Г.І.Петров розрізняє соціальне управління за його характером, методами здійснення і суб'єктивним складом: державне, суспільне, сімейне.
Загальним для всіх форм або видів соціального управління є те, що їх суб'єкти і об'єкти управління, - це перш за все люди і їх об'єднання; те що управлінська діяльність завжди має цілеспрямований характер і сприяє організованій діяльності людей шляхом впливу на їхню свідомость.
Соціальне управління може бути науковим або стихійним, залежно від засад, на яких вибудовується управлінська діяльність. Наукове управління вибудовується на основі пізнання і використання притаманних соціальній системі об'єктивних закономірностей і тенденцій її функціонування та розвитку. Відповідно до них відбувається планування, організація, регулювання і контроль управлінської діяльності. Основним завданням наукового управління є забезпечення повноцінного функціонування певної соціальної системи. З цією метою необхідно вчасно виявляти застарілі компоненти в організації управління та вводити і асимілювати нові, враховуючи їх значущість для існування системи як певної якісної цілісності.
Тип особистості управлінця може характеризувати специфіка його дій в різних соціальних ситуаціях, реакція на виклики. Т. Парсонс розрізняє п’ять «типових змінних дії», тобто парних понять, які визначають полярні типи орієнтації в ситуаціях, між якими повинен вибрати діяч. У соціальній інтерактивній ситуації вони є визначенням взаємних ролевих очікувань і служать для опису ціннісних орієнтацій діячів.
В кожній ситуації управлінської дії містяться ці п’ять альтернатив, діяч повинен зробити вибір між ними, і його рішення веде до певної організації цих типових змінних дії.
4. Соціальний контроль як функція управління.
Основною функцією управління є функція соціального контролю, яку в суспільстві виконують різного роду соціальні інститути та спеціальні органи, які діють незалежно від підконтрольних органів управління (прокуратура, державна інспекція, ревізійні комісії тощо), а також суб'єкти управління. Соціальний контроль виконує в суспільстві роль своєрідного механізму санкціонування й оцінки соціальної поведінки і діяльності встановленого зразка та відтворення пануючих у суспільстві соціальних відносин і структур. · Соціальне регулювання – це свідоме втручання в соціальні процеси й соціальні зміни, яке здійснюється в різних формах і має на меті підтримку рівноваги в соціальній системі, її розвиток через уведення в неї регуляторів (норм, правил, тощо).
|