Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

УТВОРЕННЯ БОЛГАРСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ДЕРЖАВИ
Квітневе повстання викликало великий резонанс у країнах Європи й насамперед в етнічно близькій болгарам Росії. Російська громадськість чинила значний тиск на царський уряд, вимагаючи ак­ційного втручання в балканські справи. Проте, відчуваючи підтримку Англії, Порта не прийняла рекомендацій європей-і ЬКИХ послів, котрі наприкінці 1876 р. на Константинопольі і. і. 11 і конференції виступили за надання автономії Болгарії, Боснії та Герцеговині.

Відмова турецького уряду дала Росії зручний привід для розгортання воєнних дій. Австро-Угорщина підтримала на корпус

 

 

Сулеймана-паші. Ця перемога не тільки створила мо­жливість для російської армії розпочати визволення Південної Болгарії, а й відкривала шлях на Стамбул. Однак різкі про­тести Англії, що погрожувала Росії війною, примусили ро­сійське командування відмовитися від захоплення турецької столиці. 31 січня 1878 р. Порта підписала перемир'я, а 3 бе­резня у зайнятому російською армією містечку Сан-Стефано, за 12 км від Стамбула, сторони уклали мирний договір.

За Сан-Стефанським договором Болгарія відновлювала влас­ну державність і проголошувалася автономним князівством — васалом Туреччини. її територія мала включати не тільки пів­нічні, а й південні регіони (Македонію, Східну Румелію) з виходом до Егейського моря. Створення такої великої сло­в'янської держави Австро-Угорщина розцінила як порушен­ня Росією воєнної конвенції. Ні австрійців, ані англійців не влаштовувало посилення російського впливу на Балканах. Лондон та Відень вимагали оголосити Сан-Стефанський до­говір попереднім. Шляхом політичного тиску й демонстрати­вних військових приготувань вони домоглися від Петербурга скликання міжнародного конгресу, який відкрився 13 червня 1878 р. в Берліні. 13 липня був підписаний Берлінський трак­тат.

Під натиском Англії та Австро-Угорщини, котрі погрожу­вали Росії та її балканським союзникам новою війною, ос­новні положення Сан-Стефанського договору зазнали суттє­вих змін. Берлінський конгрес зменшив територію Болгарії, на­давши автономію лише її північній частині. Вона оголошувалася князівством, глава якого призначався Портою, але його особа узгоджувалася з великими державами. Формально князь Північ­ної Болгарії вважався васалом султана. Македонія залишалася в складі Османської імперії, а Східна Румелія дістала в ній част­кову автономію. Таким чином, довільно створивши нові кор­дони на Балканах, Берлінський конгрес перетворив цей регі­он на міну уповільненої дії.

Підсумки конгресу викликали різке невдоволення в бол­гарському суспільстві й призвели до стихійних збройних ви­ступів у південних краях, які не ввійшли до складу Болгарсь­кої держави. Однак вплинути на політичну ситуацію ці ви­ступи вже не могли. Болгарія на Берлінському конгресі стала розмінною монетою в тонких дипломатичних іграх великих держав, кожна з яких, безумовно, захищала передусім власні інтереси. Проте, незважаючи на положення Берлінського тра­ктату, що розчаровували, основне значення російсько-турецької війни полягало у відновленні національної державності Болгарії.

 


Поможем в написании учебной работы
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

Дата добавления: 2015-10-02; просмотров: 1124. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия
Поможем в написании
> Курсовые, контрольные, дипломные и другие работы со скидкой до 25%
3 569 лучших специалисов, готовы оказать помощь 24/7