Завдання 7. Що заважає бути людині творчою особистістю та проявляти оригінальність мислення? Сформулюйте у кількох реченнях подані положення.
Відомі психологи Г. Линдсей, К. Халл, Р. Томпсон у праці «Творческое и критическое мышление // Хрестоматия по общей психологии: Психология мышления» (М., 1981) відповіли на поставлене у завданні питання таким чином. Людині заважає проявляти креативність: ⒜;схильність до конформізму – прагнення бути схожим на інших людей, не відрізнятися від них у своїх судженнях і вчинках; ⒝;боязнь бути „білою вороною”, показатися нерозумним та смішним у своїх судженнях. У дітей такий комплекс можуть закріплювати дорослі, коли вони глузують з дитини, карають її або нав’язують свій єдиний правильний погляд; ⒞;боязнь показатися надто екстравагантним, навіть агресивним у своєму неприйнятті поглядів інших людей та критиці цих поглядів; ⒟;боязнь помсти з боку людини, чию позицію ми критикуємо; ⒠;завищена оцінка значущості власних ідей; ⒡;висока тривожність, невпевненість у собі, боязнь відкрито висловлювати свої ідеї. ⒢;вельми розвинене критичне мислення. Адже існують два конкурентні способи мислення: критичний і творчий. Критичний спосіб мислення націлений на виявлення недоліків у судженнях інших людей. Творчий спосіб мислення пов’язаний з відкриттям принципово нового знання, а не з оцінкою чужих думок. Отже, людина, в якої розвинене критичне мислення, зосереджена на критиці, хоча сама могла б творити непогано, а та людина, в якої розвинене творче мислення, нездатна бачити невідповідності у власних судженнях. Таким чином, необхідно розумне сполучення творчого і критичного мислення, тому, критикуючи, слід запропонувати щось своє. Завдання 8. Прочитайте зауваження, що подані у підручнику з психології В. Квінн, та порівняйте їх з положеннями, висловленими в завданнях 1, 3, 4. Що нового ви відкрили для себе, читаючи пропонований текст? Поради д о розвитку творчого мислення Багато психологів радять записувати як добрі, так і погані ідеї. Якщо ви будете старатися висунути тільки добрі ідеї, це може призвести до “придушення” потенційно плідних думок, а з другого боку – до постійного почуття невдоволеності. Коли ви займаєтеся творчою роботою, не треба тренуватися мислити критично. Дайте собі волю на роздуми, міркування. Деякі психологи радять розіграти задачу в особах або намалювати її схему, щоб створити про неї краще наочне уявлення. Вони рекомендують розмовляти самим із собою вголос, проходячи всі етапи розв¢язання задачі.
1. Свідомо докладайте зусиль для того, щоб проявити оригінальність, висувати нові ідеї. 2. Не турбуйтеся про те, що про вас можуть подумати люди. 3. Будьте відкриті для дискусії і перевіряйте свої припущення. 4. Ви помилилися при першій спробі, розгляньте інші варіанти. 5. Шукайте пояснення дивних і незрозумілих явищ. 6. Намагайтеся мислити широко, не звертаючи уваги на заборони з боку культурних традицій, расових та інших забобонів. 7. Долайте функціональну фіксованість і шукайте нестандартні способи використання звичних речей. 8. Відмовтеся від звичних методів діяльності і пошукайте нові підходи. 9. Щоб видати якнайбільше ідей, користуйтеся методом “мозкової атаки”. 10. Оцінюючи ідеї, намагайтеся бути об¢єктивними. Уявіть, що вони належать не вам, а іншій людині. Поради щодо розвитку критичного мислення Деякі вчені (Пауль, Енніс) пропонують такі поради щодо розвитку критичного мислення: 1. Слід відрізняти судження, що базуються на логіці, від тих, що базуються на емоціях і почуттях. 2. У будь-яких відомостях вчіться бачити позитивні та негативні сторони, враховуючи всі “за” і “проти”. 3. Нема нічого поганого в тому, якщо ви берете під сумнів, що не є для вас недостатньо переконливим. 4. Вчіться помічати невідповідності між тим, що ви бачите і чуєте. 5. Зачекайте з висновками, якщо у вас немає достатньої інформації.
|