Листопад 3 тиждень. Тема.Просторові відношення: товстий, тонкий
Тема. Просторові відношення: товстий, тонкий. Порівняння двох груп предметів.
Мета:вчити порівнювати предмети за товщиною, оперувати по- няттями «товстий», «тонкий»; розвивати вміння порівню- вати різні групи предметів; удосконалювати вміння лічити предмети; виховувати спостережливість.
Матеріали: демонстраційний: ілюстрації із зображенням диких тварин (ведмідь, лисиця, зайчики, вовк); малюнки чотирьохAп’яти дерев, різних за товщиною; Хід заняття 1. Психогімнастика.
2.Гра «Не помились».
На дошці — ілюстрації із зображенням диких тварин. — Ми в лісі. Озирніться навколо, кого ви бачите? — Назвіть їх одним словом. (Тварини.) — Полічіть лисиць. Полічіть зайчиків. — Скільки всього тварин? Кого більше — зайчиків чи лиси- ць? Вовків чи ведмедів? (Усіх тварин по одній.) Висновок: усіх тварин порівну.
3. Гра «Схованка». На дошці вивішуються ілюстрації із зображенням дерев. — Як ви думаєте, хто зможе сховатися за товстим деревом? Знайдіть та покажіть картинку дерева, за яким зможе сховатися ведмідь. (Вихователь викликає дітей по черзі.) — Знайдіть картинку найтоншого дерева. Хто зможе за ним заховатися? — Чому ведмідь не зможе сховатися за тонким деревом? — За яким деревом може сховатися зайчик? (За всіма.) Чому? — Лисичка велика чи маленька? За яким деревом вона може сховатися? — А за яким деревом сховається вовк? Висновок: великі тварини можуть сховатися за товстими дере- вами, а маленькі — за всіма: і за товстими деревами, і за тонкими.
4. Гра «Навпаки». Вихователь називає слово, що означає просторове уявлення, а діти добирають протилежне. Наприклад, високий — … (низь- кий), широкий — … (вузький), короткий — … (довгий), товстий — … (тонкий).
На дошці — ілюстрації із зображенням диких тварин. — Ми в лісі. Озирніться навколо, кого ви бачите? — Назвіть їх одним словом. (Тварини.) — Полічіть лисиць. Полічіть зайчиків. — Скільки всього тварин? Кого більше — зайчиків чи лиси- ць? Вовків чи ведмедів? (Усіх тварин по одній.) Висновок: усіх тварин порівну.
3. Гра «Схованка». На дошці вивішуються ілюстрації із зображенням дерев. — Як ви думаєте, хто зможе сховатися за товстим деревом? Знайдіть та покажіть картинку дерева, за яким зможе сховатися ведмідь. (Вихователь викликає дітей по черзі.) — Знайдіть картинку найтоншого дерева. Хто зможе за ним заховатися?
— Чому ведмідь не зможе сховатися за тонким деревом? — За яким деревом може сховатися зайчик? (За всіма.) Чому? — Лисичка велика чи маленька? За яким деревом вона може сховатися? — А за яким деревом сховається вовк? Висновок: великі тварини можуть сховатися за товстими дере- вами, а маленькі — за всіма: і за товстими деревами, і за тонкими.
4. Гра «Навпаки». Вихователь називає слово, що означає просторове уявлення, а діти добирають протилежне. Наприклад, високий — … (низь- кий), широкий — … (вузький), короткий — … (довгий), товстий — … (тонкий). Діти легше сприймають цей матеріал, якщо слова супрово- джувати рухами. Наприклад: високий — піднімаємо руки вгору, низький — опускаємо вниз. Також можна запропонувати відгада- ти ознаку лише за допомогою дії. Наприклад: не називаючи слова «товстий», показати рухами значення слова, а діти мають відгада- ти його. Завдання дещо змінюється. Вихователь називає ознаку одного предмета, а діти мають назвати ознаку іншого. Наприклад: Дуб товстий — а береза … (тонка). Стовп товстий — а нитка … (тонка). Слон великий — а зайчик … (маленький). Можна ускладнити завдання: запропонувати дітям самостійно скласти пари слів з протилежними поняттями.
5. Фізкультхвилинка. Якщо приміщення дозволяє, можна дати обруч парі дітей. Якщо ні — обруч дати на групу з трьохAчотирьох дітей. Вихователь пропонує кожній парі (групі) підійти до обруча. Одна дитина три- має обруч, притиснувши його до долівки. Друга дитина проходить через нього, як через двері. Проходити через ці «двері» можна різ- ними способами: спочатку звичайно, потім — задом наперед, бо- ком удвох. Вихователь пропонує уявити, що «двері» вузькі (низь- кі), діти повинні зімітувати, як вони будуть проходити через них. Після цього діти міняються місцями.
6. Гра «Товстий, тонкий» (може проводитися під час прогу- лянки). Під час прогуляки розгляньте дерева у вашому парку. Дайте дітям змогу за допомогою практичних дій визначити товсті та тон кі дерева.
— Які дерева ростуть у нашому парку? Які дерева ви ще знаєте? — Чим відрізняються дерева? (Деякі дерева з тонким стовбу- ром, а деякі — з товстим.) — Назвіть товсті дерева. Скільки їх? — Які тонкі дерева ви побачили?
7. Підсумок заняття. — Назвіть тварин яких ви побачили на малюнках. — Хто ховався за тонким деревом? За товстим?
|