Листопад 4 тиждень. Тема.Просторові відношення: довгий, короткий
Тема. Просторові відношення: довгий, короткий. Порівняння предметів за кольором, формою, розміром.
Мета:вчити порівнювати предмети за довжиною; розвивати вміння знаходити однакові ознаки предметів; закріпити кількісну лічбу; виховувати уважність.
Матеріали: демонстраційний: вагончики (три великі сині, чотири чер- воні, менші за розміром); роздавальний: по три сині й червоні стрічки, довші за сині, набори геометричних фігур: три сині трикутники, два ма- ленькі червоні круги, два великі жовті круги; паперові смужки: п’ять довгих, три короткі, конверт.
Хід заняття
1. Психогімнастика.
2.Гра»Склади потяг»
Діти розглядають вагончики, які лежать на столі. Вихователь звертає увагу на те, що вагончики відрізняються, діти мають ска- зати чим. — Як дізнатися, чи однакові вагончики за розміром? (Треба прикласти їх один до одного, якщо краєчки вагончиків приста- нуть один до одного, вони однакові, якщо ні — різні.) Діти визначають, які вагончики однакові, які різні. Висновок: між собою однакові за розміром червоні вагончики, так само — сині. — Дівчатка збиратимуть потяг із червоних вагончиків, хлопчики —із синіх. (Діти виконують завдання.) Потяги готові. Полічімо, скільки вагончиків у червоному потязі? Скільки — в синьому? Який потяг довший? Який коротший? Але потяги не зможуть вирушити в подорож тому, що немає дороги. Збудуємо її.
3. Гра «Збудуй дорогу». У дітей на столах стрічки. Дівчата будують дорогу з червоних стрічок, хлопці — із синіх. — Скільки стрічок у дівчат? — Скільки стрічок у хлопців? У кого більше? Висновок: порівну. — Яка доріжка довша? Чому червона доріжка довша за синю? — Чому синя коротша за червону? Висновок: синіх і червоних стрічок — по три, але червона доріжка вийшла довшою тому, що червоні стрічки довші за сині.
4. Гра «Завантаж потяг». — Потяги готові, доріжки є. Можна завантажити вагони. Але є одна вимога: вантаж у вагоні має бути однаковим за формою, роз- міром, кольором. Вихователь дає дітям набір геометричних фігур: три сині три- кутники, два маленькі червоні круги, два великі жовті круги — це вантаж. — Завантажте вагони потягів. Інколи дітям важко виконати завдання самостійно. Запро- понуйте завантажувати вагони поступово. — Знайдіть два круги червоного кольору, якщо вони однакові за розміром, завантажте їх у перший вагон. — Знайдіть великий круг. Якого він кольору? (Жовтого.) Чи є ще серед фігур жовтий великий круг? (Є.) Завантажте два великі круги жовтого кольору в другий вагон.
— Які геометричні фігури лишились незавантаженими? (Трикутники.) — Порівняйте їх за розміром і кольором. Якщо трикутники однакові, то завантажте їх у третій вагон. — Перевірте, чи правильно завантажені вагони, чи однакові за розміром, формою та кольором фігури в кожному вагоні. Потяги завантажені й вирушають у подорож.
5. Фізкультхвилинка. Раз, два, три — збирати вагончики будеш ти (вихователь дає прапорець одній дитині). (Діти рухаються хаотично.) Раз, два, три — вагони в потяг збери. (Дитина піднімає прапорець — діти одне за одним рухають- ся в певному напрямі.)
6. Вправа «Чарівні палички». У дітей на столах паперові смужки та конверт. Завдання вико- нується поетапно. а) — Розгляньте палички. Вони однакові за довжиною чи різні? (Різні.) — Вони кольорові чи ні? Ми їх можемо зробити чарівни- ми, якщо правильно розфарбуємо: довгі палички — зеле- ним кольором, короткі — жовтим. б) — Яких паличок більше: довгих чи коротких? (Корот- ких.) — Викладіть стільки кружечків, скільки довгих паличок. в) — Складіть в конверт палички, однакові за кольором та довжиною.
7. Підсумок заняття. — Який потяг був найдовший? — Потяг якого кольору коротший? — Якого кольору довша дорога? Чому?
|