Тема: Публічний виступ, його структура і методика підготовки
План 1. Основні етапи підготовки промови. 2. Визначення мети і задач виступу. 3. Джерела необхідної для виступу інформації. 4. Структура публічної промови. 5. Композиційні принципи, способи викладу матеріалу. 6. Прийоми мовлення. 7. Написання промови, її запам’ятовування. Література: 1. Абрамович С. Та ін. Риторика загальна та судова. – К., 2002. – С.246-251. 2. Введенская Л., Павлова Л. Риторика для юристов. – Ростов н/Д., 2002. – С.249-270. 3. Мацько Л., Мацько О. Риторика. – К., 2003. – С.90-101, 110-132. Завдання: 1.Відомий вірш М.Рильського є прикладом високої риторики, типового ораторського (хоча й віршованого) розкриття теми. Визначте його тему. Чому ця тема конкретніша, ніж такий об’єкт розмови, як «українська мова» взагалі ? Як парость виноградної лози, Плекайте мову. Пильно й ненастанно. Політь бур’ян. Чистіша від сльози Вона хай буде. Вірно і слухняно Нехай вона щоразу служить вам. Хоч і живе своїм живим життям. Прислухайтесь, як океан співає – Народ говорить. 2.Визначте мету наведеного далі уривку з академічної лекції. «У 7 - 8-х класах поряд з етичною бесідою можна організовувати диспути. Це форма більш активної участі учнів в обговоренні моральних питань. Учні часто сперечаються між собою з різних питань. Ці суперечки можна використати, спрямувавши їх у певне русло, організувати диспути на теми: «У чому краса людини», «Що таке колектив і чи є він у нашому класі», «Про смаки і манери молодої людини»... 3.Складіть промову на тему «Сучасний шлюб та його перспективи» за поданими тезами: - любов як основа шлюбу; - церковний та світський погляд на шлюб; - проблема розлучення: причини та моральні аспекти; - зміна ставлення до вільного кохання в сучасному суспільстві; - нетрадиційні форми шлюбних відносин і ставлення до них суспільства. 4.Прочитайте наведений далі текст. Визначте, на якому логічному законі його побудовано. Обгрунтуйте свою думку. «Гомерівський епітет – поетичне означення, характерне для Гомеровського епосу («Іліади», «Одіссеї»). Дві ознаки характеризують ці епітети: вони складені, об’єднують два корені, і постійні, тобто назавжди закріплені за певними словами чи іменами. Наприклад: світлоока богиня, швидконогий Ахіллес, срібролукий Аполлон, золототронна Гера, хитророзумний Одіссей і т.д. Український перекладач «Одіссеї» Б.Тен користується епітетами «многослізний», «богорівний». 5.Проаналізуйте схему «Композиційна побудова промови». Яке основне завдання кожної композиційної частини промови? Які прийоми збудження уваги, з Вашої точки зору, найбільш дієві?
Тести
1. Визначіть, які теми публічного виступу доречні в аудиторії, де працюють люди пенсійного віку. А. «Соціальна політика уряду». Б. «Про виховання молоді». В. «Секрети раціонального харчування». Г. «Мода вчора і сьогодні».
2. У класичній риториці один з етапів роботи над промовою – етап задуму, винаходу думки, формулювання ідеї майбутнього виступу А. Диспозиція. Б. Інвенція. В. Меморія. Г. Акція. Д. Елокуція.
3. Результатом роботи з літературою на етапі «читання-ознайомлення» є: А. Виписки з книжок за питаннями попереднього плану. Б. Розмітка матеріалу в різних книжках. В. Список необхідної літератури.
4. Вид конспектування літератури, який передбачає перетворення письмового мовлення в усне. А. Лекторське конспектування. Б. Фактографичне конспектування. В. Вільне конспектування. Г. Оцінювальне конспектування. Д. Творче конспектування.
5. Принцип композиційної спільномірності у викладі матеріалу передбачає.. А. Використання мінімальної кількості засобів для розкриття ідеї виступу. Б. Виклад інформації від відомого до невідомого, від простого до складного. В. Поєднання у виступі старого й нового, раціонального і ємоційного, позитивної і негативної інформації. Г. Розміщення матеріалу у виступі таким чином, щоб зацікавленість слухачів зростала.
6. Індуктивний спосіб викладу матеріалу у виступі – це розміщення його таким чином, щоб... А. відбувався перехід від конкретних фактів до узагальнення. Б. матеріал наступного питання базувався на попередньому питанні. В. предмет виступу, його тема розглядалися з усіх боків. Г. відбувався перехід від загальних положень до конкретних ситуацій і висновків на підставі цього. Д. відбувався перехід від поверхневого викладу матеріалу до більш детального його розгляду.
7. Вид конспектування літератури, який передбачає доповнення, розвиток, узагальнення думок автора книжки . А. Лекторське конспектування. Б. Фактографичне конспектування. В. Вільне конспектування. Г. Оцінювальне конспектування. Д. Творче конспектування.
8. Спіралеподібний спосіб викладу матеріалу у виступі – це розміщення його таким чином, щоб... А. відбувався перехід від конкретних фактів до узагальнення. Б. матеріал наступного питання базувався на попередньому питанні. В. предмет виступу, його тема розглядалися з усіх боків. Г. відбувався перехід від загальних положень до конкретних ситуацій і висновків на підставі цього. Д. відбувався перехід від поверхневого викладу матеріалу до більш детального його розгляду.
|