Порядок виконання роботи. 1 Обережно вийняти віскозиметр з термостату, помити його декілька разів дистильованою водою і закріпити на штативі у вертикальному положенні
1 Обережно вийняти віскозиметр з термостату, помити його декілька разів дистильованою водою і закріпити на штативі у вертикальному положенні. Віскозиметр повинен бути занурений в термостат з водою так, щоб рівень води був вищий мітки О. 2 З допомогою піпетки налити у широке коліно воду до заповнення розширення 4. 3 Закривши корок 3, ручним насосом 1 підвищити тиск в посудині 2 і слідкувати за повільним підняттям води в розширенні 5 через капіляр 7. 4 Як тільки вода підніметься до половини розширення 5, корок 3 вийняти, з’єднуючи, таким чином, віскозиметр з атмосферою. Після цього рівень води в коліні з капіляром починає понижуватись. 5 У момент, коли рівень води проходить через мітку О, ввімкнути секундомір і вимкнути в момент проходження мітки М. Час витікання води занести в таблицю. Дослід повторити три рази. 6 Обережно вийняти віскозиметр з термостату, вилити воду і залити досліджувану рідину. 7 Вимірювання, описані в п. 2−5, повторити для досліджуваної рідини, і час її витікання занести в таблицю. 8 Середні значення з дослідів і табличні значення підставити в робочу формулу (21.9) і обчислити коефіцієнт динамічної в’язкості досліджуваної рідини. 9 Обчислити похибки вимірювань.
Контрольні запитання 1 Дати означення коефіцієнта динамічної і кінематичної в’язкості. 2 Які одиниці вимірювання коефіцієнтів динамічної і кінематичної в’язкості? 3 Записати і пояснити закон Ньютона для внутрішнього тертя. 4 Що таке градієнт швидкості і які одиниці його вимірювання? 5 Назвати і пояснити явища переносу. 6 Сформулювати і записати формулу Пуазейля. 7 Вивести робочу формулу. 8 Вивести формулу для обчислення похибок.
|