ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 11
Зв’язне мовлення. Бібліографія. Анотація. МЕТА: активізувати знання студентів з даної теми, за допомогою правильно підібраного матеріалу, виконання вправ, завдань та питань розвивати у студентів знання, вміння та навички добре володіти матеріалом, виховувати у студентів любов та повагу до слова та до спілкування загалом. ОБЛАДНАННЯ: методичний посібник для виконання ПР, письмове приладдя, підручник. ПЛАН: 1. Складання бібліографічного списку опрацьованої літератури. 2. Написання анотації.
КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: Бібліографія Список літератури Анотація
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПИТАНЬ: · Бібліографія — це список літератури з певного питання. У книзі бібліографія слугує для поглиблення і розширення знань читачів з певної галузі науки або техніки, якій присвячено основний зміст книги. · Список літератури - необхідний елемент довідкового апарату будь-якої друкованої праці (опублікованої чи неопублікованої): монографії, дисертації, дипломної або курсової роботи, статті. · Анотація – стисла характеристика змісту книжки, статті, рукопису тощо. Подаються на звороті титульної сторінки книги, у видавничих проектах. Анотація складається з двох абзаців. Робота з книгою розпочинається з попереднього знайомства з нею — з її довідковим апаратом (вихідними даними та анотацією). Анотація — це дуже стислий виклад змісту книжки, статті та ін. З виділеними найголовнішими проблемами, підкресленням новизни публікації, її значення. В анотації зазначають, кому адресовано книгу (вчителеві, студентові, науковцеві, учневі, широкому загалові читачів тощо). А ось як трактує термін словникова стаття. Анотація (лат. аппоіаііо— примітка) — короткі відомості про книгу, статтю чи рукопис, подані на звороті титульної сторінки у видавничих проспектах, журнальних оглядах, бібліографічних покажчиках. Знайомство з книгою слід починати з анотації і передмови, звертайте увагу на курсив (друкарський похилий шрифт з накресленням літер, подібним до рукописного), розрядку, дрібний шрифт. Бібліографія (в широкому значенні) — це галузь науково-практичної діяльності, завданням якої є бібліотечна інформація про твори друку, з метою впливу на поширення і використання їх у суспільстві. Залежно від суспільних функцій бібліографія поділяється на: — державну; — видавничо-книготорговельну; — науково-допоміжну; — рекомендаційну. А ось як «Короткий тлумачний словник української мови» пояснює цей термін. Бібліографія — 1. Науковий, систематизований перелік і опис книжок та інших видань з огляду на їх зміст та зовнішнє оформлення; список статей і книжок на яку-небудь тему або з якої-небудь галузі знань: покажчик використаної літератури. 2. Відділ у періодичних виданнях, в якому подається короткий огляд книжок, що вийшли з друку. У нашому випадку бібліографія — це науковий, систематизований опис певної книжки. Бібліографія, за одним із значень, — це список літератури (книжок і статей) на яку-небудь тему або з якої-небудь галузі знань.
Це цікаво! Зачатки вітчизняної бібліографії зустрічаються в «Збірнику Святослава» (1037), до якого включено список «істинних» і «ложних» книг.
Стандарт оформлення бібліографії: 1) ініціали у бібліографії ставлять після прізвища (у звичайному тексті перед прізвищем); 2) назва твору, книги, статті тощо в лапки не беруть, якщо це не цитатна назва (у тексті назва повинна бути в лапках);..... 3) не беруться в лапки й назви журналів, газет (у - тексті вони також у лапках); 4) замість позначень «журн.», «газ.» ставлять такий знак — //; 5) той самий знак (//) ставлять і на позначення багатотомного видання; 6) зверніть увагу на крапки, тире, коми, двокрапки в бібліографії; 7) сторінку позначають великою літерою «С.» (а не, «стор.», «ст.»); 8) малу «с.» ставлять у бібліотечних картотеках, коли вказують кількість сторінок у книзі: 230 с. РОЗВЯЗАННЯ ТИПОВИХ ЗАВДАНЬ: 1) Прочитати (прослухати) обидва висловлювання. Визначити можливого адресата та мету кожного з них. Яке з висловлювань є анотацією, а яке є описом книжки із зазначенням вихідних даних, тобто бібліографією? 1. Історична повість українського письменника-класика М. Старицького «Останні орли» — широке полотно про Коліївщину, повстання українського народу на Правобережній Україні проти польського панства та католицького духовенства 1768 року. Своїм ідейним спрямуванням твір близький до поеми Т. Шевченка «Гайдамаки». Відтворюючи тогочасні соціальні та релігійні конфлікти, показуючи непримиренну боротьбу повстанців, автор багато уваги приділяє особистому життю своїх героїв. Сюжет твору динамічний, напружений. Повість цікава для найширшого кола читачів. 2. Старицький М. П. Останні орли: Іст. повість із часів гайдамаччини. Худож. С.П.Караффа-Корбут. — Львів: Каменяр, 1990. — 440 с, арк. іл. Пояснити, чи існує зв'язок між бібліографією й анотацією видань. Коли використовують бібліографічний опис видання? 2) Прочитайте анотації, зверніть увагу на оформлення вихідних даних. 1. Савчин Іван. Львівське братство. — Київ: Радянський письменник, 1990. — 252 с. У романі відображені історичні події, що відбувалися у Львові та інших містах в 70-80 роки XVI століття. Зокрема тут розповідається про заснування Львівського Успенського братства — громадської організації українців (русичів), яка відіграла значну роль у культурно-освітньому русі на Україні.
2. Мисик Ю. А., Плохій С. М., Стороженко І. С. Як козаки воювали. Історичні розповіді про запорізьке козацтво. — Дніпропетровськ: Січ, 1991. — 301 с. Серія «Давно се діялось колись» заснована у 1989 р. Чимало пам'ятних місць на Придніпров'ї пов'язано з козацтвом. Про життя, побут та військові походи козаків розповідає науково-популярний ілюстрований нарис (1-е вид. — Дніпропетровськ: Промінь, 1990). У підготовці цього видання брало участь мале підприємство «Пам'ятки України». Розраховано на широке коло читачів. 3) Скласти (колективно)анотації на запропоновану книжку (за зразком вправи у підручнику). 4) Запишіть на дошці та в зошитах під диктування фрагменти бібліографії з дотриманням стандартів оформлення. 1. Грушевський Михайло. Хто такі українці і чого вони хочуть. — К., 1991. 2. Огієнко Іван. Українська культура. — К., 1991. 3. Залізняк Леонід. Проблема походження індоєвропейців '// Дивослово. — 2000. — № 5 — С. 23— 27.
5) Поставте необхідні розділові знаки. 1. Шевчук В. Із вершин і низин К. 1990 2. Погрібний А Якби ми вчились так як треба К. 1990 3. Костенко Л. Гуманітарна аура нації або дефект головного дзеркала К. 1999 4. Рудницька Ганна Вивчення послання Т. Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим...» Дивослово 2002 № 12 С, 33—37 6) Самостійно напишіть анотацію на одну з книг. Порівняйте її з тою, що є в тій книжці. 7) Зробіть взаємоперевірку складених анотацій. 8) Запишіть вихідні дані уявної книжки.
|