Аудиторний практикум. На окремому аркуші паперу розбірливо напишіть 15 відповідей на запитання «Хто Я?»
Ситуаційна вправа 1. На окремому аркуші паперу розбірливо напишіть 15 відповідей на запитання «Хто Я?». Наприклад, я – чоловік, я – студент тощо. Прикріпіть на одяг. Пройдіться аудиторією так, щоб Ваші однокурсники змогли прочитати написане. Чи важко було складати перелік відповідей? Чи дізналися Ви щось нове про своїх однокурсників?
Ситуаційна вправа 2. Об’єднайтеся в пари й впродовж 10 хвилин спілкуйтеся один з одним з метою дізнатися якомога більше про те хто Ваш партнер, чим він займається, його інтереси та захоплення, спосіб життя, професійні успіхи, ділові якості. Кожному на розповідь про себе надається лише 5 хвилин: спочатку один учасник розповідає особисту інформацію про себе, потім – другий. Після цього пари запрошуються виступити перед аудиторією й презентувати свого партнера. Вам необхідно буде так відрекомендувати людину, щоб присутні нею зацікавилися. Час виступу – 2 хвилини. Запитання: – Чи була розповідь щирою? – Що важче: розповідати про іншу людину чи слухати про себе? – Чи фіксувалися викривлення інформації? – Чи було приємно слухати?
Ситуаційна вправа 3. Як відомо, той самий вислів можна сказати з різною інтонацією, причому вона нестиме різне смислове навантаження. Пропонується вимовити вислів «Зайдіть до мене» з тією інтонацією, яка зазначена в завданні (нейтральна інтонація, роздратування, агресія, зневага тощо). Чи важким було завдання? Чи вдалося Вам вимовити фразу з тією інтонацією, яка була зазначена в завданні? Ситуаційна вправа «Три складових спілкування». Об’єднайтеся в пари. Кожна пара має 6 хвилин для ділової бесіди. Тема бесіди «Найбільш актуальні проблеми роботи юриста-початківця». За вказівкою викладача під час бесіди учасники мають змінювати положення, не припиняючи розмову: – учасники сідають спиною один до одного й починають ділову бесіду (час бесіди – 1,5 хвилини); – один учасник сидить, другий – стоїть (1,5 хвилини кожний у різній позиції); – обидва співрозмовника сидять обличчям один до одного (1,5 хвилини). У якому положенні спілкуватися було найбільш складно, а коли найбільш комфортно?
Ситуаційна вправа «Встановлення контакту». Для участі потрібно 9 осіб, 6 з яких залишаються в аудиторії, а 3 – виходять із неї. Завдання для тих, хто вийшов: в аудиторії спілкуються три групи людей. Вам необхідно встановити контакт почергово з кожною групою. Завдання, для тих, хто залишився в аудиторії: об’єднатися в пари та почати розмову в межах кожної пари. До кожної пари буде підходити третій учасник, який намагатиметься встановити з вами контакт. Кожного учасника пара має зустрічати по-різному: першого агресивно (він вам заважає), другого – нейтрально, ігнорувати його, третього – приязно. Запитання до учасників: – Чи приймала група третього учасника? – Які заходи були вжиті, що учасник був прийнятий? – Які прийоми використовував третій учасник, щоб встановити контакт? – Що Ви відчули, коли співрозмовники ігнорували Вас? – Які прийоми використали співрозмовники, щоб Ви припинили спроби приєднатися до їхньої розмови?
Завдання 1. Проаналізуйте діалог, що відбувся між керівником і підлеглим, який тільки-но отримав додаткове завдання. – Чому завжди я? Це взагалі не мій обов’язок. Це переходить усі межі. У мене й так дуже багато роботи (образливо). – Ну, чого ви завжди скаржитесь, га? (невдоволений). – Але ж це несправедливо. Мені завжди доводиться виконувати якісь особливі завдання. – Гаразд. Усі знають, що ви завжди перевантажені. Йдіть і працюйте.
Завдання 2. Проаналізуйте діалогічний текст з погляду дотримання етикетних норм. Зробіть висновок про комунікацію в професійній діяльності та значення етикетних норм у процесі спілкування. У відділі кадрів: – Я б хотів знати, чи оформили ви мою особову справу? – Як ваше прізвище, ім’я, по батькові? На якій посаді працюєте? Коли подавали документи? – Данилець, викладач, сьомого. – Вашу особову справу ще не оформлено, бо ви подали не всі документи. Чому ж ви про це не попередили мене раніше? Адже ви переглядали документи! – У мене було багато роботи, я просто не звернула уваги.
|