Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Єдність лідерства і керівництва
Доверь свою работу кандидату наук!
Поможем с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой

В радянській соціальній психології було прийняте розводити ці поняття. Під лідерством звичайно мали на увазі характеристику психологічних відносин, що виникають в групі «по вертикалі», тобто з погляду стосунків домінування і підкорення. Поняття ж «керівництво» відносилося до організації діяльності групи, до процесу управління нею. Відмінності між цими поняттями якнайповніші відображені в роботі б. Д. Парыгина «Основи соціально-психологічної теорії».

1. Лідер в основному покликаний здійснювати регуляцію міжособових відносин в групі, тоді як керівник здійснює організацію офіційних відносин групи як якоїсь соціальної організації.

2. Лідерство можна констатувати в умовах мікросередовища (який і є мала група), керівництво - елемент макросередовища, тобто воно пов'язано зі всією системою суспільних відносин.

3. Лідерство виникає стихійно, керівник всякої реальної соціальної групи або призначається, або обирається, але так чи інакше цей процес не є стихійним, а навпроти, цілеспрямованим, здійснюваним під контролем різних елементів соціальної структури.

4. Явище лідерства менш стабільно, висунення лідера у великій мірі залежить від настрою в групі, тоді як руководитель- явище більш стабільне.

5. Керівництво підлеглими, на відміну від лідерства, володіє набагато більш певною системою різних санкцій, яких в руках лідера немає.

6. Процес ухвалення рішення керівником (і взагалі в системі керівництва) значно більш складений і опосередкований безліччю різних обставин і міркувань, не обов'язково що кореняться в даній групі, тоді як лідер ухвалює більш безпосередні рішення, що стосуються групової діяльності.

7. Сфера діяльності лідера в основному - мала група, де він і є лідером, сфера дії керівника ширше, оскільки він представляє малу групу в більш широкій соціальній системі.

З часом інтерес учених до проблеми лідерства примусив їх переосмислити цей феномен. Так, на початку 1980-х років «Філософський енциклопедичний словник» (1983) і «Психологічний словник» (1983) дають визначення цих двох феноменів, практично співпадаючі один з одним:

«Лідер - член групи, за яким вона визнає право ухвалювати рішення в значущих для неї ситуаціях, тобто найавторитетніша особа, реально граюча центральну роль в організації спільної діяльності і регулюванні взаємостосунків в групі».

«Керівник - особа, на яку офіційно покладені функції управління колективом і організації його діяльності».

Неспроможність розведення лідерства і керівництва можна проілюструвати, використовуючи приклад утворення нового політичного руху або партії. Людина, що пропагує певні політичні ідеї, привертає людей не тільки метою, але і своїми особистими якостями, що висувається, будучи одночасно організатором і лідером Руху або партії, що формується.

Мабуть, такий підхід, прийнятий в радянській соціальній психології, обумовлений не тільки і не стільки теоретичними позиціями самого автора, скільки ідеологічними і політичними «замовленнями» і заборонами, які культивувалися протягом семи останніх десятиріч. Беручи це до уваги, позиція б. Д. Парыгина цілком объяснима: главою держави дійсно був керівник (що розуміється в пропонованому значенні слова), що призначається на цей пост. І лише демократичні перетворення дозволили нам частково вийти на рівень демократичних держав, провівши вибори президентів республік, а зараз вже держав, тим самим визнаючи існування феномена політичного лідерства на державному рівні. Тому зараз як не можна більш актуально встає проблема саме політичного лідерства.Дата добавления: 2015-08-12; просмотров: 273. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2022 год . (0.015 сек.) русская версия | украинская версия
Поможем в написании
> Курсовые, контрольные, дипломные и другие работы со скидкой до 25%
3 569 лучших специалисов, готовы оказать помощь 24/7