Означення. Нерозкладна матриця А, яка не є циклічною, називається примітивною.
Зауважимо, що одночасною перестановкою рядків і стовпців циклічної матриці А її можна звести до вигляду , де розміри квадратного блока співпадають із кількістю елементів у множині . Теорема. Якщо матриця примітивна, то вона стійка. Теорема. (Ознака стійкості невід’ємної матриці в залежності від її власних чисел). Для того, щоб нерозкладна матриця була стійкою, необхідно і достатньо, щоб всі її власні числа знаходилися всередині круга радіуса :
Аналіз продуктивності моделі «затрати-випуск» Виявляється, що продуктивність моделі Леонтьєва повністю визначається величиною числа Фробеніуса матриці А коефіцієнтів прямих затрат. Теорема 1. (Критерій продуктивності моделі «витрати-випуск»). Для продуктивності моделі Леонтьєва (1) необхідно і достатньо, щоб Фробеніусове власне число матриці А задовольняло нерівність . ▼Достатність. Покажемо, що при модель (1) продуктивна. Для цього покажемо, що *) , **) існує . Маємо , отже , бо за умовою. Оскільки для вектора Фробеніуса , то твердження (*) доведено. Запишемо тотожність, справедливу для довільної квадратної матриці А: (2) Перейдемо в (2) до границі при . Границя правої частини існує і дорівнює І. Тому . Отже ряд збігається і його сума представляє собою матрицю , обернену до : (3) Ми отримали матричний варіант формули для суми нескінченно спадної геометричної прогресії. Оскільки при будь-якому , то матриця невід’ємна і для довільного невід’ємного вектора споживання система (1) має розв’язок (4) Отже, модель Леонтьєва є продуктивною. Необхідність. Припускаючи, що модель Леонтьєва продуктивна, робимо висновок про існування такого вектора , що . Нехай при цьому вектор , тоді . Помножимо останню нерівність скалярно на вектор : тобто . Оскільки , то звідси . ▲; Отже, перевірка моделі Леонтьєва на продуктивність звелась до чисто математичної задачі оцінки власних чисел матриці А. Тепер сформулюємо деякі достатні ознаки продуктивності безпосередньо в термінах параметра моделі (1). Теорема 2. (Достатня умова продуктивності моделі «затрати-випуск»). Нехай система (1) має розв’язок при деякому . Тоді модель Леонтьєва продуктивна. Іншими словами, якщо деякий додатній кінцевий попит можна задовольнити в моделі Леонтьєва (1), то вона продуктивна. ▼; Міркуючи так, які при доведенні необхідності в теоремі 1, будемо мати . Тепер залишається застосувати теорему 1. ▲; Теорема 3. (Достатні умови продуктивності моделі «витрати-випуск»). Нехай 1) матриця невід’ємна і нерозкладна; 2) сума елементів кожногоi-го рядка не перевищує 1: 3) хоча б для одного рядка . Тоді модель Леонтьєва, яка відповідає цій матриці, є продуктивною. ▼; Доведення. Нехай лівий вектор Фробеніуса матриці А, . Тоді будемо мати Але, крім цього Отже, знову , тобто і далі застосовуємо теорему 1. ▲; Економічне тлумачення теореми 3. Нехай ми розглядаємо міжгалузевий баланс в натурально-вартісній формі. Отже, елемент матриці А означає на яку суму j-та галузь витрачає продукцію i-ї галузі в розрахунку на 1 грн своєї продукції. Тоді виражає сумарну величину витрат продукції і-ї галузі всіма галузями при умові, що кожна з них випускає продукції на 1 грн. Умова означає, що і -та галузь здатна задовольнити потреби всіх галузей. Однак тільки цієї умови замало, бо матриця не є продуктивною.
x – Ax = с x >= 0 x = (I – A)-1с = () с = с + Aс + A2с + … Прокоментуємо цю формулу, з якої, за умови продуктивності моделі, можна знайти за відомим кінцевим попитом с валовий продукт х. Щоб дістати вектор с >= 0 кінцевого попиту необхідно виробити всю кількість продукції, яку описується компонентами цього вектора (I додаток – с) але в процесі виробництва с виникають витрати Aс – II додаток, в свою чергу, для виробництва Ас знову маємо виробничі витрати А2с = ААс і т.д. тому ряд (I – А)-1с = с + Ас + А2с + … називається повними витратами на виробництво продукту, а матрицю (I – А)-1 називаємо матрицею повних витрат. Повернемось до моделі міжнародної торгівлі. Вияснимо поведінку векторів прибутку d з моделі, яка описується рівнянням Qd = d. Оскільки для матриці Q повинна виконуватись умова, що сума елементів кожного стовпця рівна 1, то з теореми про область зміни фробеніусового числа маємо Q = 1. Отже, якою торгівля починається в умовах, коли початковий розподіл прибутків співпадає з одним з векторів Фробеніуса dQ, то внаслідок такої торгівлі прибутки країн не змінюватимуться: d = dQ (Q dQ = dQ) і послідовність dQ, dQ … dQ є стаціонарною. Якщо починаємо торгівлю з довільного початкового вектора d0, то зміна вектора прибутків d(k) = Qkd0 залежить від властивостей матриці Q. Якщо Q нерозкладна і примітивна, то вона стійка, тобто , тобто ми отримали dk = = .
|