IX. На всякий випадок додаткове завдання
1 2 3 4 5 6 7 - Які з фігур на дошці не є многокутниками? Чому? Як визначити многокутник?
Зразок плану – конспекту уроку математики в 2 класі Тема:Переставний закон множення. Мета: - Познайомити учнів з переставним законом множення та його значенням для обчислювання прикладів. Удосконалювати навички обчислення, уміння розв’язувати складені задачі; - розвивати логічне мислення, математичне мовлення, пам’ять увагу; - виховувати самостійність, охайність ведення записів, розуміння важливості дружніх стосунків для досягнення спільної мети. Тип: Комбінований (закріплення вивченого на попередніх уроках і вивчення нового матеріалу). Обладнання: 1. Демонстраційне: казковий персонаж – Гном, 3 коти, бджоли з відповідями, числові ромашки, таблиця з розв’язаними прикладами, відро з рибками, набірне полотно, числа та назви термінів. 2. Роздаткове: предметні смужки, сигнальні картки з індивідуальними завданнями. Джерела інформації: 1. Програма з математики початкових класів, 2001р. 2. Підручник з математики 3(2), М.В. Богданович, Київ, “Освіта”, 1993р. 3. Підручник “Математика 2”, Е.І.Александрова, Харків – Москва, “Інфолайн”. 1995р. 4. Дитячі мультфільми.
Хід і зміст уроку
І. Організаційний початок уроку. (Методи: бесіда) Привітання, перевірка присутності, мотивація ігрової діяльності. ІІ. Актуалізація опорних знань (Методи: наочно-илюстративний, ігровий, фронтальна бесіда) На нашому уроці ми допоможемо нашому знайомому, а хто він і як його звуть ми дізнаємось з виконання математичного диктанту: 1) Математичний диктант: · суму чисел 20 і 16 зменшити в 4 рази, (20 +16):4 = 9 · частку чисел 49 і 7 зменшити на 0, 49:7 – 0 = 7 · добуток чисел 5 і 2 збільшити на 1, · частку чисел 72 и 9 зменшити на частку чисел 24 і 8, 72:9 – 24:8 = 8 – 3 = 5 (1 учень біля дошки вибирає картки з відповідями) Перевірка:
Яке серед цих чисел зайве? 11 – двоцифрове, а 9 – складене (Після відповідей на додаткові запитання 1 учневі виставити оцінку.) На бджілках: Г Н О М - діти, давайте пригадаємо, що сталось з гномом Креггом з квіткового острова? І своєю відповідальною і сумлінною працею на уроці допоможемо Гномові повернути його друзів – сімейство Мяу. 2) Усна лічба а) Гномові треба обійти свій острів і прогнати всіх мишей (розв’язання кругових прикладів) 1) 2)
3) 18:2 +39 (48) 4) 48:8 +30(36)
4) 36:6 +50(56) 6) 56:8 +1 (8)
на дошці:
б) На острові Гном побачив ромашки і вирішив приготувати гостям букет; щоб скласти букет з квітів, треба розшифрувати їх секрети:
3 11 8 4 17 12 +8 - 8 16 14 7 5 13 6 3 2 9 4 8 3 2 х 3 х 7 5 7 4 6 5
Ми склали для Гномових друзів букет з квітів. в) Робота з сигнальними картками Ось серветки на столі, за яким Гном пригощатиме друзів. Перевіримо чи немає на них “плям”, (чи немає “помилок” в прикладах, залишимо лише “чисті” серветки)
Чого не знав Гном? Яких правил? г) Гном для своїх друзів вирішив зробити сюрприз – наловити рибки. Скільки рибок він спіймав? (тільки з відповіддю 9). 72:8 24:3 27:3
36:4 54:6 35:5
81:9 48:6 45:5
- Скільки рибок дістанеться кожному коту? (за активну і продуктивну роботу оцінити ще 1 – 2 учнів) Висновок: Допомагаючи Гномові ми пригадали те, що вивчали на попередніх уроках, все це знадобиться нам для подальшої роботи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності на уроці. Оголошення теми і мети. (Методи: наочно-ілюстративний, частково-пошуковий, бесіда, ігрова форма) На наборному полотні числа і терміни:
2 * 3 = 6 – добуток. 1й множник 2й множник Гном розповів мені таку казку: жили собі два множники 2 і 3. Вони увесь час тільки і знали що сварились, кому з них стояти на першому місці? Декілька разів мінялись вони місцями, а потім звернулись до добутку 6: - Хто з нас має стояти першим? - Мені однаково, - відповідає добуток. Вчитель: Так от, на нашому уроці ми з’ясуємо, чому так відповів добуток, розглянемо “Переставну властивість множення” і навчимось цією властивістю користуватись. ІV. Пояснення нового матеріалу (Методи: бесіда, наочно-ілюстративний матеріал) Використовуються предметні смужки:
аналогічно 1. Висновок: Від перестановки множників добуток не змінюється. Візьмемо три множники: 1.
2. 3. 2. Висновок: Множити числа можна у довільному порядку. Результат множення від цього не зміниться. 3. Висновок: При множенні слід добирати зручніший спосіб. V. Фізхвилинка: Ми берізки і кленці, В нас тоненькі стовбурці, Ми в стрункі стаєм рядки, Виправляємо гілки. Ледь зіп’явшись з корінців, Дістаєм до промінців, Ми згинаєм свій вогонь В зелені своїх долонь. Наші ніжні пагінці Хиляться на вітерці Вправо – вліво. І весь сад Нахиливсь: вперед – назад.
VI. Первинне закріплення (Методи: робота з підручником, коментування, робота з записами в зошитах і на дошці) №629 з записом в зошитах і на дошці та детальним поясненням. №630 коментоване виконання 1)
2)
VII. Повторення і закріплення матеріалу, вивченого на попередніх уроках (Методи: практичний, пояснювально-ілюстративний) Гном з друзями з паличок складають геометричні фігури: скільки паличок треба, щоб скласти квадрат? трикутник? 2 квадрати? 2 трикутники? (хтось з учнів демонструє це на дошці.) 1) Розв’язання задачі №631 Було – 20 пал. Склали -? трикутників Залишилось – 14 пал. І. бесіда: - Про що задача? - Скільки було паличок? - Скільки треба паличок на 1 трикутник? - Про що запитується в задачі? ІІ. бесіда: - В умові відомо, що було 20 паличок, а після складання трикутників залишилось 14 паличок. Про що можна дізнатись з цих даних? - Якою дією? Чому? - Ми дізнались з кількох паличок складали трикутники, чи можна тепер відповісти на запитання задачі? - Якою дією? Чому? - Скільки дій треба виконати для розв’язання задачі? - Про що дізнаємося у 1й дії? - Про що дізнаємося у 2й дії? Запише задачу на дошці Андрійко, а всі – в зошитах Після закінчення роботи клас задає Андрійкові додаткові запитання і виставляється оцінка. 2) Самостійна робота №623 І рядок – дівчатка ІІ рядок – хлопчики Біля дошки команду дівчаток захищає Наталка, а команду хлопчиків – Сергійко. Їм дається теж саме завдання на картках Дівчатка: Хлопчики: Перевірка роботи у вигляді захисту біля дошки. Якщо є помилки то їх виправляють і аргументують порядок дій у розв’язання. “Захисникам” даються додаткові запитання і виставляються оцінки. 3) Якщо лишається час, то розв’язується задача №634. VIII. Підсумок уроку: - Яка була головна задача нашого уроку? - Яку казку розповів нам Гном з квіткового острова? - Чи буде змінюватись добуток, якщо поміняти множники місцями? - Як зручніше множити?
Молодці діти! Ви добре працювали на уроці, допомагали Гномові і його друзям, та навчились застосовувати переставний закон для розв’язання прикладів. ІХ. Домашнє завдання та інструктаж. Ст103, №633, №635.
Зразок плану – конспекту уроку математики в 3 класі Тема:П’ятицифрові числа. Задачі на знаходження частки числа. Запис п’ятицифрових чисел. Мета: - навчити дітей записувати п’ятицифрові числа та різноманітним діям над ними; продовжувати знайомити дітей з п’ятицифровими числами; навчити розв’язувати задачі на знаходження частини числа; удосконалювати обчислювальні навички; - розвивати математичне мовлення, логічне мислення, пам’ять мимовільну і довільну увагу; - виховувати почуття ліктя, прагнення до досконалості. Тип уроку: Закріплення ЗУН. Обладнання: 1) демонстраційний матеріал: - поле аукціону; картки на усну лічбу; акції. 2) Роздатковий матеріал: підручники, зошити, олівці, ручки. Джерела інформації: 1. Програма з математики початкових класів. 2. Підручник “Математика 4 кл.”, Богданович В.М.1993р. 3. Консультації вчителя і методиста.
Хід уроку І. Організаційний початок уроку - зараз у нас урок математики. Подивіться, щоб і вас на партах були підручники, зошити, олівці, ручки. ІІ. Актуалізація опорних знань 1) Усна лічба - перед тим, як ми почнемо наш урок, давайте трохи полічимо:
40: (2х10) = 2 100: 20 = 5 240: (10х8) = 3 60: 30 = 2 - А як ти лічив? - Яку відповідь отримав ти? - А зараз знайдіть третю частку від числа 24; четверту частку від числа 24; шосту частку від числа 24. - Так що треба зробити щоб знайти частку від числа? (і приклад залишити на дошці) ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності - сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з п’ятицифровими числами. Будемо розв’язувати задачі на знаходження частки від числа. Але сьогоднішній урок буде незвичайний. Сьогодні у нас урок – “аукціон”. Ваша задача складається з того, щоб стати володарями або співволодарями підприємств, які виставлені на аукціон. За правильні і швидкі відповіді ви будете одержувати акції, а на прикінці уроку виставлю оцінки. ІV. Закріплення матеріалу. - перш ніж почати наш аукціон, давайте пригадаємо, як читаються п’ятизначні цифри. 1. Прочитайте числа, які записані на дошці: 50000, 50500, 73273, 80005, 8005. 2. Назвіть розряди в цих числах:
- А зараз на аукціон виставляється … (викидається кубик, знаходиться об’єкт) - Володарем стане той, хто правильно і швидко запише всі числа у №254 - Відкриваємо зошити, записуємо число та “класна робота” - Володарем став…. Поздоровляю тебе (або вітаю?) - А зараз на аукціон виставляється …. - Володарем стане той, хто правильно і швидко виконає №255 (2) - Володарем став …. - А зараз перше завдання цього ж номеру зробимо разом. До дошки піде … - Добре, а зараз трохи відпочинемо від письма і полічимо усно приклади з №265. - На аукціон…. - Володарем стане той, хто розв’яже приклади №257 за варіантами. - Володарями стали …. - На аукціон … - Володарем стане той, хто 1) першим назве розв’язання задачі; 2) хто правильно розв’яже її. - Уважно прочитайте умову задачі №258. - Чи є у нас такі, хто знає, як розв’язувати цю задачу? - Про що говориться в задачі? - Скільки всього куплено квитків? - Куди ще купили квитки? - Що означає число 74? - Що відомо про квитки у цирк? - Що відомо про квитки у кінотеатр? (в ході бесіди про задачу записую її умову). - Яке головне питання? к.т. – 74 кв. цирк -?, ч. залишку кіно -?
- Що нам відомо про квитки в цирк? - Можемо ми відразу дізнатися скільки квитки купили до цирку? - Чому? (Тому, що невідомий залишок). - А можемо ми знайти цей залишок? - Якою дією? - Чому? (Тому, що знаходимо те, що залишилось) - А тепер ми можемо знайти 1/6 частку залишку? - Якою дією? - Чому? - Згадайте, яке питання задачі? - Можемо ми відповісти на головне питання? - Чому? - А можемо ми дізнатися скільки квитків купили до цирку і лялькового театру? - Якою дією? - Чому? (бо находимо скільки всього купили квитків) - А зараз ми можемо відповісти на головне питання задачі? - Якою дією? - Скільки дій треба виконати для розв’язання задачі? - Про що дізнаємось в 1й дії? (2й дії, 3й дії) - Записуємо розв’язання. - Яка відповідь? - Зараз на аукціон …. - Володарем стане той, хто правильно назве розв’язання задачі №259. А
О Е - Яка умова задачі? - Що нам відомо? - Яке питання задачі? - Що таке Р? - Тоді я можу записати так: Р = АО + АЕ + ОЕ - Що нам відомо з цього запису? - Тоді я запишу так: Р = 2АО + ОЕ - Якщо нам відомий РіОЕ, що ми можемо знайти? - Який буде приклад? (74 – 18 = 56). Чому? - Ми знаємо що АО = АЕ, що ми можемо знайти? - Який буде приклад? (56:2 = 28). Чому? - Як називаються трикутники у яких 2 сторони рівні? - Зараз на аукціон…. - Володарем стане той, хто правильно назве рішення задачі №260 - Уважно прочитайте задачу. - Що нам відомо в цій задачі? - Ця задача розв’язується рівнянням. - Невідоме число ми позначимо х. - Нам відомо, що це число зменшили на 18. Якою дією ми це запишемо? (х – 18). - Також відомо, що цей результат поділили на 3, а у відповіді отримали 6. - Подивіться на запис: (х + 18), я взяла у дужки, тому що ми віднімаємо і (х – 18) – це одне число. (х – 18): 3 = 6 - До дошки піде …. - Що таке число 6? (частка) - Як знайти невідомий дільник: (треба частку помножити на відоме ділене) х – 18 = 6 * 3 х – 18 = 18 - Як знайти невідоме зменшуване? (треба до різниці додати від’ємник) х = 18 + 18 х = 36 - Так яке це невідоме число?
V. Підсумок уроку. Домашнє завдання. - Як знайти частку від числа? - Як знайти невідому сторону трикутника, якщо відомі Р та його сторона? - Як найти невідоме зменшуване, дільник? - Підведіть руки, хто сьогодні на уроці своїм розумом заробив капітал? Молодці!
VI. Домашнє завдання: приклад №261, задача №262. (та інструктаж)
Урок закінчено Розділ ІІІ Методика організації уроків математики
|