Виховного заходу
методичні рекомендації студентам практикантам до організації та проведення пробних уроків з математики в початкових класах
Розділ І. Загальні відомості
1. Підготовка вчителя до уроку.
Сучасним вважається урок, що задовольняє вимоги науково – технічного прогресу, відповідає потребам суспільства, враховує досягнення психолого – педагогічної науки. Урок – це видима частина роботи вчителя, якій передує велика підготовка згідно з вимогами до змісту уроку і техніки його ведення. З чого почати? З аналізу підручника!
(Істоміна. Начальная шк. – 1986. - №10.)
Основні етапи підготовки до уроку
Вимоги до сучасного уроку
Сучасний урок має: v бути емоційним; v викликати інтерес до навчання, виховувати потребу в знаннях; v відзначатися активним темпом і ритмом, завершеними діями вчителя й учнів; v повним контактом у їхній взаємодії, педагогічним тактом; v атмосферою доброзичливості й активної творчості, співпраці класовода й вихованців; v різноманітністю видів діяльності дітей; v поєднанням багатьох методів навчання; v дотриманням єдиного орфографічного режиму, узвичаєного в школі; v управлінням навчальним процесом протягом усіх 45 хвилин. (Заславська. Початкова шк. – 1986. - №2.- с. 4.)
2. Форми організації навчальної діяльності
Удосконалювати форми, методи й засоби навчання, поряд з уроком – основною формою навчального процесу – в старших класах шкіл, у профтехучилищах і середніх спеціальних навчальних закладах активно практикувати лекції, семінарські заняття, співбесіди практикуми, консультації. (З Основних напрямів реформи школи, 12) Форма (лат.)– це внутрішня структура, побудова, устрій; форми навчання – це побудова навчальних занять, організації навчальної діяльності вчителя й учнів: Ø урок – основна, але не єдина форма навчання; Ø домашня самостійна робота; Ø індивідуальні заняття з окремими учнями чи групою учнів, що мають прогалини в знаннях; Ø екскурсії для ознайомлення з кількісним боком природних чи суспільних явищ.
Основні етапи усвідомлення знань
Підготовка до вивчення нового: Ø первинне сприймання і усвідомлення нового матеріалу; Ø закріплення знань і вироблення умінь і навичок з допомогою різних вправ; Ø повторення, узагальнення, систематизація знань; Ø перевірка знань і навичок, виявлення прогалин і їх ліквідація.
Типологія уроків
Єдиної загальновизнаної класифікації уроків немає. Є різні підходи до поділу уроків на типи. Класифікація уроків за основною дидактичною метою: 1) комбінований; 2) вивчення нового матеріалу; 3) закріплення знань, вмінь, навичок (засвоєння і застосування); 4) узагальнення й систематизація знань; 5) перевірка, оцінка й корекція знань, умінь, навичок.
Особливості уроку
Ø взаємозв’язок арифметичного, алгебраїчного, геометричного матеріалу; Ø взаємозв’язок теоретичних і практичних питань; Ø наступність; Ø абстрактний характер матеріалу; Ø виховання розумової самостійності й розвиток інтересу до математики; Ø досягнення освітньої, розвиваючої, виховної мети в комплексі.
|