Урок 41
Тема. Утворення множини іменників (у простих випадках, без уживання термі- нів). Правильне вживання іменника у множині чи однині у складеному реченні Мета:навчати учнів змінювати слова за зразком «один — багато», правильно вживати іменники у множині чи однині у складеному реченні; закріплювати вміння розрізняти слова, які означають один предмет, і слова, які означають багато предметів; удосконалю- вати навички каліграфічного письма; поглиблювати словниковий запас учнів; виховувати уважність.
Хід урОКу I. Організаційний момент Ось і знову дзвінок лунає, Мелодійно і срібно звучить. Він до класу дітей скликає, Щоб успішно нового навчить. II. каліграфічна хвилинка — Оберіть у кожному слові четверту літеру. яке слово утвори- лося? Буряк, трос, газета, млин. (Ясен) — Напишіть каліграфічно. Яя яс ял яв вя ля ясен — Складіть і каліграфічно запишіть речення. Клен, ясен, тополя — це… — Вставте пропущені букви. Поставте наголос. яс н, яс н, яс ня Ми радіємо щодня; Хай зростає, листя має, Нашу землю прикрашає. III. актуалізація опорних знань — Спишіть з дошки речення. Слова, подані в дужках, змініть так, щоб вони означали багато предметів. Україна — це тихі (вода) і ясні (зоря), зелені (сад) і білі (хата). Випав сніг. Білою скатертиною вкрилися (поле). Височіють глибокі (замет). ліс надягнув важкі (шапка) і притих. Взаємоперевірка роботи в парах. Двоє учнів виконують роботу біля дошки. IV. повідомлення теми і мети уроку — Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися змінювати сло- ва — назви предметів за зразком «один — багато», вчитимемося правильно вживати ці слова в усному і писемному мовленні.
V. Застосування отриманих раніше знань
1 Вправа «Мікрофон» — чи доводилося вам бувати на ярмарку? Коли і де? розка- жіть.
2 Робота над віршем — Прочитайте, що продавалося на ярмарку. Відра, вікна і колеса, І миски, і скрині, І корови, і овечки, Кавуни і дині. Намистечко і сережки, І мальовані ложки, черевики і чоботи, І ґудзики, і цвяшки… Л. Глібов — Запишіть слова так, щоб кожне з них означало один предмет. Відра — … Вікна — … Миски — … Колеса — … ложки — … Ґудзики — …
3 Списування з граматичним завданням — Спишіть текст. Слова, що подані в дужках поставте у такій формі, щоб вони означали назву багатьох предметів.
Зацвіли усі (діброва), І долина, і (луг), І (річка) синіють знову І не входять в береги. Взаємоперевірка в парах. 4 Вибірковий диктант — Запишіть слова, що відповідають на питання хто? і означа- ють назви багатьох предметів.
ЗиМА Одяглися люди в шуби, Натопили тепло груби. Білки гріються в дуплі, Миші в норах у землі.
Сплять ведмеді в теплих лігвах, Сосни в інею застигли. І під кригою на дні Сплять у річці окуні.
(Люди, білки, миші, ведмеді, окуні) VI. підсумок уроку н.Забіла — Що найбільше сподобалося на сьогоднішньому уроці? — які завдання викликали труднощі? — Що хотіли б дізнатися на наступному уроці?
|