Лютий 3 тиждень. Тема.Число і цифра 5. Куля, куб.
Тема. Число і цифра 5. Куля, куб.
Мета:ознайомити дітей з утворенням числа 5; вчити визначати об’ємні фігури; знаходити серед геометричних фігур кулю та куб; виховувати спостережливість.
Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, квадрат, ілюстрації із зоб- раженням грибочків, бджілок (кожної по п’ять), картка з цифрою 5; роздавальний: геометричні фігури: квадрати, куби, кулі, круги; картки для гри «Полічи кубики».
1. ПсихогімнастикХід заняття
2. Гра «Впізнай за описом». — Сьогодні ми познайомимося з новою фігурою. Вона не має кутів, уміє котитися, але це не круг. Ця фігура схожа на м’яч, кульку. Знайдіть її серед іграшок. — Ця фігура — куля. Як ви гадаєте, куля — об’ємна фігу- ра чи плоска? Спробуйте м’яч притиснути до столу або щільно стиснути долоньками. (Діти проводять дослід.) Отже, ця фігура об’ємна. — Серед іграшок заховалася ще одна геометрична фігура. Вона теж об’ємна. Але в неї є кути і складається вона з квадратів.
Знайдіть її. (Діти шукають серед іграшок куб.) Це — куб. Покажіть мені кути. — Порівняйте куб з ось цим квадратом. (Вихователь показує квадрат.) Чим вони відрізняються? Чи є в них спільна ознака? Перевірте: куб — об’ємна фігура чи плоска? А квадрат? (Діти проводять дослід.) Куб — об’ємна фігура, його не можна стиснути долонями, а квадрат — плоска фігура, він притискається до столу всіма час- тинами. Куб і куля схожі тим, що об’ємні. — А чим вони відрізняються? (Відповіді дітей.)
3. Фізкультхвилинка. БудівельникиAмайстри із діток виходять. Он який високий дім з кубиків виводять. (Піднімаються на носочках.) Кубик на кубик, кубик на кубик — (Б’ють кулачок об кулачок.) Це вже гараж для машин наших буде. (Імітують поїздку на машині.) Ми набавились, награлись, Жартували і сміялись, (Посміхаються одне одному.) Час у ліжечка лягати, (Потягуються.) Треба іграшки прибрати. (Б’ють кулачок об кулачок.)
4. Гра «Склади фігури». У дітей на столі геометричні фігури: куби, кулі, круги, квадрати. — Розгляньте фігури. Зліва покладіть усі об’ємні фігури, справа — плоскі. — Порівняйте, яких більше? 5. Гра «Сховай бджілок». На фланелеграфі розміщено чотири грибочки. На лісовій галявині виросли грибочки. Скільки їх? (Чотири.) Яскраво світило сонечко, і бджілки прилетіли до квіточок збирати мед. (Вихователь вивішує на фланелеграфі п’ять бджілок.) Скільки бджілок прилетіло на галявину? (П’ять.) Та раптом пішов дощик, і бджілки, щоб не намочити крильця, вирішили заховатися під грибочками. Чи вистачить грибочків для всіх бджілок? Як дізна- тися? (Розмістити бджілок під грибочками.) (Вихователь просить когось із дітей це зробити.) Одній бджілці не вистачило грибочка.
Що треба зробити, щоб урятувати бджілку? (Додати ще один гри- бочок.) Скільки бджілок? грибочків? (По п’ять.) Вихователь показує картку із цифрою 5 і говорить, що цією цифрою позначається кількість предметів, що дорівнює 5. — Спробуйте знайти цифру 5 у кімнаті. Де вона заховала- ся? (Картки з цифрою заховані на столах у дітей, на килимкові, серед іграшок.) Діти вільно пересуваються по кімнаті й шукають цифру.
6. Гра «Полічи кубики». У дітей на столах картки з намальованими кубиками.
— Розгляньте картки. Що на них намальовано? — Візьміть дві картки, щоб сума кубиків на них відповідала числу 5. Скільки кубиків на одній картці? На другій?
7. Підсумок заняття. — Які фігури ви знайшли в іграшках? — Яка вам більше сподобалася? — З якою цифрою ознайомилися? — На що схожа ця цифра?
|