Методичні рекомендації до практичного заняття. Після загальної оцінки динаміки складу і структури активів підприємства необхідно детально вивчити стан
Після загальної оцінки динаміки складу і структури активів підприємства необхідно детально вивчити стан, рух та причини зміни кожного виду майна. Для оцінки стану та руху необоротних активів (основні засоби)розраховують показники: - індекс постійного активу; - коефіцієнт зносу основних засобів; - коефіцієнт оновлення основних засобів; - коефіцієнт вибуття основних засобів; - коефіцієнт реальної вартості майна.
1. Індекс постійного активу (Іпа) показує частку основних засобів і необоротних активів у джерелах власних засобів:
2. Коефіцієнт реальної вартості майна (Крвм) показує частку засобів виробництва у вартості майна, рівень виробничого потенціалу, забезпеченість виробничими засобами (норма > 0,5):
де ОЗ – залишкова вартість основних засобів; ВЗ – виробничі запаси; НЗВ – незавершене виробництво.
3. Коефіцієнт зносу основних засобів (К3) показує, на який відсоток профінансовані за рахунок зносу заміна і відновлення основних засобів (збільшення даного коефіцієнта характеризує погіршення стану матеріально-технічної бази підприємства):
К зносу - розраховується на початок і кінець звітного періоду. Доповненням цього показника до 100% (чи одиниці) є коефіцієнт придатності основних засобів (Кприд): Кприд = 1 - Кз. (3.4)
4 Коефіцієнт оновлення основних засобів (Коновл). Визначає частку від наявних на кінець звітного періоду основних засобів, яка складає нові основні засоби і розраховується за формулою:
5. Коефіцієнт вибуття основних засобів (Kвиб). Показує, яка частина основних засобів, з якими підприємство розпочало діяльність у звітному періоді вибула з різних причин:
Дані для розрахунку останніх двох показників містяться в примітках до фінансових звітів.
В аналізі оборотного капіталу здійснюється групування оборотного капіталу за основними ознаками, визначається зміна динаміки і структура оборотного капіталу, встановлюються джерела формування та розраховують показники ефективності використання, які характеризують ділову активність підприємства. В ході аналізу джерел формування майна підприємства мають бути розглянуті абсолютні і відносні зміни у власних та позикових засобах підприємства. Необхідно визначити динаміку і структуру власного і позикового капіталу, з’ясувати причини зміни окремих складових капіталу, дати оцінку цим змінам за звітний період. Якщо за аналізований період зобов’язання підприємства складають 100% поточних, - це є негативний фактор, що свідчить про нераціональну структуру балансу, а також про ризик втрат фінансової стійкості. Залучення довгострокових кредитів для формування майна свідчить про продуману фінансову стратегію підприємства. Залучення позикових засобів до обороту підприємства – є нормальним явищем. Це сприяє тимчасовому поліпшенню фінансового стану за умови, що засоби не «заморожуються» на тривалий час в обороті та своєчасно повертаються. В противному випадку може виникнути прострочена кредиторська заборгованість, що в кінцевому підсумку призводить до виплати штрафів, санкцій і до погіршення фінансового стану підприємства. Таким чином, залучення позикового капіталу в розумних розмірах може поліпшити фінансовий стан підприємства, а в надмірних – погіршити.
|