Розрахункова довжина колони в площині рами
При визначенні розрахункової довжини колон, як правило, вводять цілий ряд спрощуючих передумов: розглядають колону, як окремо стоячий стержень з ідеалізованими умовами закріплення кінців; завантажують систему силами, які прикладені лише в вузлах; не в повній мірі враховується просторова робота каркаса, тощо. В загальному розрахункова довжина залежить від форми втрати стійкості. Для колон з постійним по висоті перерізом (рис.12.1):
Рис. 12.1. До визначення розрахункової довжини колон з постійним по висоті перерізом в площині рами lx = m lk, де Іk, Ip – моменти інерції колони і ригеля; lk – геометрична довжина колони; m – коефіцієнт приведення розрахункової довжини. Коефіцієнт m залежить від способу закріплення колони в фундаменті (жорстке чи шарнірне) та від співвідношення погонних жорсткостей ригеля і колони . Визначається m за емпіричними формулами табл. 17,а [1]. Наприклад, для шарнірного закріплення колон в фундаментах . Для ступінчастих колон розрахункові довжини визначаються окремо для нижньої lx, 1 і верхньої lx,2 частин колони (рис.12.2).
Рис. 12.2. До визначення розрахункової довжини ступінчастих колон в площині рами
Приймемо позначення, наведені на рис.12.2. Тоді: lx,2 = m2 l2; lx,1 = m1 l1, де m1 і m2 – коефіцієнти приведення розрахункової довжини відповідно нижньої і верхньої частин колони. Тут приймається спрощуюча передумова – просте навантаження колони вузловими силами F1 i F2. Методика визначення m1 і m2 полягає в наступному. Нижня і верхня частини колони втрачають стійкість тоді, коли зусилля в них досягають критичних значень (N1,сr – для нижньої частини, N2,cr – для верхньої частини, див. п.4.2). З формули Ейлера для критичної сили визначаються m1 і m2: ; звідси .
Аналогічно ; звідси . Співвідношення коефіцієнтів: (1) l1 i l2 – відомі з компонування рами (l1 = Hн, l2 = Hв, див. п.9.7). Співвідношення приймають з досвіду проектування аналогічних будівель (див. п.10.2): N1,cr i N2,cr – невідомі. А тому вводиться припущення, що обидві частини колони досягають критичного стану одночасно при пропорційному збільшенні діючих в них зусиль, тобто відношення між критичними силами для окремих частин колони рівне відношенню діючих в них зусиль, яке позначається літерою b. (див.рис.12.2). Відношення для різних комбінацій навантажень має різне значення. А тому обчислюється найбільше значення поздовжньої сили в нижній частині колони N1 (за розрахунковою комбінацією Nmax, Mвідп . для перерізу 1-1 розрахункової сили, див. рис.9.53) і визначається відповідна цій же комбінації навантажень поздовжня сила N2 в верхній частині колони (для перерізу 4-4 розрахункової схеми). Отримані значення m1 і m2 використовуються для розрахунку і при інших комбінаціях навантажень. Остаточний запис формули (1) наступний: прийнято відношення позначати літерою α1 , тоді Величину α1 можна обчислити, оскільки всі вхідні правої половини відомі. А далі m1 і m2 одночасно невідомі. Тому нормами прийнято визначати спочатку коефіцієнт m1 за табл. 67, 68 [1] залежно від трьох параметрів: 1) значення α1; 2) співвідношення погонних жорсткостей верхньої та нижньої частини колони 3) розрахункової схеми закріплення верхнього кінця колони (нижній практично завжди защемлений). Для однопролітних рам можливі дві розрахункові схеми закріплення: а) для рам з шарнірним опиранням ригеля припускається, що колони одночасно можуть втратити стійкість (стримуючого впливу другої колони немає). В цьому випадку приймається, що верхній кінець колони вільний, тобто горизонтальної реакції немає (рис.12.3);
Рис. 12.3. Розрахункова схема з шарнірним опиранням ригеля для визначення розрахункових довжин колони
б) для рам з жорстким опиранням ригеля додатково враховується, що жорсткість ригеля значно більша жорсткості колони, а тому її верхній кінець не повертається. Вважається, що колона має верхній кінець, закріплений тільки від повороту (рис.12.4).
Рис. 12.4. Розрахункова схема з жорстким опиранням ригеля для визначення розрахункових довжин колони
Знаючи m1, визначають зі співвідношення коефіцієнт m2 : Якщо m2 > 3, то остаточно приймається m2 = 3. Для одноступінчатих колон з жорстким опиранням ригеля при дотриманні умов і значення m1 і m2 змінюються мало, а тому згідно п.6.11* [1] при приймаються: m1 = 2, m2 = 3. Для багатопролітних рам визначення m1 і m2 більш складне, і наближений спосіб наведений в літературі.
|