Студопедия — ТИПИ ФОРМУВАННЯ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ ЗА ВИДАМИ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ТИПИ ФОРМУВАННЯ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ ЗА ВИДАМИ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ







Закінчення табл. 4.2.5

Аналіз ефективності розміщення фінансових ресурсів в обо­ротних активах підприємства наведено у табл. 4.2.6.

Таблиця 4.2.6


 

ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ФОРМУВАННЯ ЗАПАСІВ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА, (тис. гри)



тривалості одного обороту оборотних активів у днях за дослі­джуваний період множать на звітну одноденну виручку підпри­ємства.

За даними табл. 4.2.6 збільшення тривалості оборотності обо­ротних активів на 1,9 дня призвело до збільшення використання коштів на формування залишків оборотних активів в сумі 865,64 тис. грн (1,9 х 455,6 = 865,64).

Величину економічного ефекту, отриманого від прискорення оборотності оборотних активів, можна визначити користуючись і показником витратомісткості їх залишків. Так, якщо в минулому періоді для одержання однієї гривні чистого доходу підприємст­во тримало на балансі оборотні активи на суму 14,1 коп., то у по­точному періоді— 14,6 коп., тобто більше на 0,5 коп. на кожну гривню виручки.

Отже, загальна сума додатково залучених фінансових ресурсів у формування запасів оборотних активів становила 865,6 тис. грн (0,5 х 166296,2:100 = 865,6) (різниця пояснюється округленням цифр при розрахунку).

Для оцінки ефективності використання оборотних активів, тобто визначення їх оптимального співвідношення з чистим до­ходом, необхідно здійснювати моніторинг завантаження оборот­них активів.

Ще одним важливим напрямом фінансового аналізу є оцінка чинників, які впливають на тривалість обороту оборотних акти­вів. На зміну оборотності оборотних активів впливають два фак­тори:

• обсяг чистого доходу підприємства (ЧД);

• середній залишок оборотних активів за балансом (Со). Вплив цих факторів на тривалість обороту оборотних активів

визначають за формулами:

Од(чд) = (Сом: Овп) - Одм; Од (со) = (Соп - Сом): Овп.

Отже, в результаті зростання обсягу чистого доходу підпри­ємства у поточному періоді в порівнянні з минулим періодом на 24395,0 млн. грн тривалість одного обороту оборотних активів зменшилися на 7,5 дня (20071,3: 455,6)- 51,6, а збільшення за­лишку їх на балансі на 4286,4 тис. грн уповільнило оборотність на 9,4 дня (4286,4: 455,6). Загальний результат— зменшення швидкості обертання оборотних активів на 1,9 дня (7,5 - 9,4).

Показники завантаження і витратомісткості залишків оборот­них активів можна розкласти на складові частини за їх елемента­ми. Наприклад, за даними звітності оборотні активи підприємст-



Ке0 = Ічд: Ico Kq, = 0,1719: 0,2135 = 0,8052.

Якщо коефіцієнт еластичності буде більше 1,0, тобто темп приросту чистого доходу вищий за темп приросту залишків обо­ротних активів, це завжди свідчитиме про оптимальне співвід­ношення розміщення фінансових ресурсів в оборотних активах і одержаної виручки на підприємстві. Водночас, необхідно враху­вати, що високий показник завантаження оборотних активів мо­же характеризувати недостатність запасів і подальше гальмуван­ня бізнесу, а інколи низький показник завантаження виправ­даний, наприклад, за наявності інфляційних процесів.

4.3. Аналіз ефективності використання запасів

Подальшим кроком аналізу оборотних активів, які без­посередньо беруть участь у створенні елементів фінансових ре­сурсів за доданою вартістю підприємства, має бути оцінка поточ­ної ефективності використання виробничих запасів, одержаних послуг і виконаних робіт для здійснення операційної, фінансової, інвестиційної і надзвичайної діяльності через матеріальні витрати та об'єкти діяльності підприємства (готова продукція, товари, роботи, послуги). За інформаційними ресурсами звітності для оцінки ефективності матеріальних витрат можна досліджувати показники: матеріаловіддача; матеріаломісткість витрат при здій­сненні операційної діяльності та формуванні чистого доходу; ко­ординація матеріальних та прирівняних до них витрат і елементів доданої вартості у операційних витратах (оплата праці, відраху­вання на соціальні заходи, амортизація, податки); матеріальне за­вантаження створених фінансових ресурсів за елементами дода­ної вартості та еластичності динаміки матеріальних витрат відносно їх впливу на формування чистого доходу і фінансових ресурсів господарюючих суб'єктів.

1. Матеріаловіддача (MB) — характеризує рівень одержаного
чистого доходу (ЧД) на 1 грн вартості використаних матеріаль­
них цінностей, одержаних послуг і виконаних робіт для потреб
операційної діяльності (ВМ):

MB = ЧД: ВМ.

2. Матеріаломісткість чистого доходу (ММЧ) — це обернений
до матеріаловіддачі показник, який показує скільки матеріальних



 


Рівень ефективності формування поточних матеріальних та прирівняних до них витрат операційної діяльності підприємства показано в табл. 4.З.1.

Примітка. При коефіцієнті еластичності >1 результативні ознаки зростають біль­шими темпами, ніж матеріальні та прирівняні до них витрати, а при <1 навпаки. Якщо показники мають значення <0, то збільшення результативних ознак відбувається при зменшенні витрат або збільшення витрат відбувається при зменшенні результативних ознак.

Дані табл. 4.3.1 засвідчують про низький рівень матеріаловід-дачі в діяльності підприємства і відповідно негативний рівень показників матеріаломісткості, співвідношення матеріальних ви­трат і доданої вартості операційної діяльності, коефіцієнта елас­тичності матеріальних витрат відносно доданої вартості.

Виходячи із результатів аналітичного дослідження, головним ресурсом ефективного функціонування системи господарювання мають стати інноваційні матеріалозберігаючі моделі розвитку економіки.

Аналіз також показав, що чистий дохід зростав більшими те­мпами, ніж матеріальні витрати, а в оцінці доданої вартості у по­точному періоді відбувалися негативні зворотні тенденції.




 


РОЗДІЛ 5

 

АНАЛІЗ ФОРМУВАННЯ ДЖЕРЕЛ КАПІТАЛУ

ПІДПРИЄМСТВА

5.1. Склад джерел формування капіталу підприємства.

5.2. Аналіз структури і динаміки джерел капіталу підприєм­ства.

5.3. Аналіз стану і ефективності формування джерел капі­талу підприємства.

5.1. Склад джерел формування капіталу підприємства

Поряд з чітким уявленням про кожний елемент майна підприємства важливе значення мають джерела фінансових ре­сурсів, які забезпечують формування окремих об'єктів матеріа­льних і нематеріальних активів. За джерелами формування фі­нансових ресурсів, що розміщуються в майні підприємства, їх поділяють на внутрішні зобов'язання (власний капітал) і зовніш­ні зобов'язання (залучений капітал).

Стосовно визначення економічної суті капіталу, його можна розглядати як:

фінансові ресурси у грошовій формі;

майно, сукупність ресурсів та засобів, вкладення в активи підприємства;

запас економічних благ, багатство.

Наявний капітал підприємство розміщує (вкладає) у різнома­нітні активи, сукупна вартість яких дорівнює величині капіталу.

Власний капітал визначається вартістю чистих активів, що за­лишаються після вирахування із вартості майна підприємства йо­го зобов'язань.

Як основа для початку і продовження господарської діяльнос­ті будь-якого підприємства, власний капітал виконує функції:

• довгострокового фінансування господарської діяльності — знаходиться у розпорядженні підприємства необмежено довго;

• відповідальності за підприємницьку діяльність та захисту прав кредиторів — його сума є величиною відповідальності під­приємства перед кредиторами;

• компенсації понесених збитків — дозволяє тимчасово по­крити збитки;

• кредитоспроможності — забезпечує умови для надання під­приємству кредитів;


фінансування ризику — є гарантією здійснення ризикованих інвестицій, на що можуть не погодитись кредитори;

• самостійності та влади — визначає рівень незалежності під­приємства та впливу його власників на прийняття рішень в гос­подарській діяльності;

• розподілу доходів і активів — за частками окремих власни­ків здійснюється розподіл фінансового результату та майна під­приємства.

До складу власного капіталу входять фінансові ресурси, які використовуються підприємством без визначеного строку повер­нення та формуються з наступних джерел:

-вносяться його засновниками (учасниками);

- збільшуються при зміні вартості активів (дооцінка, емісій­ний дохід), не пов'язаної із зміною зобов'язань;

- залишаються із чистого прибутку на поповнення статутного і резервного капіталу, або як нерозподілений прибуток. Треба відзначити, що резервний капітал і нерозподілений прибуток не завжди визначають наявність у підприємства резервних коштів. Просто цю частину прибутку власники не отримали у формі ди­відендів, а кошти були використані для вкладень в активи;

- надходять на фінансування заходів цільового призначення (асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, гуманітарна допомога);

- передаються на умовах безповоротної фінансової допомоги.

Сума власного капіталу може зменшуватись внаслідок збит­кової господарської діяльності, уцінки вартості активів, надання безповоротної фінансової допомоги, виплати частки активів уча­сникам, що виходять із складу власників.

В цілому, власний капітал можна поділити на фінансові ре­сурси, що підприємство одержало від власників на створення статутного капіталу, як безповоротну допомогу та які формува­лись у процесі господарської діяльності внаслідок капіталізації чистого прибутку та процедур зміни вартості активів.

Статутний капітал — це конкретна вартісна величина, що об­ліковується на балансі підприємства, яка відображає загальну су­му вкладів учасників, зафіксовану в установчому документі. А стосовно акціонерних товариств і товариств з обмеженою та до­датковою відповідальністю статутний капітал ще визначає міні­мальний розмір майна підприємства, який гарантує інтереси його кредиторів. Іншим організаційно-правовим формам підприємств мінімальний розмір статутного капіталу законом не встановлено, але мати його вони все ж повинні.


Джерелами збільшення розміру статутного капіталу можуть бути:

а) додаткові внески (вклади), якими можуть бути будинки,
споруди та інші матеріальні цінності, цінні папери, права корис­
тування землею, водою та іншими природними ресурсами, буди­
нками, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (у
тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, у тому
числі в іноземній валюті;

б) реінвестиція дивідендів;

в) спрямування прибутку до статутного капіталу.

Шляхами (способами) зміни розміру статутного капіталу ак­ціонерного товариства є: збільшення (зменшення) кількості акцій існуючої номінальної вартості і номінальної вартості існуючої кі­лькості акцій.

Статутний капітал виконує наступні функції:

1. Інституційну. Без формування статутного капіталу немож­ливе створення окремих юридичних осіб.

2. Інформаційну. Відомості про статутний капітал (насамперед про його розмір, розподіл між учасниками, предмет внесків, по­рядок формування) мають важливе інформаційне значення. Роз­мір такого капіталу та розподіл часток між учасниками дозволяє оцінити обсяг ризику учасників та кожного з них, зокрема, роз­поділ голосів між ними та вплив на діяльність товариства.

3. Економічну. Статутний капітал є одним з джерел формуван­ня майна юридичної особи. За рахунок внесків засновників (уча­сників) фінансується діяльність підприємства. Власники вклада­ють свої активи у підприємство, ніби надають йому позику і стають його співвласниками.

Економічна функція виявляється і у тому, що внесками до статутного капіталу, як правило, обмежується ризик економічних втрат учасників. Вони ризикують втратити лише те, що передали як внесок до статутного капіталу. Тому можна стверджувати, що статутний капітал потрібний насамперед самим учасникам, щоб наперед показати контрагентам межі своєї відповідальності.

Різновидом економічної функції є стартова функція статутно­го капіталу. Вона проявляється у тому, що майно, передане до статутного капіталу, використовуються для початку (старту) гос­подарської діяльності.

4. Гарантійну. Розмір статутного капіталу свідчить про міні­
мальну вартість чистих активів товариства. Відповідно до стату­
тного капіталу визначається мінімальний розмір майна товарист­
ва, який гарантує інтереси його кредиторів. Якщо вартість чистих


активів товариства стає меншою від визначеного законом мініма­льного розміру статутного капіталу, товариство підлягає ліквідації.

При оцінці власного капіталу слід дотримуватись розрахунко­вого алгоритму, що чистий прибуток, капіталізований у підпри­ємство, визначається тільки за умови збереження власного капі­талу. Для оцінки величини збереження власного капіталу викори­стовують дві концепції: фінансового капіталу і фізичного капіта­лу (виробничого потенціалу).

За фінансовою концепцією збільшення вартості чистих активів, або зменшення суми зобов'язань, або те та інше разом визначається в якості прибутку підприємства. Відповідно до фізичної концепції, власний капітал зберігається, якщо підприємство в кінці звітного періоду має аналогічний виробничий потенціал або операційні мо­жливості, що і на початок періоду. Прибуток — це приріст вартості власних активів (виробничих можливостей) за звітний період.

Крім джерел власного капіталу, підприємство використовує в своїй діяльності залучені фінансові ресурси, які являють собою його зобов'язання, що розміщуються в активах і передбачають можливе майбутнє вилучення активів. Залежно від строковості залучення фінансових ресурсів їх поділяють на довгострокові (можливий строк використання більше одного року) і коротко­строкові (строк використання до одного року).

За джерелами формування залучені фінансові ресурси поді­ляються на:

• позики банківських установ, що потребують платежів за їх обслуговування і повернення сум основного боргу;

• видані векселі для оформлення грошового боргу за фактич­но одержані активи (поставлені товари, виконані роботи, надані послуги);

• борги постачальникам та підрядникам за одержані товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи і послуги;

• одержані аванси (попередня оплата покупців і замовників) під поставку матеріальних цінностей, готової продукції, товарів, виконання робіт, надання послуг;

• зобов'язання за усіма видами платежів, що справляються в дохід бюджету і зборів за страхуванням;

• не виплачені доходи персоналу з оплати праці, а власни­кам — дивіденди;

• резерви для забезпечення майбутніх витрат і платежів (ви­плати відпусток і гарантійні зобов'язання);

• поворотну фінансову допомогу, що надається підприємству у користування на визначений строк відповідно до договору.


За відносинами з власниками залучених фінансових ресурсів їх можна поділити на ті, що регулюються відповідними умовами договорів (позики банків, заборгованість постачальникам), ви­значені порядком розрахунків (заборгованість з податків і зборів, оплати праці), використовуються в порушення визначених умов і за які виникають додаткові витрати у вигляді штрафних санкцій. У підприємства можуть бути непередбачені зобов'язання, які ви­магають витрачання ресурсів (але повної впевненості щодо цього зобов'язання немає) в сумі очікуваних збитків або вартості при­йнятих на себе зобов'язань за договорами поруки.

При здійсненні діяльності капітал підприємства під впливом господарських операцій безпосередньо змінюється як за величи­ною, так і за складом. За характером впливу на капітал господар­ські операції можна поділити на три типи.

Перший тип. Відбувається переміщення та зміна структури капіталу (фінансових ресурсів), а загальна сума його не зміню­ється. Наприклад, підприємство використало одержаний чистий нерозподілений прибуток (власний капітал — зобов'язання перед власниками підприємства) для нарахування власникам дивіден­дів — 15 тис. грн. Нерозподілений прибуток, як частина власного капіталу підприємства, зменшився (-) на 15 тис. грн, а заборгова­ність підприємства перед власниками збільшилась (+) на суму нарахованих дивідендів 15 тис. грн. Власний капітал підприємст­ва зменшився і, відповідно, збільшились поточні зобов'язання. Загальна сума фінансових ресурсів підприємства, а також його активів (до часу виплати дивідендів) не зміниться.

Другий тип. Збільшується капітал і активи підприємства на рівновелику суму. Наприклад, підприємство одержало позику в банку на суму 50 тис. грн, як джерело капіталу для формування грошових коштів щодо забезпечення розрахунків з постачальни­ками. Грошові кошти підприємства збільшилися (+) на 50 тис. грн, але і капітал (фінансові ресурси) за джерелом зобов'язання перед банком теж збільшився (+) на 50 тис. грн. Сума капіталу (фінансових ресурсів) через зобов'язання за позику і активи в ча­стині грошових коштів щодо здійсненої господарської операції одночасно збільшились на 50 тис. грн (до часу використання грошових коштів).

Третій тип. Зменшується капітал (фінансові ресурси) і активи на рівновелику суму. Наприклад, підприємство погасило забор­гованість постачальникам в сумі 60 тис. грн. Грошові кошти (ак­тиви) підприємства зменшились (-) на 60 тис. грн, заборгованість (зобов'язання) перед постачальниками, як джерелом фінансових


 



A - 3 = BB + ПП + ЧП = ВК визначає, що поточний чистий прибуток (ЧП), при врахуванні можливих змін внесків власників (ВВ) підприємства і створеного чистого прибутку у попередні періоди діяльності (ПП), завжди формує приріст активів або зме­ншення зобов'язань.

У складі капіталу підприємства виділяють власний (постій­ний) капітал (І розділ пасиву балансу), довгострокові (сталі) зо­бов'язання (II і III розділи пасиву балансу) і поточні (мобільні) зобов'язання (IV і V розділи пасиву балансу).

Капітал може бути сформований за рахунок власних і залуче­них джерел.

Аналіз свідчить, що власний капітал виступає джерелом по­криття необоротних активів і тієї мінімальної частини поточних активів, які необхідні для здійснення технологічного процесу з виробництва об'єктів діяльності підприємства.

При оцінці капіталу підприємства можна зробити наступні ви­сновки:

1. Про зміну величини і структури власного капіталу. Збіль­
шення капіталу за рахунок власних джерел фінансування свід­
чить про реінвестування прибутку в господарську діяльність та /
або додаткове внесення активів власниками.

Приріст величини і питомої ваги власного капіталу за рахунок реінвестованого прибутку є ознакою покращення діяльності під­приємства, добрих перспектив економічного зростання та інвес­тиційної привабливості об'єктів підприємництва.

2. Про співвідношення власного і залученого капіталу. Якщо
частка власного капіталу більша, ніж залученого, то ризик креди­
торів менший. Водночас, залучений капітал створює умови і ви­
магає від власників підприємства відповідальності у відносинах з
позичальниками та більш ефективного використання активів. Це
забезпечується:

> обґрунтуванням доцільності залучення капіталу і побудови механізму формування коштів для погашення зобов'язань;

> платою за фінансові ресурси, залучені під зобов'язання;

> системою контролю за погашенням боргу з боку креди­торів;

> використанням до підприємства інструментів гарантій щодо повернення зобов'язань;

> можливістю поліпшити фінансові результати господарю­вання, що зміцнює рівень самостійності підприємства.

3. Про рівень зовнішнього довгострокового залучення капіта­
лу. Наявність капіталу з довгострокових джерел свідчить про на-


17*



рощування виробничого потенціалу підприємства, розвиток дія­льності за прибутковим сценарієм, довіру з боку кредиторів.

4. Про величину і структуру короткострокового залучення ка­піталу.

Оптимальний варіант залучення поточних зобов'язань — це їх розміщення в оборотних активах, крім нормативної величини ви­робничих запасів.

Оцінка співвідношення між окремими елементами фінансових ресурсів і формування їх в динаміці здійснюється шляхом верти­кального і горизонтального аналізу статей балансу підприємства (табл. 5.2.1).

Горизонтальний аналіз дозволяє переглянути капітал за го­ризонтальною динамікою, оцінити тенденції змін окремих елементів джерел фінансових ресурсів, визначити, як вони змінюються в абсолютному і відносному значеннях. Вертика­льний аналіз забезпечує перегляд капіталу за структурою окремих розділів і статей пасиву балансу. За допомогою цього методу досліджуються зміни в якості капіталу щодо співвід­ношення його елементів.

Дані табл. 5.2.1 свідчать, що збільшення фінансових ресур­сів підприємства відбулося за рахунок приросту власного капі­талу на 8631,7 тис. грн, або 18,4 %. Проте, слід зазначити, що частка позикових джерел у формуванні капіталу підприємства-теж збільшилась з 18,8 % до 28,3 %. Найбільшу частку у фор­муванні фінансових ресурсів підприємства серед власних дже­рел займає інший додатковий капітал (29,8 %) та нерозподілений прибуток (61,8 %). Інші види капіталу в аналі­тичному розрізі становлять незначну частку. За фактом наяв­ності значної суми нерозподіленого прибутку (34377,1 тис. грн) потребує досить серйозного вивчення доцільність та пра­вильність формування і ефективність використання статутного і резервного капіталу для створення стійких умов розвитку підприємницької діяльності.

Особливу увагу приділяють дослідженню кредиторської забо­ргованості. Кредиторська заборгованість — це залучення активів у господарську діяльність підприємства за рахунок тимчасово бе­зоплатного одержання майна інших суб'єктів господарювання. Відносини з кредиторами можуть передбачити штрафні санкції за несвоєчасну оплату зобов'язань. В процесі аналізу визначається частка окремих статей, які характеризують заборгованість у зага­льній сумі, а також відхилення значень цих статей на кінець звіт­ного періоду відносно його початку.



 



 

 


Закінчення табл. 5.2.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Види джерел фінансових ресурсів для формування майна Сума, Структура фінансових ресурсів відносно підсумку, % Відхилення
тис. гри балансу в цілому окремих розділів балансу S   пунктів у структурі відносно
на початок періоду на кінець періоду на початок періоду на кінець періоду на початок періоду на кінець періоду балан­су в ці­лому окремих розділів балансу
Поточні зобов 'язання за розрахунками: з одержаних авансів • з бюджетомз позабюджетних платежівзі страхуванняз оплати праціз учасникамиіз внутрішніх розрахунків 721,9 1664,6 1,2 2,1 6,6 7,6 +942,7 1,3 р. 0,9 1,0
250,8 447,8 0,4 0,6 2,3 2,0 + 197,0 78,5 0,2 -0,3
15,9 17,3 0,1 0,0 0,1 0,1 + 1,4 8,8 -0,1 0,0
130,8 176,2 0,2 0,2 1,2 0,8 +45,4 34,7 0,0 -0,4
389,6 512,1 0,7 0,7 3,6 2,3 + 122,5 31,4 0,0 -1,3
     
0,1 0,0 0,0 -0,1 -100,0 0,0 0,0
Інші поточні зобов 'язання 40,0 65,0 0,1 0,0 0,4 о,з +25,0 62,5 -0,1 -0,1
Усього за розділом IV 10859,8 21994,4 18,8 28,3 100,0 100,0 + 11134,6 102,5 9,5 0,0
У. Доходи майбутніх пері­одів
Баланс 57894,5 77652,9 100,0 100,0 X X +19758,4 34,1 0,0 X

Кредиторська заборгованість виникає при розрахунках під­приємства з постачальниками і підрядниками, з бюджетом, зі стахування, з оплати праці, одержання авансів від покупців. Зна­чні розміри кредиторської заборгованості призводять до самові­льного перерозподілу оборотних активів між підприємствами, державою і фізичними особами.

Дуже важливо звернути увагу на наявність простроченої забо­ргованості перед бюджетом, позабюджетними фондами, зі стра­хування, з оплати праці та перед іншими кредиторами.

Залучені джерела фінансових ресурсів підприємства (табл. 5.2.1) за рахунок кредиторської заборгованості збільшились в 1,6 раза, а в структурі пасиву балансу— на 13,6 пункти. Проаналізуємо, за рахунок чого це відбулося. Підприємство збільшило заборго­ваність за всіма видами поточних зобов'язань. Особливо відміча­ється збільшення зобов'язань підприємства по заборгованості пе­ред бюджетом (197,0 тис. грн, або на 78,5 %), з оплати праці (122,5 тис. грн, або на 31,4 %) та з одержаних авансів (94,7 тис. грн, або в 1,3 раза). Ріст цієї заборгованості не завжди э виправ­даний і може бути результатом порушення фінансової дисципліни.

У процесі аналізу кредиторської заборгованості доцільно скласти розрахунковий баланс, тобто порівняти кредиторів (дже­рела активів) з дебіторами (розміщення активів), передбачаючи при цьому, що дебіторська заборгованість має бути перекрита кредиторською (табл. 5.2.2).

За даними табл. 5.2.2 у звітному році поточні зобов'язання підприємства збільшились на 11134,6 тис. грн, а дебіторська за­боргованість — на 4135,5 тис. грн.

Таблиця 5.2.2


Незважаючи на загальне збільшення як дебіторської, так і кредиторської заборгованості, активне сальдо заборгованості за звітний період стало пасивним. Це свідчить про те, що підприєм­ство значною мірою використовує кошти кредиторів.

З одного боку, прагнення до збільшення залучених джерел ка­піталу в господарський оборот економічно виправдане. Проте цей процес відбувається за наявності несплаченої в строк забор­гованості постачальникам та одержаних авансів з наслідками, які з цього випливають, податкової заборгованості та збільшення за­боргованості з оплати праці. І це при тому, що на розрахунково­му рахунку підприємства є вільні грошові кошти та значна кіль­кість готової продукції і товарів на складі, підготовлені до продажу, які можуть забезпечити ці платежі.

Кредиторська заборгованість часто є результатом напружено­го фінансового становища підприємства, а через брак необхідних коштів затримується виконання платежів різним суб'єктам гос­подарювання і фізичним особам.

5.3. Аналіз стану і ефективності формування джерел капіталу підприємства

Формування капіталу (фінансових ресурсів) підприєм­ства відбувається з різних джерел, які визначають рівень його якості. Показники стану окремих елементів капіталу є одним з головних індикаторів майнового потенціалу і основою для визна­чення фінансової незалежності, стійкості та стабільності госпо­дарської діяльності.

Стан капіталу підприємства оцінюється за напрямами форму­вання його джерел: власний капітал, довгострокові залучення, поточні зобов'язання, а також щодо окремих елементів.

Оцінка стану власного капіталу підприємства здійснюється через виконання ним його функцій за окремими складовими: ста­тутним капіталом, резервним капіталом, додатковим капіталом, нерозподіленим фінансовим результатом.

Володіння статутним капіталом дає можливість проводити власну стратегічну політику розвитку підприємства, формувати дивідендну політику, контролювати кадрові питання, забезпечу­вати право на управління майном.

Збільшення статутного капіталу свідчить про реалізацію інве­стиційних проектів розвитку підприємства, а зменшення — про згортання діяльності. Фінансовий аналіз стану статутного капіта-


де КРФ — коефіцієнт розвитку підприємства за рахунок самофі­нансування господарської діяльності; СЧП — створений чистий


прибуток; ЗЧП — використаний чистий прибуток на погашення зобов'язань.

Рішення власників підприємства про обсяги самофінансуван­ня є одночасно і рішенням про використання чистого прибутку для погашення зовнішніх зобов'язань перед власниками (виплата дивідендів) та іншими учасниками господарської діяльності.

Чистий прибуток, який залишається для самофінансування підприємства, може бути розподілений за статутним і резервним капіталом або залишатися як нерозподілений. В активах він може бути спрямований на фінансування будь-яких майнових об'єктів. Нерозподілений прибуток є власністю засновників, і тому збіль­шує суму власного капіталу, а сума збитку відповідно його зме­ншує.

В цілому максимальна величина власного капіталу підприємс­тва в складі статутного капіталу, резервного капіталу і створено­го чистого прибутку створюють підґрунтя для довіри до нього інвесторів, постачальників, покупців і найманих працівників. Чим більший власний капітал, тим краще захищеним є підприєм­ство від впливу загрозливих для його існування факторів, оскіль­ки саме за рахунок власного капіталу можуть покриватися наявні збитки. Фінансування діяльності підприємства за рахунок влас­ного капіталу є альтернативою до залучення позикових коштів.

Важливим джерелом формування капіталу підприємства є позичкові фінансові ресурси кредитних установ на довгостроко­вій і короткостроковій основі. Довгострокові кредити залуча­ються підприємствами для фінансування необоротних активів, а короткострокові — на покриття тимчасового дефіциту платіж­них засобів.

У процесі фінансового аналізу стану позичкових фінансових ресурсів здійснюються дослідження:

• величини залучених фінансових ресурсів з кредитних уста­нов за абсолютними і відносними показниками в порівнянні з власним капіталом та іншими джерелами формування капіталу;

• дотримання запланованих строків повернення кредитів;

• рівня процентної ставки та її зміни;

• цільового використання кредитів;

• заставних ризиків позичальника і третіх осіб, які гарантують повернення позичок;

• ефективність вкладення фінансових ресурсів з позичкових джерел в активи підприємства.

Джерелом формування поточних зобов'язань підприємства є комерційний кредит за окремими різновидами (табл. 5.3.1).


За допомогою фінансового аналізу досліджують стан джерел поточних зобов'язань щодо:

• забезпечення заборгованості з фінансових ресурсів вексе­лями;

• вартості залучення капіталу;

• виявлення порушень строків виконання платіжних зо­бов'язань;

• рівня залежності підприємства від джерела фінансових ре­сурсів;

• ризиків застави майна за одержані фінансові ресурси;

• можливих втрат грошових потоків підприємства від одержа­них авансів;

• додаткових витрат за прострочене залучення капіталу.

Завдяки аналізу робиться висновок про здатність підприємст­ва обслуговувати свої фінансові ресурси, які формуються з різних джерел та забезпечувати потребу господарської діяльності в ак­тивах.

Аналізуючи ефективність формування капіталу підприємства, здійснюють порівняльну оцінку загальних витрат необхідних для авансування коштів в господарську діяльність.

Залучення того чи іншого джерела формування капіталу з ме­тою розміщення його в активах пов'язано з певними витратами щодо виплати дивідендів, процентів та інших зобов'язань. Сума витрат являє собою величину зобов'язань, що бере на себе під­приємство за використання фінансових ресурсів.


Загальна вартість залучення фінансових ресурсів у господар­ську діяльність визначається, виходячи з інвестиційної політики підприємства щодо формування власного і позиченого капіталу.

Капітал підприємства формується за рахунок різних джерел, тому у процесі аналізу необхідно здійснити оцінку за кожним з них і зробити порівняльний висновок щодо вартості окремих йо­го елементів. Ціну на залучення власного капіталу розраховують за дивідендним, прибутковим і ринковим підходом.

Дивідендний підхід визначення ціни (Цвкд) на формування власного капіталу (СВК) враховує частину чистого прибутку (Д), яка вилучається власниками підприємства:

ЦВКД = Д:СВК

Прибутковий спосіб визначення ціни (ЦВКп) на формуван­ня власного капіталу (СВК) враховує створений чистий прибу­ток (ЧП):

ЦВКП = ЧП:СВК

При визначенні ціни на формування власного капіталу за рин­ковою ставкою прибутковості (ІДвкр) для розрахунку використо­вують формулу:

Двкр ~ Цвкп * ^-р,

де Кр— коефіцієнт ризику вкладень в господарську діяльність підприємства.

Якщо інвестиційна п







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 1593. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Способы тактических действий при проведении специальных операций Специальные операции проводятся с применением следующих основных тактических способов действий: охрана...

Условия, необходимые для появления жизни История жизни и история Земли неотделимы друг от друга, так как именно в процессах развития нашей планеты как космического тела закладывались определенные физические и химические условия, необходимые для появления и развития жизни...

Метод архитекторов Этот метод является наиболее часто используемым и может применяться в трех модификациях: способ с двумя точками схода, способ с одной точкой схода, способ вертикальной плоскости и опущенного плана...

Примеры задач для самостоятельного решения. 1.Спрос и предложение на обеды в студенческой столовой описываются уравнениями: QD = 2400 – 100P; QS = 1000 + 250P   1.Спрос и предложение на обеды в студенческой столовой описываются уравнениями: QD = 2400 – 100P; QS = 1000 + 250P...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия