Формули Хеуорса
Звичні напівацеталі утворюються при взаємодії молекул двох сполук – альдегіду і спирту. В процесі реакції розривається подвійний зв'язок карбонільної групи, по місцю розриву до якої приєднуються атом водню гідроксилу і залишок спирту. Найстійкіші (циклічні) напівацеталі утворюються за рахунок гідроксильних груп при четвертому і п'ятому вуглецевих атомах. Виникаючі при цьому п’ятичленні і шестичленні кільця називають відповідно фуранозною і піранозною формами моносахаридів.
Розглянемо побудову формул Хеуорса
Гідроксильна група, що виникає в результаті реакції називають ГЛІКОЗИДНОЮ. В результаті виникають два діастереомери – a і b- АНОМЕРИ, що відрізняються конфігурацією тільки першого вуглецевого атома. Фізичні властивості Моносахариди – тверді речовини, легко розчинні у воді, погано – в спирті і зовсім нерозчинні в ефірі. Водні розчини мають нейтральну реакцію. Більшість моносахаридів володіє солодким смаком, проте меншим, ніж буряковий цукор. Містяться в усіх органах зелених рослин, у фруктах (особливо у винограді), крові, м’язах і мозку тварин і людини. Одержання У вільному вигляді в природі зустрічається переважно глюкоза. Вона ж є структурною одиницею багатьох полісахаридів. Інші моносахариди у вільному стані зустрічаються рідко і в основному відомі як компоненти оліго- і полісахаридів.
У природі глюкоза утворюються в результаті реакції ФОТОСИНТЕЗУ: 6CO2 + 6H2O ® C6H12O6 (глюкоза) + 6O2
У промисловості глюкозу одержують гідролізом крохмалю у присутності сірчаної кислоти. (C6H10O5)n (крохмаль) + nH2O – H2SO4, t° ® nC6H12O6 (глюкоза)
Хімічні властивості Моносахариди проявляють властивості спиртів і карбонільних сполук. I. Реакції по карбонільній групі 1. ОКИСНЕННЯ (для альдегідів) – призводить до утворення відповідних кислот. a) реакція " срібного дзеркала":
б) реакція " мідного дзеркала":
c) реакція з концентрованою азотною кислотою:
2. ВІДНОВЛЕННЯ – призводить до утворення багатоатомних спиртів. Як відновник використовують водень
II. Реакції по гідроксильних групах (здійснюються, як правило, в напівацетальній (циклічній) формі). 1. АЛКІЛУВАННЯ (утворення простих ефірів) - атом водню гликозидного гідроксилу заміщується на 1 метильну групу.
При використанні більш сильних алкілуючих засобів (йодний метил СH3I), подібне перетворення зачіпає ВСІ гідроксильні групи моносахариду.
2. АЦИЛЮВАННЯ (утворення складних ефірів). При дії на глюкозу оцтового ангідриду утворюється складний ефір – пентаацетилглюкоза.
3. Як і всі багатоатомні спирти, глюкоза з гідроксидом міді (II) дає інтенсивне синє фарбування (ЯКІСНА РЕАКЦІЯ).
III. Специфічні реакції БРОДІННЯ - процес розщеплення молекул цукрів під впливом ферментів (ензимів). Бродінню піддаються цукри з числом вуглецевих атомів, кратним трьом. Існує багато видів бродіння, серед яких найбільш відомі наступні:
a) спиртове бродіння C6H12O6 ® 2CH3–CH2OH (етиловий спирт) + 2CO2 б) молочнокисле бродіння C6H12O6 ® 2CH3–CH–СОOH (молочна кислота) I
Згадані види бродіння, що викликаються мікроорганізмами, мають широке практичне значення. Наприклад, спиртове – для отримання етилового спирту, у виноробстві, пивоварінні і т.д., а молочнокисле – для отримання молочної кислоти і кисломолочних продуктів. Застосування 1. Енергія для біохімічних перетворень в живих організмах. 2. Добування: етанолу, молочної кислоти, сорбіту. 3. У кондитерській промисловості. 4. У медицині для лікування дистрофій. §14.3. Дисахариди. Їх будова та властивості
Класифікація і номенклатура
Дисахариди ділятся на дві групи:
þ До НЕВІДНОВНИХдисахаридів відноситься САХАРОЗА (буряковий або тростинний цукор). Вона міститься в цукровій тростині, цукровому буряці (до 28% від сухої речовини), соках рослин і плодах. Молекула сахарози побудована з а, D- глюкопіранозиі b, D- фруктофуранози.
(САХАРОЗА: a, D- глюкопіранозил -(1> 2) -b, D- фруктофуранозид)
Для сахарози характерні реакції по гідроксильних групах. Як і всі дисахариди, сахароза при кислотному або ферментативному гідролізі перетворюється на моносахариди, з яких вони складаються.
ВІДНОВНІ: 1) МАЛЬТОЗА (солодовий цукор) – міститься в солоді, тобто пророслих, а потім висушених і подрібнених зернах хлібних злаків. (МАЛЬТОЗА: a, D- глюкопіраноза + a, D- глюкопіраноза)
Мальтоза здатна вступати в реакції, характерні для альдегідів, і, зокрема, давати реакцію " срібного дзеркала", тому її називають ВІДНОВНИМдисахаридом. Крім того, мальтоза вступає в багато реакцій, характерних для моносахаридів, наприклад, утворює прості і складні ефіри (див. хімічні властивості моносахаридів).
2) ЦЕЛОБІОЗА, утворюються при неповному гідролізі полісахариду целюлози. (ЦЕЛОБІОЗА: b, D- глюкопіраноза + b, D- глюкопіраноза)
Целлобіоза, як і мальтоза складається з двох залишків D- глюкопіранози. 3) ЛАКТОЗА (молочний цукор) міститься в молоці (4-5%) і одержується з молочної сироватки. Лактоза побудована із залишків D- галактопіранози і D- глюкопіранози. Може мати як a- (a-лактоза) так і b-конфігурацію (b-лактоза). (ЛАКТОЗА: b, D- галактопіраноза + a, D- глюкопіраноза)
Застосування 1. Сахароза – основне джерело вуглеводнів у їжі людини. 2. Кондитерська промисловість. 3. Добувають штучний мед (продукт харчування). 4. Добування моносахаридів. 5. Утворення полісахаридів. 6. Сахарозу використовують для виготовлення деяких ліків та сиропів. §14.4. Полісахариди Загальна формула полісахаридів (C6H10O5)n. Найважливіші з полісахаридів – це КРОХМАЛЬ і ЦЕЛЮЛОЗА (клітковина). Вони побудовані із залишків ГЛЮКОЗИ.
|