Ключ" для обробки результатів тестування
По кожній вертикалі підраховується кількість індексів, які збігаються. Якщо показники розподілились приблизно однаково за всіма п'ятьма типами, то це означає, що ви володієте досить гнучкими і різноманітними стратегіями виходу з конфліктних ситуацій. Вибір стратегії поведінки вчителем у процесі взаємодії з учнем Вправа 1 - Розглянути різні стратегії поведінки вчителя у взаємодії в залежності від поведінки учня, використовуючи наведену схему.
Під час виконання вправи доцільно: а)визначити дії, висловлювання, міміку, пантоміміку учасників взаємодії, за якими можна діагностувати ту чи іншу стратегію; б) спроектувати оптимальний або неоптимальний розвиток ситуації; в) обговорити міру відповідальності учителя за розвиток ситуації в оптимальному напрямі. Вправа 2. Виявлення умов та обмежень, що зумовлюють вибір тієї чи іншої стратегії. Виходячи із ситуації, яку студент вибрав для аналізу в попередній вправі, визначити:
а) за яких умов вибір конкретної стратегії в такій ситуації буде ефективним; б) до яких наслідків може призвести систематичне використання вчителем однієї і тієї самої стратегії; в) які особливості учасників ситуації не дають змоги вдаватися до певної стратегії; г) які індивідуальні особливості вчителя роблять використання певної стратегії неефективним. Вправи на визначення причин педагогічних конфліктів Вправа 1. Подумайте, з яких причин виник конфлікт. Чи можна йому запобігти? Які педагогічні помилки допустила вчителька? Вчителька викликала до дошки для відповіді Сашка, хлопчика із сім'ї, де батьки не відрізнялись інтелектом. Сашко відмовився відповідати. "Я не готовий" — була його відповідь. І вчителька зірвалась: „Коли ти будеш тільки вчитися? Мало того, що батьки твої дебіли, сам дебіл, ще й ліньки книжку в руки ззяти?" Сашко у відповідь буркнув: „Сама дурна". Клас завмер. „Вийди з класу геть", — сказала вчителька. "А чому я повинен вийти?" — грубо відрізав Саша. "А що, я маю виходити?" — продовжила суперечку вчителька і, взявши в руки журнал, зібралася виходити... Вправа 2. Розгляньте ситуацію. Які недоліки в організації діяльності старшокласників сприяють народженню подібних конфліктів? Урок літератури в 10 класі. Вчителька почала опитування. Викликала одного учня. Виявилося, що він не готовий відповідати, другого — знову відмова, третього — теж. Третьою була хороша учениця, і вчителька подумала, що вона відмовилася відповідати через „солідарність". Поставивиши три негативних оцінки, розгнівана вчителька закрила журнал і сказала: „Весь клас залишається на сьомий урок.
Якщо вам ніколи вчити вдома, то вчіть тут, зараз'. З цими словами вона вийшла з класу. Учні і не подумали вчити. Коли ж вчителька прийшла на сьомий урок, виявилось, що більшість учнів пішла вже з шостого уроку, щоб не залишатися на сьомий. Вправи на вироблення конструктивної поведінки
|