Тақырыбы: Жаңа санау бірлігі – мыңдықтардың құрылуы. Разрядтар және кластар.
Мақсаты: көп таңбалы сандардың құрылымы және жаңа санау бірлігі – мыңдық туралы түсініктерін қалыптастыру; көп таңбалы сандарды оқи алуға үйрету. Сабақтың типі:жаңа сабақ Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, өздігінен жұмыс істеу. Көрнекілігі: арнайы суреттер, кестелер Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу Мен бүгін көңілді келдім. Кәне, шеңбер құрайық, өзіміздің жақсы көңіл күйімімізді бір- бірімізге білдірейік ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. көп таңбалы сандардың құрылымы және жаңа санау бірлігі – мыңдық туралы түсініктерін қалыптастыру. ІІІ. Жаңа сабақ;:1. Көркем жазу минуты. 5 жүздік, 3 ондық, 1 бірлігі бар санды жазыңдар. (531, 513, 351, 315, 153, 135). Қандай сандар жаздыңдар? Ең үлкен, ең кіші сандарды ата.(531,135). 2. № 1. Кестеде жазылған сандарды оқы. Әр санның разрядтық қосылғыштарын ата. Ауызша жұмыс.
5. Математикалық диктант. Мына сандарды жазыңдар. - 2 жүздік - 4 жүздік, 2 бірлік - 7 жүздік, 5 ондық, 6 бірлік. (200, 402, 756, 900,) - Алдыңғы сан 897; (896) - Келесі сан 389; (390) - 5 ондық, 7 бірлік; (57) 6. № 2. Жүздіктермен санау арқылы сендер жаңа санау бірлігі мыңды білдіңдер. Мыңдықтармен де бірліктер сияқты санайды.
№ 3. Оқулықпен жұмыс. Кестедегі сандарды оқы: Сергіту сәті: - Мен домалақ апельсин. Орманда күннен нәр алған.(қолдарын көтеріп керіледі) - Алманың да, алмұрттыңда досымыз. (біріне- бірі бұрылып, қолдарын көтереді) - Біз піскен шиелерміз, шыққан күннің көзінен. (отырып, тұрады) Мұғалім: Ал жемістер, сап түзейік бәріміз, Қатар тұрсақ жеміс-жидек бағымыз. (қолдарын көтеріп, екі жаққа теңселеді.) ҮІ. Түсінгендерін тексеру: № 4. Түбірі бірдей теңдеулер жұбын тауып жаз. Шығар. (х – 8): 4 = 32 (х – 8) ∙ 4 = 32 Х – 8 = 32 ∙ 4 х – 8 = 32: 4 № 5. Есеп шығару. (І топ балалары) І топта ұл бала – 8 – барлығы? шешуі: 150: (8 + 7) = 150: 15 = 10 (топ) І топта қыз – 7 – барлығы?150оқушы8 ∙ 10= 80 (ұл бала) 7 ∙ 10 = 70 (қыз) Жауабы: 80 ұл, 70 қыз қатысты. № 6. (ІІ топ балалары). Қыз – 140 шешуі: І тәсіл: (140 +160): 10 = 30 Ер бала – 160 Барлығы – 10 топ ІІ тәсіл: 140: 10 + 160: 10 = 30 Әр топта –? бала Жауабы: әр топта 30 баладан № 6(ә). ІІІ топ) Қызанақ – 27? банкі керек шешуі: (27 + 30): 3 = 57: 3 = 19 Қияр – 30 Жауабы: 19 банкі керек. 3 л банкіге тең бөлінді ҮІІ. Бүгін не білдік? Шығармашылық жұмыс: № 8. ҮІІІ. Үйге тапрсыма:№ 7. 19 бет. Бағалау
|