Студопедия Главная Случайная страница Задать вопрос

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Хвороби листків
Пероноспороз або несправжня борошниста роса (Peronospora Schachtii Fuck.) уражує найбільш молоді органи бу­ряків першого року життя і насінників: сім'ядолі, центральні лист­ки розетки, верхівки квітконосних пагонів, оплодень насінини. Уражені листки скручуються краями донизу, стають крихкими, блідо-зеленими, переважно з нижнього боку покриваються сіро-фіолетовим нальотом, що складається з конідій гриба і є найбільш характерною ознакою хвороби.

Пероноспороз частіше зустрічається в насінницьких господар­ствах, особливо на півдні при вирощуванні насіння безвисадковим способом, де зосереджені його первинні вогнища.

Церкоспороз (Cercospora beticola Sacc.) починається в кінці липня - на початку серпня місяця з появи на добре розвинутих листках буряків округлих світло-бурих плям розміром 2-3 мм в діа­метрі з червонуватою чи бурою каймою. Найбільш характерною ознакою церкоспорозних плям є сірувато-білий оксамитовий наліт на них з обох сторін листка. Цей наліт являє собою спори гриба, які в масі утворюються при вологій погоді або після інтенсивної роси і розповсюджують хворобу. Церкоспороз найбільш розповсюджений в центральних і південних областях. Він викликає масове відми­рання листкової поверхні і зумовлює втрати врожаю та цукрис­тості. Гриб уражує всі види буряків і близько 40 видів інших куль­турних і диких видів рослин. Сприятливі умови для поширення церкоспорозу створюються при температурі повітря 20-25°С і відносній вологості понад 70%. Значний розвиток хвороб спостер­ігається в роки з чергуванням влітку сухої жаркої та помірно теплої вологої погоди, а також при великих ранкових росах.

Рамуляріоз (Ramularia betae Rostr.) утворює на листках пля­ми менш правильної форми, ніж при церкоспорозі, які поступово збільшуються в розмірі, середня частина їх бура, але темно-бура кайма, як правило, відсутня, плями покриті білим порошкоподіб­ним нальотом.

Зональна плямистість або фомоз (Phoma beatea Frank) почи­нається з появи на старіючих листках нижнього ярусу спочатку не­великих, діаметром 23-5 мм, округлих плям буруватої сухої ткани­ни. Плями поступово збільшуються (до 1-2 см) наростаючи кон­центричними кругами. На їх поверхні появляються дуже мілкі чорні крапки-пікніди гриба, занурені в тканину. У вологу погоду з пікнід виділяється маса пікноспор, які вітром і краплями дощу розпов­сюджуються на далеку відстань. Фомоз зустрічається всюди, частіше на насінниках. Ураження листків фомозом прискорює їх відми­рання, що негативно впливає на врожай насіння і його якість.

Бактеріальна плямистість (Bacillus mycoides Flugge, B. Mesentericus vulgatus, Flugge, B. Buthyricus beate Kotshura) ут­ворює на листках плями неправильно-округлоїформи, некротичні, оточені темно-бурою або чорною широкою каймою. У середині плями прозорі, наче маслянисті. Пізніше тканина їх підсихає, пе­ретворюючись у тонку суху плівочку, яка кришиться і випадає. На листках з'являються дірочки, тому хвороба ще називається дірчас­тою плямистістю. Хвороба зустрічається в усіх зонах бурякосіяння.

Борошниста роса або ерізіфоз (Erysiphe communis Grev.) проявляється на листках середнього і нижнього ярусів у вигляді білого борошнистого нальоту, який порошиться. Біла ніжна павутинка спочатку покриває верхню частину листків плямами, а потім (ча­стіше в серпні місяці) плями розростаються, зливаючись у суцільний білий наліт. Восени на білому фоні грибниці утворюються плодові тіла у вигляді чорних крапок.

Ерізіфоз широко розповсюджений в південних і центральних областях України. Хвороба викликає передчасне відмирання листків, що зумовлює зниження врожаю і цукристості корене­плодів. Поширенню борошнистої роси сприяє суха і жарка пого­да (середня температура повітря 20-25°С, максимальна 34-35°С, відносна вологість повітря вдень нижче 60%, вночі - вище 90%.)

Іржа (Uromyces beate Pers) вражує черешки і листки буряків, а в насінників - оплодні насіння. Проявляється в травні на нижніх листках насінників у вигляді опуклих плям жовтогарячого кольо­ру. Іржа спостерігається на цукрових буряках і насінниках в цент­ральних і західних областях України. Вона обумовлює порушення транс­пірації, дихання та інших життєвих процесів, що викликає перед­часне відмирання листкової поверхні, зниження врожаю і цукри­стості. Уражені іржею маточні коренеплоди більше уражуються гнилями в кагатах.Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 477. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2017 год . (0.005 сек.) русская версия | украинская версия