоти, г; · попіл, г; · мінеральні речовини, мг: Nа, К, Са, Мg, Р, Fe; · вітаміни, мг: А, ß -каротин, В1, В2, РР, С; · енергетична цінність, ккал. Усі харчові продукти в базі даних мають свій унікальний номер і розподілені на групи [5]. Для перегляду і пошуку продуктів в базі даних список їх видається у вигляді екранної форми за алфавітом. Пошук потрібного продукту здійснюється або його назві, або при натисканні першої літери найменування.
|