Вересень 2 тиждень. Тема.Опис людини. Знайомство.
Тема. Опис людини. Знайомство. Мета:учити складати описові розповіді за зразком; збагачу- вати лексику словами, за допомогою яких можна опи- сати людину (ляльку); вправляти в умінні добирати іменники, прикметники відповідно до теми, у вживан- ні іменників у множині, учити узгоджувати їх із прикметниками; виховувати позитивне ставлення одне до одного. Матеріали: демонстраційний: дві ляльки — хлопчики, дві ляль- ки — дівчатка. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. В права на координацію рухів. Перед початком вправи вихователь читає вірш Н. Карпенко «Будова тіла». Познайомтесь, я дитина, Хоч маленька, а людина. Всі частини тіла знаю, Визначаю й називаю. Є у мене голова, І вона творить дива, Шия голову тримає, Нахиляє, повертає. Є у мене дві руки, Це мої помічники. А непосидючі ноги Прокладають в світ дороги. Тулуб з’єднує частини, Є живіт у нас і спина. І всьому — хребет опора, Ось така моя будова. — Які частини тіла названі у вірші? Після цього вихователь пропонує дітям прості вправи. — Підніміть праву руку (ногу). Скажіть, що ви зробили. — Підніміть ліву руку (ногу). Розкажіть про те, що ви щойно виконали. Потім завдання ускладнюються. — Покажіть правою рукою ліве око тощо. Можна запропонувати дітям по черзі давати команди одне одному. 3. Г ра «Впізнай ляльку за описом». На столі у вихователя стоять ляльки: два хлопчики та дві дівчинки. Дітям пропонується послухати опис та здогадатися, кого як звати. — У Андрійка чорне волосся, чорні очі. Вдягнений він у вишиту сорочку та червоні штани. На ногах чобітки чорного кольору, а на голові капелюх. Діти знаходять ляльку Андрійка за допомогою запитань вихователя. — Якого кольору волосся в Андрійка? (Чорного.) — Які очі? (Чорні.) — Який одяг у Андрійка? (Вишита сорочка, червоні шта- ни, чорні чоботи, капелюх.) У відповідях дітей вихователь звертає увагу на закінчен- ня іменників в однині та множині: око — очі, чорне — чорні. Вихователь пропонує наступний опис. — Лялька Оленка дуже гарненька. Очі в неї зелені, волосся біляве. Вдягнена у блакитне плаття, білі шкарпетки та блакит- ні черевички. Великий білий бант прикрашає голову Оленки. Знайдіть цю ляльку. — Чому ви вирішили, що це Оленка? (Тому що в неї біляве волосся, зелені очі й т. ін.) 4. Фізкультхвилинка. Довго слухали малята, Час настав відпочивати. Руки вгору, руки вниз І легесенько прогнись. (Діти тягнуть руки догори, вниз.) Покружляли, повертілись, (Крутяться.) На хвилинку зупинились. Пострибали, пострибали. (Стрибають.) Раз — присіли, другий — встали. (Присідають.) Вдих глибокий — раз, два, три… Вчитись знову почали. 5. Г ра «Опиши друга». Дітям пропонується сісти в коло на килимі. Вихователь за допомогою лічилки вибирає дитину, яка виходить із групи. За цей час діти й вихователь домовляються, про кого вони розпові- датимуть. На початку гри вихователь допомагає дітям скласти опис за допомогою запитань. — Про кого ми розповідатимемо? — Яке в неї волосся? Очі? — Яке в неї вбрання? — Якого кольору плаття? Дитина, яка виходила з групи, може залишитися в колі, якщо відгадає, про кого йдеться. А з групи виходить наступна дитина. Гра продовжується. 6. В права «У кого іграшка?». Діти утворюють коло, стають обличчям до центру і переда- ють одне одному невелику м’яку іграшку. За сигналом вихова- теля діти завмирають. — У кого іграшка, Сашко? Дитина відповідає коротким реченням: — Іграшка в Андрія (Олени, Тетяни) і т. ін. 7. Підсумок заняття. — Чи є у вас друг (подруга)? — Розкажіть про нього (неї).
|