МЕТА РОБОТИ. Розрахунок і дослідження амплітудно-частотної та фазочастотної характеристик комплексного коефіцієнта передавання кіл
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1
ДОСЛІДЖЕННЯ ЧАСТОТНИХ ХАРАКТЕРИСТИК
RC- І RL-КІЛ
Розрахунок і дослідження амплітудно-частотної та фазочастотної характеристик комплексного коефіцієнта передавання кіл, побудованих з RC або RL -елементів.
1.2 ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Частотний аналіз лінійного ланцюга (аналіз в частотній області) – це аналіз ланцюга на дію у вигляді гармонійного коливання, що змінюється згідно із законом
(1.1) або
. (1.2)
Тут - амплітуда коливання; - фаза коливання; - початкова фаза коливання (фаза при ); - кутова частота, рад/сек; f – циклічна частота, Гц=1/сек; - період коливань, сек.
При дії на лінійний ланцюг гармонійним коливанням (1.1) струми і напруга в ланцюзі мінятимуться по аналогічному закону. Відбудеться зміна тільки амплітуд і початкових фаз, частота коливань не зміниться. Таким чином, завданням частотного аналізу ланцюга є знаходження амплітуд і початкових фаз струмів і напруги на елементах ланцюга для заданої частоти вхідної дії. Математичною основою частотного аналізу є метод комплексних амплітуд, відповідно до якого гармонійне коливання представляється в комплексній формі:
. (1.3)
Тут - комплексна амплітуда; - початкова фаза коливання; - уявна одиниця.
Зворотний перехід від символьного уявлення (1.2) до залежності від часу (1.1) проводиться по співвідношеннях:
, (1.4)
. (1.5)
Унаслідок лінійності перетворень по методу комплексних амплітуд має місце наступний зв'язок між математичними моделями R,C,L - елементів для часової і частотної областей:
, (1.6)
, (1.7)
. (1.8)
Аналіз ланцюгів в частотній області проводиться по законах Кірхгофа і Ома, причому закон Ома для R,C,L – елементів записується у вигляді:
(1.9)
, (1.10)
, (1.11)
Тут - активний опір; , - реактивні опори. Величини, зворотні реактивним опорам C,L – елементів, утворюють реактивну провідність: , . У загальному випадку ділянка ланцюга характеризується комплексним опором, що складається з активного R і реактивного X опорів, тобто . Цей опір можна представити в показовій формі: , де - модуль, - аргумент комплексного числа. Однією з основних характеристик чотирьохполюсників є комплексний коефіцієнт передачі по напрузі:
, (1.12) де , - комплексна напруга на вході і виході чотирьохполюсника, відповідно. Залежність модуля комплексного коефіцієнта передачі від частоти називається амлитудно-частотною характеристикою (АЧХ) чотирьохполюсника, а залежність аргументу (фази) комплексного коефіцієнта передачі від частоти називається фазочастотною характеристикою (ФЧХ) чотирьохполюсника Частотні властивості чотирьохполюсників, складених з R,C або R,L – елементів, визначаються постійною часу ланцюга або . На частоті зрізу модуль коефіцієнта передачі зменшується в раз щодомаксимального значення, рівного одиниці. На основі R,C або R,L –ланцюгів складаються прості фільтри низьких частот (ФНЧ) або верхніх частот (ФВЧ). ФНЧ пропускає коливання низьких частот і затримує коливання високих частот. ФВЧ, навпаки, пропускає коливання високих частот і затримує коливання низьких частот. Частота зрізу розділяє смуги пропускання і затримання.
|