Склад приміщень підприємства і розрахунок їх площ
До складу приміщень автотранспортного підприємства належать: - виробничі зони ЩО, ТО - 1, Д - 1, ТО - 2, Д - 2, і ПР; - виробничі відділення; - складські приміщення; - зони зберігання: відкрита стоянка автомобілів, намет або закрита стоянка автомобілів; - обслуговуючі приміщення: адміністративні, побутові, КТП, диспетчерська, медичного обслуговування, громадського харчування, культурного обслуговування і громадських організацій. Площі виробничих відділень і приміщень ВГМ можна розраховувати двома методами: за кількістю працюючих у найбільш завантажену зміну і за площею, яку займає обладнання, із врахуванням залежностей:
FВ = f1 + f2 (РЕ - 1), (30)
FВ = FОБ·КЩ , (31)
де f1, f2 - питома площа, що припадає відповідно на першого і кожного наступного робітника (див. таблицю 3.9); РЕ - кількість робітників у найбільш завантажену зміну; FОБ - площа обладнання, що розташоване у відповідному відділенні; КЩ - коефіцієнт щільності розстановки обладнання, кількісне значення якого для відповідних відділень наведене в таблиці А.24. Для організації спеціалізованих постів у зварювальному, столярно-кузовному, арматурно-кузовному і малярному відділеннях необхідно забезпечити заїзди в ці відділення автомобілів, що відповідно призведе до необхідності збільшення площ, розрахованих за залежностями (30) і (31). Додаткова площа спеціалізованих постів розраховується наступним чином:
F д= F А ·n·kд (32)
де FA - площа автомобіля в плані за габаритними розмірами, аналогічно з (29); n - кількість спеціалізованих постів у відділенні; для зварювального, кузовного відділень у всіх АТП, а також малярного відділення у вантажних АТП значення n=1; для малярних відділень пасажирських АТП n=2; kд = 2,5...3,0 - коефіцієнт щільності. Для механізації робіт спеціалізованих постів у зварювальному і арматурно-кузовному відділеннях необхідно оснастити їх підйомно-оглядовим обладнанням - підйомником, перекидачем або оглядовою канавою. З метою реалізації учбових цілей у курсових роботах (проектах) площі всіх виробничих відділень і приміщень ВГМ рекомендується визначати за залежністю (30). Крім того рекомендується забезпечити виконавців допоміжних електротехнічних, слюсарно-механічних, ковальських, зварювальних, бляхарських і мідницьких робіт (див. таблицю 3.6) виробничими площами у відповідних відділеннях основного виробництва. Під час вирішення цього питання кількість працюючих у найбільш завантажену зміну у перерахованих вище відділеннях основного виробництва (див. табл. 3.5), необхідно відповідно збільшити на число виконавців допоміжного персоналу, яке зазначене в таблиці 3.6. У цьому випадку площа приміщень ВГМ розраховується для залишкової частини допоміжного персоналу з урахуванням особливостей його роботи. Попередній розрахунок площ виробничих відділень необхідно оформити у вигляді таблиці 3.9. Для заповнення першої графи цієї таблиці треба використати дані, що містяться в таблицях 3.5 і 3.6. Остаточно площа виробничих відділень визначається при плануванні виробничих корпусів АТП. Допустиме відхилення прийнятих при плануванні площ приміщень від розрахункових не повинно перевищувати 20%. Детально ознайомитись з методикою планування виробничих корпусів, розташуванням виробничих відділень відносно виробничих зон і особливостями компоновки приміщень можна за матеріалами, наведеними у роботах [11,12]. Таблиця 3.9 – Площі виробничих відділень
За безпосереднього планування виробничих відділень особливу увагу необхідно звертати на відповідність приміщень тим технологічним процесам, які в них виконуються, і дотримання основних нормативів проектування. Для цього перед початком розробки планувань виробничих відділень необхідно детально ознайомитись із організацією і технологією робіт, що виконуються в даному відділенні, обладнанням і матеріалами, які при цьому використовуються, методами контролю за якістю виконання робіт, особливостями організації робочих місць, нормативами розстановки обладнання, що наведені в таблицях А.40[13] та А.41[13]. При плануванні акумуляторного відділення необхідно передбачати його розташування в трьох поєднаних між собою приміщеннях, що ізольовані від інших виробництв: одне - для ремонту, друге - для зарядки батарей, третє - для зберігання кислоти і приготування електроліту. Входи у приміщення виконання акумуляторних робіт і ремонту паливної апаратури необхідно відокремлювати від інших приміщень і коридорів тамбур - шлюзами. Не слід забувати, що ширина виробничих приміщень повинна бути не менше трьох метрів.
|