Тақырыбы: Уақыт және оның өлшем бірліктері
Мақсаты: оқушылардың уақыт бірліктері және олардың арасындағы қатынас туралы көзқарастарын нақтылау; атаулы сандармен амалдар орындау дағдыларын, сандардыәртүрлі өлшем бірліктермен өрнектей алу дағдыларын жетілдіру. Сабақтың түрі:аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру. Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 3. ІІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: жаппай жұмыс. - Үш аптада қанша күн бар? - 2 жарым сағат қанша минутты құрайды? - 2 сабақ қанша минутқа созылады? - Жазғы каникул қанша аптаға созылады? - Қайсы айда ең аз күн бар? - Ақпан айы 29 күнге созылатын жыл қалай аталады? ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау. №1. Ауызша уақыт өлшем бірліктерге орындау.
№ 1(ә). Қанша уақыт өткенін анықта. (3сағат 8 мин; 6сағат 32 минут) (4 жыл; 1 жыл 5 күн) т.с.с. Өздік жұмыс. № 2. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. 7 тәулік = 168 сағат 5мин 15с = 315 с 480 сағ = 20 тәулік 6ғ. 507ж. = 1107ж т.с.с. № 4. Ұжыммен шығару. Болды –? 3 маш. 165-тен шешуі: 165 ∙ 3 – 196 = 299 Жұмсалды –? тақтай Жауабы: 299 тақтай қалды. Қалды – 196 тақтай № 4.(ә). Өздік жұмыс. 1). 45 ∙ 4 = 180 (ш) алды. 2). 180 + 270 = 450 (ш) болды. 45 ∙ 4 + 270 = 450 (ш) Ж: барлығы 450 шеге болды. Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 5. Кесте бойынша есеп құрастырып шығар. Ш: 150 ∙ 3 = 450 (үлкен альбом) 750 – 450 = 300 кешкентай альбом) 300: 50 = 6 (дана) Ж: 6 кешкене альбом № 7. Жұптық жұмыс. S = 2м ∙ 1м = 2м2 30дм ∙ 2дм = 60 дм2 т.с.с. № 8. Баған түрінде есептеп, дұрыстығын тексер. -806 – 806 + 327 479 327 479 327 479 806 т.с.с. ҮІ. Бекіту. № 6. Ауызша орындау.Шығармашылық тапсырма. № 9 18 ∙ 20 = 360 18 ∙ 19 = 360 – 20 = 342
|