Виробнича функція Коба-Дугласа
Коб запропонував функцію виду (1) де Y - обсяг виробленої продукції; – капіталовкладення – трудові ресурси , , - числові параметри , , Було складено систему рівнянь , де фактичні значения відповідних величин в рік . Методом найменших квадратів було знайдено значення параметрів , , , які відповідно мінімізували вираз При цьому з’ясувалось, що , , ; Тобто було встановлено, що .
Перевірка адекватності моделі з фактичними даними засвідчила, що отримана залежність дає дуже хороше наближення, а найбільші відхилення величин і спостерігались тільки в періоди економічної депресії або надмірного оживлення ділової активності. В науковому плані це був чудовий старт і зараз теорія виробничих функцій дуже широко застосовується для задач планування і прогнозування як в окремих галузях, так і на рівні всього народного господарства. Для вивчення основних математичних характеристик виробничих функцій і їх економічної інтерпретації розглянемо двох факторну функцію (2) де - мають той самий смисл, що і в функції Коба-Дугласа (1). Функцію (1) ми будемо і надалі використовувати в якості практичної ілюстрації.
На виробничу функцію (2) накладаються наступні умови: 1) ; (3) 2) , ; (4) 3) , ; (5) 4) , , (6) Коротко пояснимо накладені вимоги: (3) – при відсутності одного з факторів виробництва, випуск продукції неможливий; (4) – при збільшенні об’єму одного з факторів, якщо інший – незмінний, випуск продукції зростає; (5) – якщо один з факторів зафіксувати, то збільшення приросту другого фактора призводить до зменшення темпів приросту випуску продукції; (6) – умова однорідності степені . Показник характеризує ефект від розширення масштабу виробництва. Якщо >1, то одночасне збільшення всіх факторів в разів, призводить до зростання об’єму випуску більше ніж в разів. На практиці найчастіше . Розглянемо основні економіко-математичні характеристики виробничих функцій: - середня (питома) продуктивність праці; (7) - середня (питома) фондовіддача; (8) - гранична продуктивність праці; (9) - гранична фондовіддача; (10) - фондоозброєність (кількість капіталовкладень на одного працівника). Всі перераховані показники є розмірними величинами, зв’язаними з абсолютними приростами. Представляють інтерес величини, які характеризують процент приросту продукції при збільшенні затрат ресурсу на 1%. Такі показники називаються коефіцієнтами еластичності. Коефіцієнт еластичності по фондах: (11) Пояснимо цю формулу. Нехай приріст основних фондів при незмінному другому факторі - трудових ресурсів, відповідає приросту об’єму випуску. Тоді збільшення об’єму основних фондів відповідає збільшенню випуску на . Отже, при збільшенні об’єму основних фондів на 1%, об’єм випуску збільшиться на .. Переходячи до границі при , отримаємо формулу (11). Коефіцієнт еластичності по праці (12) має аналогічний зміст. Покажемо, що (1) задовольняє умовам виробничих функцій (3) – (6) і визначимо відповідні характеристики для функції Коба-Дугласа. ; ; , бо ; , , тому середня продуктивність праці функції Коба-Дугласа є спадною за аргументом . Тобто зі збільшенням затрат середня продуктивність праці падає. Пояснення: оскільки величина другого фактора К незмінна, то додатково залучена робоча сила не забезпечена додатковими засобами виробництва, що і призводить до зниження продуктивності праці. Аналогічно , , тому середня продуктивність праці є спадною; , тобто гранична продуктивність праці пропорційна середній продуктивності і завжди менша за неї, бо , тому . Аналогічно Коефіцієнт еластичності по фондах (капіталовкладення) , тобто власне параметр у функції Коба-Дугласа і є коефіцієнтом еластичності по фондах, а є коефіцієнтом еластичності по праці. Ці коефіцієнти для функції Коба-Дугласа не залежать від величин факторів К та .
|