Лютий 1-2 тиждень
Тема. Просторові відношення: над, під, перед, за, ліворуч, пра- воруч. Кількісна і порядкова лічба. Лічба трьох груп предметів.
Мета:формувати вміння орієнтуватися в просторі, використо- вуючи слова над, під; вправляти в кількісній і порядковій лічбі в межах 5; учити лічити групи предметів, погоджуючи іменники та числівники; розвивати увагу, пам’ять; вихову- вати охайність під час роботи з роздатковим матеріалом.
Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, фігурки тварин: зайця, лисиці, вовка, ведмедя, кошеняти; аркуш паперу, розкрес- лений на дев’ять клітинок (10 × 10 мм), три морквини, три гриби, три ягоди; малюнок із зображенням тварин в один ряд (корова, вівця, порося, собака, кішка або якоїсь іншої групи тварин); роздавальний: аркуш паперу, розкреслений на дев’ять клітинок, три морквини, три гриби, три ягоди.
Хід заняття
1. Психогімнастика.
2. Гра «Скільки? Який?». Гру можна проводити з використанням фланелеграфа. Вихователь виставляє фігурки тварин: зайчика, лисиці, вовка, ведмедя, кошеняти — і просить їх полічити. — Хто стоїть першим? другим? — Хто стоїть перед зайчиком? за лисицею? — Хто зайвий? (Кошеня.) — Чому? (Тому що всі тварини дикі, а кошеня — домашня тварина.) — Хто ще може бути зайвим? (Варіанти відповідей: зайчик — у нього найдовші вуха; ведмедик — він найбільший.)
3. Гра «Частування для звірят». У кожної дитини на столі аркуш паперу, розкреслений на дев’ять клітинок, набір морквин, грибів і ягід. Вихователь пропо- нує розкласти частування по певних клітинках.
— Покажіть перший зверху ряд. Скільки в ньому клітинок? — Поставте пальчик у першу клітинку, у другу, у тре- тю. Покладіть у першу клітинку грибок, у другу — морквину, у третю — ягоду. — Покажіть пальчиком другий ряд. Покладіть у цьому ряді під морквиною морквину, ліворуч від неї — ягідку, праворуч від морквини — грибок. — Покажіть нижній ряд. Покладіть під ягодою грибок, пра- воруч від нього — ягоду, праворуч від ягоди — морквину. Якщо в дітей виникають труднощі, всі дії вихователь виконує одночасно з дітьми на фланелеграфі, використовуючи демонстра- ційний матеріал.
4. Гра «Не помились». Вихователь пропонує полічити всю їжу (по групах), яку при-
готували для звірят, і звертає увагу на узгодження іменника з числівником. Свої дії вихователь дублює на фланелеграфі, а діти пальчиком стежать по своїй картці. — Один грибок, одна морквина, одна ягода, дві ягоди, дві мор- квини, два грибки і т. д.
5. Фізкультхвилинка. Діти сідають на килимі або на стільцях. — Уявіть, що ви черепахи. Ви почули голосний звук і схова- лись у панцир. Підніміть плечі вгору, а підборіддя опустіть униз. Тепер стало тихо, і ви витягуєте шию з панцира. Підніміть голову вгору та подивіться вліво, вправо. Потім вихователь плескає в долоні, а «черепахи» ховають голову.
6. Вправа «ВовкJвовчище, пусти переночувати». Діти обирають вовка. Він сідає на стілець у кутку групи. Інші діти підходять до вовка зі словами: «ВовкAвовчище, пусти перено- чувати». — «Добре, але вночі з’їм». Діти стають навколо вовка, а вихователь говорить: «Ранок, день, вечір, пізній вечір. Ніч!» При слові «ніч» діти тікають у протилежний куток. Вовк їх ловить, той, кого спіймали, в наступному турі грає роль вовка.
7. Вправа «Назви тварину». На фланелеграфі розташовано малюнок із зображенням тва- рин в один ряд. Підведіть дітей до думки, що лічити можна в різ- ному напрямку: зліва направо, справа наліво, згори вниз, знизу вгору. Можна використовувати при цьому будьAякі предмети. — Скільки тварин на малюнку, якщо їх полічити справа наліво?
Запропонуйте дітям полічити і переконатися у своєму суд- женні. — Полічіть тварин справа наліво. Назвіть другу і п’яту тва- ринок. — Тепер полічіть тварин зліва направо. Чи змінилася кіль- кість? (Ні.) — Назвіть третю тварину. — Яких тварин ви назвали?
8. Підсумок заняття. — Хто приходив до нас у гості? (Лісові звірята.) — Скільки їх було? — Які завдання вам сподобалося виконувати?
|