Тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері.
Мақсаты: көп таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру; есептеу дағдыларын жетілдіру. Сабақтың түрі:аралас Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру. Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 2 (3-4), № 3.(3-4) ІІІ. Өткенді пысықтау: Зейінділік ойыны: № 1. Ауызша есептеу. (600, 300; 700) ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау. № 2. Жазбаша көбейту алгоритмін қарастыру және есептеуді түсіндіру. х 2 3 1 2 4 бірліктерді көбейтемін 4 2 8. 8-ді бірліктердің астына жазамын 2 Ондықтарды көбейтемін: 2 2 = 4. 4-ті ондықтардың астына жазамын 4 6 2 4 8 т.с.с. Жауабын оқимын: 46 248 № 2 (ә). Бөлуді жоғарғы разрядтан бастайды. ∙ ∙ ∙ ∙ ∙ жазамын. Ондық мыңдарды бөлемін: 4: 2 = 2. 2-ні бөліндінің – 4 6 2 4 8 2 мәніне жазамын. 4 2 3 1 2 4 Бірлік мыңды бөлемін: 6: 2 = 3. 3-ті бөліндінің мәніне жазамын. –6 Жүздіктерді бөлемін: 2: 2 = 1. 1-ді бөліндінің мәніне жазамын. 6 Ондықтарды бөлемін: 4: 2 = 2. 2-ні бөліндінің мәніне жазамын. –2 Бірліктерді бөлемін: 8: 2 = 4. 4-ті бөліндінің мәніне жазамын. 2 Жауабын оқимын: 23 124. – 4 4 –8 8 - Бөлуді қандай разрядтан бастайды? Бөліндіде неше цифр болатынын қалай анықтауға болады? Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 4. Есепті жан-жақтан талдау. 1). 8 + 12 = 20(ж) – барлығы 2). 300: 20 = 15 (кг) – 1 жәшіктің массасы. 3). 15 ∙ 8 = 120 (кг) – 1-күні сатылды. 4). 15 ∙ 12 = 180 (кг) немесе 300 – 120 = 180 (кг) – 2күні сатылды. № 5.Өздік жұмыс. Теңдеуді шеш. № 6. (4 оқушы тақтада орындайды). Амалдар бойынша жаза отырып есепте. 13 242 ∙ 2 + 63 297 = 89 781 73 865 + 84 844: 2 = 116 287 № 8. Есептеуді жазбаша орында. + 48 мин + 2 сағ 45 мин. = (165 мин) 32 мин 54 мин 80 мин 219 мин = 3сағ 39 мин ҮІ. Бекіту. Шығармашылық тапсырма.№ 9. Бос орындарға сан жаз.
|