Грудень 3 тиждень. Тема. Число і цифра 4. Просторові відношення: праворуч, ліво-
Тема. Число і цифра 4. Просторові відношення: праворуч, ліво- руч, попереду, за. Мета: ознайомити дітей із числом і цифрою 4; розвивати вміння лічити предмети; закріпити навички розміщення предметів справа, зліва, попереду, за; виховувати самостійність. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, чотири картинки із зоб- раженням зерняток, чотири картинки із зображенням сні- гурів, картинки із зображенням лисиці, зайчика, вовка, ведмедя, оленя, ялинки; картка з цифрою 4; роздавальний: набір карток із цифрами від 1 до 4, набори лічильних паличок. Хід заняття
1. Психогімнастика.
2. Ознайомлення з числом і цифрою 4. Лічба в межах 4.
— На дошці — три картинки із зображенням снігурів. — Даринка взимку щодня виносить птахам зернятка. Скільки сьогодні прилетіло снігурів? (Три.) — А скільки зерняток винесла Даринка? (Три.) Висновок: пташок стільки ж, скільки і зерняток. Їх порівну. — Пізніше прилетів ще один снігур. (Вихователь додає одну картинку.) — Скільки стало снігурів? (Чотири.) — Чого більше: зерняток чи пташок? А менше? — Чи вистачить пташкам зерняток? — Як зробити, щоб стало порівну? (Додати ще одне зернятко або прибрати одну пташку.) Вихователь пропонує додати одне зернятко. — Скільки стало пташок? Зерняток? Вихователь показує цифру 4. — Це цифра 4. Вона вказує на чотири предмети. 3. Гра «Знайди своє місце». У дітей на столах картки із зображеннями цифр 1, 2, 3, 4. — Покладіть перед собою цифри від 1 до 3. Як ви думає- те, після якої цифри ми поставимо цифру 4? Покладіть картку з цифрою 4. — Яка цифра стоїть зліва від цифри 4? — Між якими цифрами стоїть цифра 2? 3?
4.Фізкультхвлинка Діти ходять по колу, примовляючи: — Совонька сова, велика голова, Сиділа, сиділа та й полетіла.
Після цих слів діти розводять руки в сторони, ходять по кім- наті, ніби літають. Вихователь плескає в долоні чотири рази, і діти знову стають у коло.
5. Продовження ознайомлення з числом і цифрою 4. — Візьмемо цифру 4 в подорож зимовим лісом. Скажіть, у зи- мовому лісі дерева з листочками чи без? — Чому взимку дерева скидають листя? Чи про всі дерева ми можемо це сказати? — Яке дерево залишається зеленим? — Викладіть на столі з лічильних паличок чотири деревця. Завдання вчить схематично зображувати той чи інший пред- мет, розвиває дрібну моторику рук, уяву. Деякі діти досить швид- ко можуть впоратися, тому завдання можна ускладнити, запропо- нувавши викласти дерева, використовуючи палички, що лежать на столі. Наприклад, завдання може звучати так: доповніть малю- нок паличками таким чином, щоб утворилося дерево. Так само можна обмежити в кількості паличок, що викорис- товуються.
6. Гра «Хто живе в зимовому лісі». Вихователь розкладає на столі картинки із зображенням тварин. — Хто взимку в лісі не спить? Назвіть цих тварин. Розгляньте картинки, що лежать на столі, і виберіть зобра- ження тварин, яких ми можемо зустріти в зимовому лісі. — Скільки картинок ви вибрали? (Заєць, лисиця, вовк, олень — чотири картинки.) Діти пояснюють, чому не вибрали ведмедя. — Знайдіть цифру, що позначає число звірів. Далі вихователь викликає по черзі дітей і просить розмістити цих тварин на фланелеграфі біля ялинки: справа від ялинки розташуйте зайчика, лисичку — праворуч від зайчика, вовка — зліва від ялинки, а оленя — ліворуч від вовка. Якщо дозволяє час, можна запропонувати дітям гру «Відга- дай». Діти заплющують очі, а вихователь міняє місцями тварин. Потім діти розплющують очі й говорять, які тварини помінялися місцями і де стоять зараз.
7. Підсумок заняття. — З якою цифрою ви ознайомилися? — Яку кількість предметів позначає цифра 4?
|