Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Література для самоосвіти. 1) Національна доктрина розвитку освіти





 

1) Національна доктрина розвитку освіти. - Указ Президента України від 17 квітня 2002 р. - № 347/2002.

2) Концепція розвитку професійно-технічної (технічної) освіти України // Освіта. - 2003. - 7-14 липня.

3) Бабанский Ю.К. Избранные педагогические труды. - М.: Педагогика, 1990.

4) Давыдов В.В. Теория развивающего обучения. - М.: ИНТОР, 1996.

5) Дьюи Д. Психология и педагогика мышления. - М.: Академия, 1997.

6) Занков Л.В. Избранные педагогические труды. - М.: Новая школа, 1996.

7) Ничкало Н.Г. Новий проект – вимога часу //Професійно-технічна освіта. - 2001. - Спецвипуск. - С.34-38.

8) Педагогика профессионального образования /Под ред. В.А.Сластенина. – М.: Академия, 2004.

9) Хуторской В.А. Современная дидактика. – СПб.: Питер, 2001.

 

 

ЗМІСТ ПРОФТЕХОСВІТИ

 

Загальна характеристика змісту освіти в ПТНЗ

 

Для будь-якого навчального закладу одним з найважливіших питань його становлення і розвитку є відбір змісту, складання навчально-програмної документації, яка розкриває цілі, задачі та напрямки його діяльності.

Під змістом у професійно-технічному навчальному закладі, у відповідності їх цілями і завданнями, розуміють систему технічних, технологічних, організаційних, економічних, правових, загальноосвітніх, політехнічних знань, умінь та навичок, оволодіння якими забезпечує робітникові необхідний рівень кваліфікації, моральне, трудове, естетичне і фізичне виховання, готовність до успішної творчої праці.

Зміст освіти визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і навичок, поглядів і переконань, а також певний рівень розвитку пізнавальних сил і практичної підготовки, досягнутих у результаті навчально-виховної роботи.

Це так званий знаннєво-орієнтований підхід до визначення сутності змісту освіти.

При такому підході у центрі уваги знаходяться знання, як результат духовного багатства людства.

Однак, при знаннєво-орієнтованому підході до змісту освіти, знання виступають абсолютною цінністю і заслоняють собою саму людину.

В останнє десятиліття у світі ідеї гуманізації освіти усе більше утверджується особистісно-орієнований підхід до виявлення сутності змісту освіти. При особистісно-орієнтованому підході до сутності змісту освіти абсолютною цінністю є не відчужені від особистості знання, а сама людина.

Такий підхід забезпечує волю вибору змісту освіти з метою задоволення освітніх, духовних, культурних і життєвих потреб особистості, гуманне відношення до особистості, що розвивається, становлення її індивідуальності і можливості самореалізації в культурно-освітньому просторі.

Основні компоненти змісту освіти: когнітивний досвід особистості, досвід практичної діяльності, творчості і відносин особистості.

Когнітивний досвід особистості. Цей компонент включає систему знань про природу, суспільство, мислення, техніку, способи діяльності, засвоєння яких забезпечує формування у свідомості учнів наукової картини світу, озброює діалектичним підходом до пізнавальної і практичної діяльності. Він по праву вважається основним, оскільки без знань неможлива жодна цілеспрямована дія.

Знання як основний елемент змісту загальної освіти – це результат пізнання дійсності, законів розвитку природи, суспільства і мислення. У них відображається узагальнений досвід людей, накопичений у процесі соціально-історичної практики. Знання – це відображення властивостей речей, предметів і явищ дійсності, перероблені в категоріях людського досвіду.

Досвід здійснення способів діяльності (практичний досвід). Знання про способи здійснення діяльності містяться вже в першому компоненті змісту загальної освіти і базової культури особистості. Але одних знань недостатньо. Потрібно засвоїти досвід їхнього застосування, тобто уміння і навички, вироблені людством.

До загальноінтелектуальних умінь і навичок впритул примикають загальнонавчальні: конспектування, анотування, робота з підручником, словниками, довідниками і т.п.

Таким чином, практичний компонент змісту освіти складає система загальних інтелектуальних і практичних умінь і навичок, що є основою конкретних видів діяльності молодих людей і які забезпечують здатність до збереження культури. До цих видів діяльності відносяться пізнавальна, трудова, художня, суспільна, ціннісно-орієнтовна, комунікативна.

Пізнавальна (навчальна і позанавчальна) діяльність розширює світогляд учнів ПТНЗ, залучає їх до читання, як до одного з найважливіших засобів пізнання світу, розвиває допитливість і формує потребу в самоосвіті, сприяє інтелектуальному розвитку і систематичному оволодінню науковими знаннями.

Трудова діяльність спрямована на створення, збереження і збільшення матеріальних цінностей (предметів культури).

Художня діяльність розвиває естетичне світовідчуття, потребу в прекрасному, здатність до художнього мислення і тонких емоційних відчуттів, стимулює художню самодіяльність учня.

Суспільна діяльність сприяє соціалізації учня, формує його громадянську позицію, залучає до активного перетворення дійсності.

Ціннісно-орієнтована діяльність спрямована на раціональне осмислення учнем загальнолюдських і етнічних цінностей, усвідомлення особистої причетності до світу у всіх його проявах, становлення його як суб'єкта соціальних відносин.

Комунікативна діяльність являє собою насамперед вільне спілкування у вигляді спеціально організованого дозвілля учнів, коли їхнє спілкування звільнене від предметної мети і коли змістом і метою діяльності стає спілкування з іншою людиною як цінністю.

Досвід творчої діяльності. Цей компонент змісту загальної освіти і базової культури особистості покликаний забезпечити готовність учнів до пошуку рішень нових проблем, до творчого перетворення дійсності.

Конкретний зміст досвіду творчої діяльності і її основних рис виявляються в наступному:

1. самостійне перенесення знань і умінь у нову ситуацію;

2. бачення нової проблеми в знайомій ситуації;

3. бачення структури об'єкта і його нової функції;

4. самостійне комбінування відомих способів діяльності в новий;

5. знаходження різних способів вирішення проблеми й альтернативних доказів;

6. побудова принципово нового способу вирішення проблеми, що є комбінацією відомих способів.

Досвід почуттів особистості. Даний компонент являє собою систему мотиваційно-цінносних і емоційно-вольових відносин. Його специфічність полягає в оцінювальому відношенні до світу, до діяльності, до людей.

Культура почуттів – особливий феномен, який є наслідком соціального розвитку людини. Досвід почуттів людини разом із знаннями й уміннями є умовою формування системи цінностей, ідеалів, а в остаточному підсумку і світогляду особистості.

Усі компоненти змісту загальної освіти і базової культури особистості взаємозалежні. Уміння без знань неможливі, творча діяльність здійснюється на основі певних знань і умінь. Вихованість припускає знання про ту дійсність, до якої формується те чи інше відношення, про ту діяльність, що викликає ті чи інші емоції, передбачає поведінкові навички й уміння.

Поки людина, знаючи норми поведінки, поводиться як прийнято, але робить це байдуже, її не можна вважати вихованою. Поки людина обізнана про світоглядну ідею, використовує її для пояснення яких-небудь явищ дійсності, але не переконана в істинності ідеї, отже, ця ідея не викликає у неї емоційного відношення доти, поки вона не є частиною світогляду людини, що виступає критерієм освіченості і вихованості особистості.

У педагогічній теорії і практиці при доборі змісту освіти прийнято орієнтуватися на наступні принципи:

· Відповідність змісту освіти вимогам розвитку суспільства, науки, культури й особистості. Це припускає включення в зміст загальної освіти як традиційно необхідних знань, умінь і навичок, так і тих, які відображають сучасний рівень розвитку соціуму, наукового знання, культури життя і можливості особистісного зростання.

· Єдина змістовна і процесуальна сторона навчання. Вона припускає облік особливостей конкретного навчального процесу. Це означає, що при доборі змісту освіти необхідно враховувати принципи і технології передачі матеріалу, рівні його засвоєння і пов’язані з цим дії.

· Структурна єдність змісту освіти на різних рівнях його формування припускає узгодженість таких складових, як теоретичне уявлення, навчальний предмет, навчальний матеріал, педагогічна діяльність, особистість учня.

· Гуманізація змісту освіти пов'язана насамперед зі створенням умов для активного творчого і практичного засвоєння учнями загальнолюдської культури.

Сучасний зміст освіти повинен бути спрямований на формування гуманітарної культури особистості, що характеризує її внутрішнє багатство, рівень розвитку духовних потреб і здібностей і рівень інтенсивності їхнього прояву у творчій практичній діяльності. Гуманітарна культура – це насамперед гармонія культури знання, культури почуттів, спілкування і творчої дії.

· Фундаменталізація змісту освіти вимагає усвідомлення учнями сутності пізнавальної і практичної перетворюючої діяльності. Навчання в цьому зв'язку з'являється не тільки як спосіб одержання знання і формування умінь і навичок, але і як засіб озброєння учнів методами оволодіння новими знаннями, самостійного оволодіння уміннями і навичками.

· Гуманізація і фундаменталізація змісту освіти викликали до життя становлення і такого принципу, як відповідність основних компонентів змісту освіти структурі базової культури особистості. Ці компоненти представлені як когнітивний досвід особистості, досвід практичної діяльності, творчості і відносин особистості.

Однією із сучасних тенденцій розвитку змісту освіти є його стандартизація, що викликана двома обставинами. Насамперед необхідністю створення єдиного в країні педагогічного простору, завдяки якому буде забезпечений єдиний рівень змісту освіти, яка отримується молодими людьми в різних типах освітніх установ.

Поняття “стандарт” походить від англійського слова standart, що означає норму, зразок, мірило. Основне призначення стандартів полягає в такій організації і регулюванні відносин і діяльності людей, яка спрямована на виробництво продукції з певними властивостями і якостями, що задовольняють потреби суспільства.

Під стандартом освіти розуміють систему основних параметрів, прийнятих як державна норма освіченості, що відображає суспільний ідеал і враховує можливості реальної особистості по досягненню цього ідеалу.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 233. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Расчет концентрации титрованных растворов с помощью поправочного коэффициента При выполнении серийных анализов ГОСТ или ведомственная инструкция обычно предусматривают применение раствора заданной концентрации или заданного титра...

Психолого-педагогическая характеристика студенческой группы   Характеристика группы составляется по 407 группе очного отделения зооинженерного факультета, бакалавриата по направлению «Биология» РГАУ-МСХА имени К...

Общая и профессиональная культура педагога: сущность, специфика, взаимосвязь Педагогическая культура- часть общечеловеческих культуры, в которой запечатлил духовные и материальные ценности образования и воспитания, осуществляя образовательно-воспитательный процесс...

ОЧАГОВЫЕ ТЕНИ В ЛЕГКОМ Очаговыми легочными инфильтратами проявляют себя различные по этиологии заболевания, в основе которых лежит бронхо-нодулярный процесс, который при рентгенологическом исследовании дает очагового характера тень, размерами не более 1 см в диаметре...

Примеры решения типовых задач. Пример 1.Степень диссоциации уксусной кислоты в 0,1 М растворе равна 1,32∙10-2   Пример 1.Степень диссоциации уксусной кислоты в 0,1 М растворе равна 1,32∙10-2. Найдите константу диссоциации кислоты и значение рК. Решение. Подставим данные задачи в уравнение закона разбавления К = a2См/(1 –a) =...

Экспертная оценка как метод психологического исследования Экспертная оценка – диагностический метод измерения, с помощью которого качественные особенности психических явлений получают свое числовое выражение в форме количественных оценок...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия