Жовтень 4 тиждень
Тема. Уживання звуконаслідувальних дієслів. Дикі тварини.
Мета: розвивати вміння добирати дієслова до іменників, збагачувати лексику словами — назвами диких тва- рин, ввести узагальнююче поняття дикі тварини; учи- ти утворювати дієслова від звуконаслідувальних слів (няв — нявкати, рик — ричати, вий — вити), закріпити вживання дієслів у різних особових формах зі змінами звуків (ловити — ловлю, бігти — бігаю, гризти — гризу, полювати — полюю, стрибати — стрибаю). Матеріали: демонстраційний: «чарівний» мішечок, іграшки — дикі тварини; роздавальний: картки з силуетним зображенням двох частин різних тварин до гри «Що за звір?». Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. В права «Хто що робить». Діти стають у коло. У центрі — вихователь з мішечком, у якому сховані іграшки — дикі тварини. Вихователь із заплющеними очима виймає іграшку та від- дає дитині. Той, кому дісталася іграшка, має розповісти, що робить ця тварина у природі, а ведучий — відгадати назву тва- рини. Якщо не відгадав, усі діти допомагають,— називають ще дії, які виконує ця тварина. Чия підказка була найбільш вдалою, той стає ведучим. 3. Г ра «Що вмієш робити ти». Вихователь із дітьми розглядають іграшки — білку, зайчи- ка, їжачка, лисицю, вовка, тигра. — Якими словами можна замінити всі ці назви тварин? (Дикі тварини.) — Чому ви так вирішили? (Ці тварини живуть у лісі, зоопарку.) Діти сідають на килимок. Вихователь починає гру реченням: «Білка вміє гризти горішки». — Хто з дітей теж уміє гризти горішки? Дитина промовляє: «І я гризу горішки», імітуючи рухи білочки. Вихователь: 1) Вовк уміє бігати. 2) Їжачок уміє швидко бігати. 3) Лисичка вміє ловити рибу. 4) Зайчик уміє стрибати. 5) Тигр уміє полювати. Діти: 1) І я бігаю. 2) І я вмію швидко бігати. 3) І я ловлю рибу. 4) І я стрибаю. 5) І я полюю. Під час гри вихователь слідкує за тим, щоб діти правильно змінювали звуки в кінці дієслова. 4. Фізкультхвилинка. У дітей та у батьків Кілька є помічників. Все вони робити вміють: Поливають, косять, шиють, Підіймають, носять, грають, В’яжуть, миють, прибирають У дворі, в садочку, в домі… Ви давно уже знайомі З обома помічниками — З працьовитими руками. І. Січовик Читаючи вірш, вихователь показує рухи, діти їх повторю- ють. Коли трапляються дієслова, вихователь голосом виділяє їх та показує дію. 5. В права «Добери слово». Дітям пропонується скласти пари за зразком. Наприклад: рик — ричати; виття — вити; няв — нявкати; фир — фиркати; гав — гавкати; кук — кувати; тук — стукати; біг — бігати; стрибок — стрибати. Гру можна провести за допомогою «чарівної» палички. До кого з дітей вона потрапляє в руки, той і відповідає. 6. Г ра «Що за звір?». Дітям пропонується взяти зі стола вихователя по одній картці з силуетним зображенням звірів, які складені з двох частин різних тварин. — Розгляньте цих звірів. Кожний із вас має показати свою тварину і сказати, наприклад, так: «У мене заєць із головою ведмедя». Після чого треба покласти картку на стіл малюнком униз. Потім вихователь запитує в кожної дитини, що за звір був зображений на її картці. Діти називають своїх тварин, якщо хтось із дітей забув, може перевернути свою картку та подивитися ще раз. 7. Підсумок заняття. — Про яких тварин ми говорили сьогодні? — Назвіть ознаки диких тварин. — Хто з тварин як «розмовляє»?
|