Р обота над загадками. Мета:учити складати розповідь за малюнком (за запитаннями,
Вересень 1 тиждень Тема. Іграшки. Мета:учити складати розповідь за малюнком (за запитаннями, за зразком); вивчити узагальнююче слово «іграшки»; активізувати в мовленні дітей слова, що означа- ють назви іграшок, збагачувати словник дієсловами (гратися з, гратися в); учити вживати іменники зі зменшувальнопестливими суфіксами; виховувати дбай- ливе ставлення до речей, бажання допомагати одне одному. Матеріали: демонстраційний: предметні картки із зображенням дзиґи, літака, м’яча; ілюстрація «Діти граються»; роздавальний: будьякі іграшки з ігрового куточка, предметні парні картки для вправи «Знайди пару». Хід заняття 1. Психогімнастика. Р обота над загадками. На дошці прикріплені малюнки із зображеннями іграшок, вони закриті. Вихователь пропонує дітям відгадати загадки й дізнатися, що зображено на цих малюнках. Гуде, а не літак, Крутиться, а не колесо. (Дзиґа.) Що за птах — пісень не співає, Гнізда не в’є, Людей і вантажі везе? (Літак.) Хоч буваю часто битий, Але зовсім не сердитий, Я стрибаю, веселюся, Чи вгадали, як я звуся? (М’яч.) — Про що загадки? (Відповіді дітей.) — Ви здогадалися, що може бути зображено на ма- люнках? Вихователь відкриває малюнки. — Перевірте, чи правильно ви відгадали. — Як можна назвати ці предмети одним словом? 3. Складання розповіді за малюнком. Протягом бесіди за малюнком завжди має бути початок — назва об’єкта (об’єктів), середина — перелік дій, властивостей предметів; кінець — оцінка об’єкта (об’єктів), що описується. Тому запитання за малюнком мають ставитися у чітко визна- ченому порядку. Вихователь вивішує на дошці ілюстрацію «Діти гра- ються». — Розгляньте уважно малюнок. Розкажіть, хто на ньому зображений. — Чим займаються діти— Чим грається дівчинка? — Що готує дівчинка для своєї ляльки? — Що роблять хлопчики? — Із чого хлопчики будують будинок? — Як звати цих дітей? — Де граються діти зі своїми іграшками? — Як діти граються з іграшками? — Які ще іграшки є в ігровому куточку? Після відповідей на запитання вихователь пропонує послу- хати розповідь. «Діти — Катруся, Сашко та Дмитрик — граються в ігро- вому куточку. Катруся грається з лялькою. Вона готує для неї обід. Хлопчики Сашко і Дмитрик вирішили побудувати будинок із кубиків. Сашко везе кубики на машині, а Дмитрик складає з них будинок. Діти граються дружно та весело». Далі вихователь пропонує дітям скласти свої розповіді, в разі необхідності допомагає. Ілюстрація залишається на дошці й після заняття, діти за бажанням можуть підходити і складати свої розповіді. 4. Фізкультхвилинка. Ми йдемо до сонечка, Ляляля. Щоб погрітись трішечки, Ляляля. Нумо, діти, веселіше, не баріться І до сонечка ласкаво усміхніться. І долоньки всі разом з’єднайте, І на місці покружляйте. А тепер присіли, встали, Усміхнулись, заспівали: Ляляля. 5. Г ра «Принеси іграшку». Вихователь пропонує дітям розглянути іграшки в ігровому куточку, потім брати по черзі будьякі іграшки, ставити на стіл вихователя зі словами: «Я гратимуся з м’ячем»; «Я гратимуся з лялькою» тощо. Після цього вихователь звертає увагу дітей на виставлені предмети, пропонує полічити й назвати їх одним словом. Далі дітям пропонується взяти й поставити кожному свою іграшку на місце, називаючи її пестливим словом, наприклад: м’яч — м’ячик; машина — машинка; лялька — лялечка; кіш- ка — кішечка. 6. В права «Знайди пару». Вихователь пропонує дітям взяти по одній предметній картці й розійтись по кімнаті. Картки підібрані попарно, наприклад: вели- кий м’яч — маленький м’яч, висока пірамідка — низька пірамідка і т. ін. Діти мають знайти пару і розповісти одне одному про свою іграшку: «У мене великий м’яч», «У мене маленький м’яч» тощо. 7. Підсумок заняття. — Із чим ви сьогодні гралися? — Яка ваша улюблена іграшка? — Як треба гратися з іграшками?
|