Жовтень 1 тиждень
Тема. Число і цифра 2. Ширина.
Мета:закріпити вміння дітей порівнювати предмети за шириною способом накладання; ознайомити з числом і цифрою 2; продовжувати вчити порівнювати предмети за кількістю, співвідносити число з цифрою; виховувати самостійність.
Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, три смужки, різні за ши- риною (жовта — найширша, синя — вужча за жовту, чер- вона — найвужча), довгий мотузок, барабан, паличка, числові картки із зображенням одного, двох предметів; картка з цифрою 2; дві фігурки яблук, дві фігурки груш; роздавальний: картки з цифрою 1, 2; картки з двома гори- зонтальними смужками, два червоні та два жовті кружечки, кольорові мотузки.
Хід заняття
1.Психогімнастика.
2. Гра «Знайди доріжку». На килимі зі смужок викладено три доріжки: широка — жовта смужка, вужча — синя смужка, найвужча — червона. Вихователь говорить, що садівники просять дітей допомогти зібрати врожай. Та щоб потрапити в садок, потрібно знайти доріжку. — Ой, погляньте! Тут не одна доріжка! Як дізнатися, скільки їх? (Відповіді.) Полічимо: одна доріжка, дві, три. На килимі три доріжки. Дівчатка йтимуть до садка широкою доріжкою, а хлоп- чики — вузькою. У садку зустрінемось. Як дізнатися, де широка доріжка, а де — вузька? (Порівняти.) Вихователь порівнює смужки: бере червону (вузьку) смужку, на неї кладе синю (трохи ширшу), а зверху кладе жовту (найшир- шу). Діти помічають, що ширину смужок вихователь перевірив неправильно, і допомагають виконати завдання. — Яку смужку треба покласти першою? (Жовту.) — А другою? (Синю.) — Яку смужку покладемо на синю? (Червону.) — Скільки смужок ви бачите? (Три.) Потім діти разом із вихователем вибирають для дівчаток най- ширшу доріжку, а для хлопчиків — найвужчу. — Якого кольору доріжка для дівчаток? (Жовта.) Чому? (Вона найширша.) — Якого кольору доріжка для хлопчиків? Чому? (Червона, вона найвужча.) Діти одне за одним ступають по доріжках.
3. Знайомство з числом і цифрою 2. Розповідь вихователя супроводжується показом на флане- леграфі. У кожної дитини на столі роздавальний матеріал. — Скільки яблук зібрав у садочку садівник? (Два.) — Викладіть на верхній смужці стільки ж жовтих кругів. — Скільки груш зібрав садівник? (Одну.) — Викладіть на нижній смужці стільки ж червоних кругів. — Чого більше: яблук чи груш?
— А як дізнатися напевне? (Порівняти.) — А як ми будемо порівнювати? — Під кожне яблучко потрібно покласти грушу. Виконайте це. — Скільки яблук залишилося? (Одне.) Значить, яблук більше. — На скільки яблук більше, ніж груш? (На одне.) — Що треба зробити, щоб яблук і груш стало порівну? (Прибрати одне яблуко чи додати одну грушу.) Вихователь пропонує додати одну грушу й просить дітей викласти на нижній смужці ще один червоний кружок. — Скільки яблук? (Два.) А груш? (Дві.) Тепер яблук і груш стало порівну, по два. Таким чином утворилося число 2. А це циф- ра 2, якою позначається число 2. Вихователь пропонує дітям взяти картку з цифрою 2, провести по цифрі пальчиком, не відриваючи його від аркуша. Далі вихо- ватель за допомогою довгого мотузка викладає на килимі цифру 2 і пропонує дітям за допомогою кольорових мотузочків виклас- ти цифру 2 поряд. Якщо в дітей виникають труднощі, можна їм запропонувати викласти цифру спочатку по контуру на картці, а вже потім — без неї.
4. Фізкультхвилинка.
Ми садочком йшли, Яблучко знайшли, Нагнулися, підняли, У кошик поклали І далі пішли. Ми садочком йшли, Грушу знайшли, Дотягнулись, зірвали, У кошик поклали І далі пішли.
5. Гра «Не помились». І варіант У кожної дитини картки з цифрами 1 і 2. Вихователь пропонує дітям послухати, скільки разів він ударить паличкою по барабану, й показати картку з відповідною цифрою. Далі гра ускладнюється: вихователь ховає барабан за ширмою або дошкою, діти визначають кількість ударів на слух і показують відповідну цифру. ІІ варіант Вихователь показує числову картку із зображенням одного чи двох предметів. Діти показують картку з відповідною цифрою.
6. Гра «Порівняй стежинки» (може проводитися під час прогу- лянки). Під час прогулянки, звертайте увагу дітей на те, що навколо багато предметів, усі вони різні: великі—малі, високі—низькі, короткі—довгі, вузькі—широкі. Бажано підтверджувати свою думку. Наприклад, звертайте увагу дітей на доріжку. «Ось цією доріжкою ми разом з Іринкою пройшли поруч. Як ви гадаєте, це вузька доріжка чи широка?» Не поспішайте виправляти дітей, якщо вони дадуть не ту відповідь, на яку ви чекали. Дайте їм мож- ливість самостійно дійти правильного висновку. «А давай, Іринко, ми спробуємо пройти плічAо-пліч ось цією доріжкою». Укажіть на вузьку стежку, де можна пройти лише одне за одним. Діти зро- зуміють, що ця доріжка значно вужча від попередньої. Після цьо- го запитайте, чому однією доріжкою ви йшли поруч з Іринкою, а іншою — одне за одним.
7. Підсумок заняття. — Яке завдання сподобалось виконувати понад усе? — З якою цифрою ознайомились? — На що схожа цифра 2?
|