Структура уроку трудового навчання
СХЕМА аналізу уроків трудового навчання
1. Загальні відомості Підготовленість приміщення до уроку, готовність учнів. Тема і дидактична мета уроку. 2. Досягнення освітньої мети уроку Забезпечення уроку необхідним оснащенням, навчально-наочними посібниками, матеріалами, інструментами. Науковість, політехнічна і практична спрямованість навчального процесу. Ознайомлення учнів з передбаченими програмою інструментами, інвентарем, пристроями, доступними для сприйняття дітей розвитком техніки. Навчання прийомів обробки різних матеріалів, догляду за сільськогосподарськими рослинами. Доцільність вибору методів і форм навчальної діяльності учнів, розвиток їх технічного мислення. Елементи самообслуговування. Додержання правил особистої гігієни, безпеки праці. 3. Досягнення виховної мети Виховання учнів у процесі трудового навчання, розширення трудового досвіду дітей, формування доступних уявлень про працю дорослих, професії і виробництво; виховання поваги до людей праці. 4. Досягнення розвиваючої мети Розвиток технічного мислення, розумової, фізичної, естетичної спрямованості, формування нахилів і інтересів. 5. Поведінка учнів на уроці Активність учнів на уроці, рівень зацікавленості, цілеспрямованість, самостійність. 6. Стиль роботи вчителя на уроці Контакт з учнями, володіння класом, керування самостійною роботою учнів. Знання дитячої психології. Педагогічний такт. 7. Результати роботи Досягнення дидактичної мети. Позитивні і негативні сторони уроку. Відчуття задоволення та естетичної насолоди від виконаної роботи. 8. Рівень знань і вмінь учнів - знання передбачених програмою ручних інструментів, пристроїв і правил безпеки праці з ними; розуміння призначення приладів і технічних машин; - уміння обробляти деталі простих виробів з картону, тканини, дроту, пінопласту, фанери за допомогою ручних інструментів і пристроїв; - уміння доглядати за рослинами, вирощувати деякі з них; - розвиток трудових умінь, основ трудової культури, вміння планувати, організовувати і контролювати свою роботу; - розширення політехнічного світогляду, розвиток у дітей основ конструктивних знань, відповідних умінь і здібностей, елементів технічного мислення.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРОВЕДЕННЯ І АНАЛІЗУ ВИХОВНИХ ГОДИН І ЗАНЯТЬ В ГПД
Пам’ятка по керівництву самопідготовкою учнів в ГПД 1. Пояснити учням, що мета домашніх завдань – прищеплення стійких навичок самостійної розумової праці, роботи з навчальним матеріалом, формування творчого відношення до розумової праці. 2. Дати поняття про типовий режим ГПД, його структуру та особливості впровадження. 3. Педагогічні вимоги до організації самопідготовки школярів. 4. Виховна робота в ГПЛД, її зміст і форми. 5. Загально розвиваючи заняття, види і типи їх, педагогічні вимоги до організації. 6. Познайомити дітей з куточком ГПД у класі. 7. Привчати дітей до культури розумової праці, розвивати в них навичку самоосвіти, заохочувати виконувати домашні завдання самостійно, розвивати творчу активність. 8. Показати учням прийомами планування роботи в співвідношенні з відведеним планування роботи в співвідношенні з відведеним для підготовки домашнього завдання часу. 9. Пояснити користь використання під час самопідготовки наочного матеріалу, словників, довідників, схем, таблиць, додаткової літератури. 10. Вирішувати завдання формування у учнів навичок. Прийомів самостійної учбової діяльності. 11. Відокремити групу учнів, які гарно навчаються, в якості помічників, і вчити їх допомагати вчителю в відведений для самопідготовки час. 12. Формувати у вихованців навичку проводити старанно самоконтроль зроблених завдань. 13. Навчання дітей самостійно визначати порядок виконання завдань, вміло чергувати важкі і легкі. 14. Виконувати в дітях почуття відповідальності за культуру поведінки домашніх завдань.
Примірна схема аналізу проведення самопідготовки 1. Додержання структури самопідготовки (підготовка дітей до праці, самоконтроль та самооцінка, заключний педагогічний контроль). 2. Вирішення виховних задач самопідготовки (чи закріпилися навички самостійної роботи, що робилося для виховання організованості, дисциплінованості, старанності; як формувалося позитивне відношення до навчання; чи формувалося вміння користуватися довідниками, додатковою літературою, пам’ятками по виконанню завдань). 3. Формування культури навчальної праці, умінь додержуватися правила поведінки на самопідготовки (економно витрачати час на підготовку домашнього завдання; додержуватися тиші; закінчуючи самопідготовку, проводити самоконтроль та взаємоконтроль). 4. Здійснення вихователем обліку індивідуальних особливостей дітей. 5. Додержання гігієнічних вимог (чистота приміщень; доступ свіжого повітря; освітленість робочого місця, проведення фізкультхвилинок; співвідношення меблів зросту учнів).
Примірна схема конспекту
|