Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 25





Зв’язне мовлення. Конспект як різновид стислого переказу висловлювань, що сприймаються на слух.

МЕТА:

навчити адекватно сприймаючи основну думку, особливості побудови і мовного оформлення; користуватися різними видами аудіювання; видами запису почутої інформації (докладним записом, тезами, конспектом, докладним і коротким планами); оцінювати почуте, висловлює власну думку; складає анотацію на прочитане; оцінює текст з погляду його змісту, форми, задуму і мовного оформлення; редагує написане з урахуванням вимог до культури мовлення; розвивати зв'язне мовлення, виразність читання, пам'ять, логічне мислення, самостійність, творчі нахили, естетичні смаки, вміння аналізувати, робити висновки, здібності до самовираження; виховувати грамотну особистість.

ОБЛАДНАННЯ: методичний посібник для виконання ПР, письмове приладдя, підручник.

ПЛАН:

1. Поняття конспекту.

2. Особливості конспектів.

3. Види конспектів.

4. Конспектування висловлювань, що сприймаються на слух.

 

КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ:

Конспект

Конспектування

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПИТАНЬ:

ПАМ’ЯТКА «Як складати конспект почутого»

1. Прослухати текст.

2. Записати паспортні дані книжки (статті) у певній послідовності (прізвище та ініціали автора, назва книжки, вихідні дані — місто, видавництво, рік видання, кількість сторінок).

3. Скласти план почутого висловлювання.

4. Подумки виділити головну інформацію прослуханого.

5. З’ясувати, які авторські думки слід записати у формі цитат.

6. Продумати зв’язок між окремими частинами висловлювання.

7. Скласти власне конспект (у правій стороні аркуша, а ліву —залишити для власних думок і коментарів).

8. Виділити або підкреслити ключові слова і словосполучення (для зручності використання у подальшому).

Конспект — найбільш розгорнута форма запису. Це виклад тексту, який містить найсуттєвіші факти, поло­ження й висновки, текст конспектування — трудомістка, але вдячна робота, яка допомагає точно мислити і говорити, вибирати лаконічну форму, обдумувати весь прочитаний (прослуханий) матеріал.

Конспект повинен відповідати планові те­ксту. Тому спочатку складається план прочитаного, а потім пишеться конспект. Що ж до почутого, то під час конспектування слід залишати поля (справа чи зліва) для додаткової інформації чи власних думок.

Фіксуються лише основні думки, деталі можна опус­кати. Важливим прийомом конспектування є смислове згортання тексту, а для цього потрібно вміти переформульовувати думку.

Конспектувати слід не одразу. Доцільно спочатку дістати загальне уявлення про певний уривок у ціло­му, а лише після цього почати конспектування.

 

Види конспектів:

1.текстуальний — найважливіші поло­ження виписують у вигляді точно до­кументованих цитат

2.вільний — це стислий виклад праці; у формі цитат включаються ли­ше корінні, принципові положення, висновки, формулювання

3.змішаний — на­явні два поперед­ні види конспек­тування

 

У процесі записування під час слухання неминучі скорочення слів. Їхпотрібно робити, дотриму­ючись певних усталених положень.

Приміром, не можна завершувати скорочене слово голосним (коли він не початковий у слові) та м'яким знаком. Якщо в слові є декілька приголосних під­ряд, то скорочувати треба на останньому. Скажімо, слово «наприклад» треба скорочувати «напр.», а не «нап.»; «український» — «укр.», а не «ук.»; «історич­ний» — «іст.» чи «істор.», а не «іс»; «військовий» — «військ.», а не «війсь.» тощо.

 

Система скорочень слів під час конспектування

Слово Скорочення Слово Скорочення
Академік акад. острів 0.
Видання вид. область обл.
Дивись Див. місто м.
Імені ім.. озеро оз.
і так далі і т. д. порівняйте пор.
і подібне і под. роки рр.
Том т. або Т. століття ст.
так званий т. зв. сторінка с.
нашої ери н. е. село с.
до нашої ери до н. е. громадянин гр.

1. У кінці графічних скорочень ставиться крапка: обл. — область, літ. — літературний.

2. Крапка не ставиться при скорочених назвах мір: кг, км, кв. м — кілограм, кілометр, квадратний метр.

Позначення Пояснення
?,?? питання, в чомусь сумніваєтесь
!,!!! важливо, звернути увагу
> < більше, менше
= рівність
=> з цього випливає (висновок)
̼ вставка, доповнення
NB! звернути увагу (поtа bеnе!)
Рs написано потім (post scriptum)

3. Не ставиться крапка між подвоєними буквами, що вказують на множину: рр. — роки, тт. — томи.

Під час конспектування використовується ціла сис­тема умовних позначок, найпоширенішими серед яких є такі:

Система умовних позначень під час конспектування

 

Завдання на закріплення:

 

1) Запишіть з допомогою графічних скорочень слова.

Громадянин, область, наприклад, демократія, рево­люційний рух, північно-східний вітер, південно-захід­ний напрямок, нова ера, і тому подібне, товариство, мовно-літературний, факультет, буржуазно-ліберальне мистецтво.

 

2) Прочитайте графічні скорочення. Введіть їх у речен­ня. Надайте придуманим реченням об'єктивності.

1861 рік, 1862 рік, 1905-1907 рр., 1917 рік, 1933-1937 рр., 1941^1945 рр., 1991 р.

 

3) Ознайомтесь із текстом. Визначте головну думку, як вона розкривається, конкретизується? Законспе­ктуйте статтю, запишіть на полях короткі підзаголо­вки, що розкривають зміст розділу.

 

Чи задумувались ви над питанням: яких слів в укра­їнській мові найбільше? І яка це частина мови?

В українській та й інших мовах є слова, які наділе­но найпоказовішою для них особливістю — великою кількістю. Це іменники. Випередити іменник у кілько­сті слів неспроможна жодна частина мови.

В найбільшому (одинадцятитомному) Словнику укра­їнської мови нараховується близько 135 000 слів. З цієї загальної цифри виділимо кількість слів іменникових. На них у словнику припадає майже половина. Порівня­но з іменником дієслово має слів удвічі менше. Іменник — одна з основних частин мови. Він позна­чає предмети. Чому саме іменник у численності став неперевершеним? Насамперед тому, що нас оточує без­межний світ предметів.

Людина пізнає ці предмети і, звичайно, їх називає. Коли творить предмети, то також дає їх найменуван­ня. До того ж людина усе пізнане опредмечує, навіть дії і якості.

Іменники неоднакові за внутрішньою суттю. Одні з них називають справжні предмети: кінь, кіт, ластівка, книга, ручка, хата, двері, стіл, дерево, троянда. Інші стосуються таких назв, як політ, чекання, зеленавість, легкість, приємність.

Чим відрізняються останні слова від попередніх, «спра­вжніх» іменників? Чи вони також вказують на предме­ти? Порівняймо взаємопов'язані слова ручка і писання. Ручка позначає предмет. Іменник має декілька значень. А що означає писання? Це слово називає дію (Людина, поклавши блокнот на лутку, уся поринула в писання.)

Як Сталося, що писання і подібні слова називають дію, але є іменниками? Або чому належить до іменни­ків працьовитість, скромність і чесність, які виража­ють якість?

(За І. Вихованцем)

Зразок:

Поля для роботи. над конспектом Конспект статті
Найбільш кількі­сні слова — імен­ники В українській та інших мовах є слова, які наділено найпоказовішою для них особливіс­тю — великою кількістю. Це іменники. Із 135 000 слів Словника української мови майже половина іменникові. Дієслово має слів удвічі менше
Чому іменники неперевершені у кількості Іменник — Одна з основних частин мови. Він позначає предмети. Чому іменник у чис­ленності став неперевершеним? Людина усе пізнане опредмечує, навіть дії і якості. Іменники неоднакові за внут­рішньою суттю. Одні називають справжні предмети: кінь, книга, ручка. Інші стосу­ються таких назв, як легкість, політ, приємність. Чи вказують дані слова на предмети?
Приклади Ручка позначає предмет, іменник має декі­лька значень. Слово писання називає дію: Людина... уся поринула в писання. Чому слова, які виражають якість чи нази­вають дію, належать до іменників?
     

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1297. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Общая и профессиональная культура педагога: сущность, специфика, взаимосвязь Педагогическая культура- часть общечеловеческих культуры, в которой запечатлил духовные и материальные ценности образования и воспитания, осуществляя образовательно-воспитательный процесс...

Устройство рабочих органов мясорубки Независимо от марки мясорубки и её технических характеристик, все они имеют принципиально одинаковые устройства...

Ведение учета результатов боевой подготовки в роте и во взводе Содержание журнала учета боевой подготовки во взводе. Учет результатов боевой подготовки - есть отражение количественных и качественных показателей выполнения планов подготовки соединений...

ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ САМОВОСПИТАНИЕ И САМООБРАЗОВАНИЕ ПЕДАГОГА Воспитывать сегодня подрастающее поколение на со­временном уровне требований общества нельзя без по­стоянного обновления и обогащения своего профессио­нального педагогического потенциала...

Эффективность управления. Общие понятия о сущности и критериях эффективности. Эффективность управления – это экономическая категория, отражающая вклад управленческой деятельности в конечный результат работы организации...

Мотивационная сфера личности, ее структура. Потребности и мотивы. Потребности и мотивы, их роль в организации деятельности...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия