Тема 4. Економічне зростання
№550. Модель зростання Солоу передбачає, що виробнича функція характеризується: 1) спадною віддачею від масштабу; 2) постійною віддачею від масштабу; 3) зростаючою віддачею від масштабу; 4) незмінним граничним продуктом; 5) зростаючим граничним продуктом.
№551. Економічне зростання графічно можна проілюструвати: 1) рухом від однієї точки до іншої по кривій виробничих можливостей; 2) рухом від однієї точки до іншої за межами кривої виробничих можливостей; 3) переміщенням уліво кривої виробничих можливостей; 4) переміщенням управо кривої виробничих можливостей; 5) усі твердження неправильні.
№552. Що не припускає модель Солоу: 1) обсяг національного продукту є постійним; 2) постійна віддача від масштабу; 3) спадні граничні продукти праці й капіталу; 4) обсяг національного продукту залежить від капіталу, праці й технології; 5) споживання залежить лише від доходу.
№553. Якщо обсяг капіталу на працівника є меншим за його обсяг у стаціонарному стані, то інвестиції: 1) більші, ніж амортизація; 2) менші, ніж амортизація; 3) дорівнюють амортизації; 4) можуть бути меншими, більшими чи дорівнювати амортизації; 5) усі відповіді неправильні.
№554. Що не є аргументом прихильників економічного зростання: 1) економічне зростання є єдиним шляхом до поліпшення матеріального достатку й підвищення життєвого рівня; 2) забезпечує людності триваліший відпочинок і подовжує середню тривалість життя; 3) дає змогу нації зберігати державну незалежність; 4) забезпечує пряму залежність між збільшенням кількості товарів і послуг і оздоровленням довкілля; 5) дає змогу збільшувати розвідані запаси ресурсів і створювати нові, відкривати або розробляти замінники наявних ресурсів.
№555. Що не є аргументом противників економічного зростання: 1) світова економіка використовує ресурси і нагромаджує відходи темпами, які планета не може витримати; 2) подальший прогрес у розвинутих країнах здебільшого означає задоволення щораз менш значущих потреб; 3) унаслідок надмірного навантаження на землю здатність планети прогодувати населення зменшується; 4) економічне зростання полегшує розв’язання проблеми обмеженості ресурсів; 5) зростання відходів пригнічує абсорбційну здатність світової екологічної системи.
№556. Що не є “колесом економічного зростання”: 1) кількість та якість природних ресурсів; 2) кількість та якість трудових ресурсів; 3) обсяг капіталу країни; 4) трудові конфлікти; 5) технологія.
№557. Економічне зростання означає: 1) забезпечення повної зайнятості; 2) збільшення ресурсів та можливостей для виробництва; 3) збільшення кількості вироблених товарів і послуг; 4) переміщення кривої виробничих можливостей уліво; 5) усі твердження неправильні.
№558. Для визначення рівня економічного розвитку країни використовують низку показників, окрім: 1) валового внутрішнього продукту на душу населення; 2) показників ефективності функціонування економіки, що обчислюються на підставі ВВП; 3) виробництва і споживання деяких ключових видів продукції; 4) показників рівня заощаджень у національній економіці; 5) показників рівня та якості життя населення.
№559. Якщо національна економіка перебуває у стаціонарному стані, то згідно з моделлю Солоу, рівень заощаджень не визначає: 1) обсяг продукту на працівника; 2) споживання на працівника; 3) капітал на працівника; 4) приріст продукту на працівника; 5) інвестиції на працівника.
№560.У ході воєнних дій економіка Багатії зазнала величезних руйнувань: і робоча сила, і обсяг капіталу країни зменшились на третину. Якщо сукупній виробничій функції притаманна постійна віддача від масштабу, то повоєнний обсяг продукту на працівника порівняно з довоєнним обсягом: 1) зменшиться; 2) збільшиться; 3) не зміниться; 4) може як збільшиться, так і зменшитись; 5) усі відповіді неправильні.
№561. Стаціонарний обсяг капіталу дорівнює рівню Золотого правила за: 1) найвищого рівня заощаджень; 2) найвищого рівня споживання; 3) найнижчого рівня амортизації; 4) найвищого рівня доходу; 5) усі відповіді неправильні.
№562. За рівня Золотого правила граничний продукт капіталу дорівнює: 1) нормі амортизації; 2) реальній процентній ставці; 3) рівню заощаджень; 4) темпу інфляції; 5) граничному продуктові праці.
№563. У моделі зростання Солоу з врахуванням зростання населення (n) і науково-технічного прогресу (g) темп(и) зростання національного продукту становить(лять): 1) 0; 2) g; 3) n; 4) n + g; 5) n – g.
№564. Яка закономірність не простежувалась в економічному зростанні розвинутих країн у ХХ ст.: 1) продуктивність праці підвищувалась; 2) динаміка капіталомісткості продукції не виявляла виразної тенденції; 3) реальна заробітна плата зростала; 4) частка капіталу у національному доході помітно збільшилась; 5) капіталоозброєність праці зростала.
№565. Національна економіка не прямує до стаціонарного стану за: 1) зростаючої віддачі від масштабу; 2) високих темпів зростання населення; 3) високого рівня заощадження; 4) низької норми амортизації; 5) усі відповіді неправильні.
№566. Нехай економіка усіх країн перебуває у стаціонарному стані. Вищі темпи зростання населення у країні порівняно з іншими країнами вестимуть у цій країні за інших однакових умов до: 1) більшого стаціонарного обсягу капіталу на працівника; 2) більшого стаціонарного обсягу продукту на працівника; 3) меншого стаціонарного обсягу капіталу на працівника; 4) більшого стаціонарного обсягу споживання на працівника; 5) правильні відповіді містять пункти 1, 2, і 4.
№567. Нехай економіка усіх країн перебуває у стаціонарному стані. Вищі темпи зростання населення у країні порівняно з іншими країнами вестимуть у цій країні (за інших однакових умов) до: 1) вищих темпів зростання національного продукту; 2) нижчих темпів зростання національного продукту; 3) вищих темпів зростання обсягу продукції на працівника; 4) вищих темпів зростання споживання на працівника; 5) правильні відповіді містять пункти 1, 3 і 4. №568. Економічним зростанням називають: 1) збільшення номінального ВВП країни; 2) досягнення природного рівня безробіття; 3) збільшення кількості природних та трудових ресурсів; 4) збільшення номінального ВВП на душу населення; 5) збільшення реального ВВП на душу населення.
№569. До інтенсивного типу економічного зростання відносять: 1) збільшення видобутку нафти та газу завдяки освоєнню нових родовищ; 2) збільшення випуску автомобілів за рахунок розширення виробничих площ; 3) збільшення виробництва усіх товарів і послуг завдяки підвищенню граничного віку виходу на пенсію; 4) збільшення випуску побутової техніки внаслідок переорієнтації військово-промислових підприємств на цивільне виробництво; 5) зростання обсягів виробництва всіх видів продукції за умов скорочення тривалості робочого тижня.
№570. До факторів пропозиції в теорії економічного зростання належить: 1) рівень процентних ставок; 2) рівень розвитку технологій; 3) податкова система; 4) якість державного управління.
№571. На яке з припущень не спирається неокласична модель зростання Р.Солоу: 1) виробничій функції властива постійна віддача від масштабу; 2) фактори виробництва є взаємозамінними; 3) попит на товари і послуги формують лише домогосподарства та фірми; 4) гранична та середня продуктивність капіталу – постійні; 5) ринки факторів виробництва – досконало конкурентні.
№572. У моделі зростання Р.Солоу зростання рівня заощаджень зменшує: 1) інвестиції на працівника; 2) граничну продуктивність капіталу; 3) продуктивність праці; 4) стаціонарний обсяг капіталу; 5) обсяг національного виробництва.
№573. Економіка досягає стаціонарного стану за Золотим правилом, коли: 1) нахил виробничої функції для одного працівника перевищує норму амортизації; 2) обсяг інвестицій менший за суму амортизації; 3) нахил виробничої функції для одного працівника дорівнює нормі амортизації; 4) нахил виробничої функції для одного працівника дорівнює нахилові функції інвестицій; 5) нахил виробничої функції для одного працівника менший за норму амортизації.
№574. Темпи економічного зростання за інших рівних умов вищі у тих країнах, де: 1) більший рівень заощаджень; 2) вищі темпи зростання населення; 3) менша норма амортизації; 4) нижчі темпи зростання населення; 5) більша капіталоозброєність праці.
№575. Яке твердження щодо моделі Р.Солоу із зростанням населення та науково-технічним прогресом неправильне: 1) науково-технічний прогрес є ендогенною змінною; 2) стаціонарний обсяг капіталу досягається, коли фактичні інвестиції дорівнюють пороговим; 3) науково-технічний прогрес – єдине пояснення підвищення рівня життя після досягнення стаціонарного стану; 4) зростання ефективності праці зменшує її капіталоозброєність; 5) споживання максимізується, якщо чиста гранична продуктивність капіталу дорівнює сумі темпів зростання робочої сили та ефективності праці.
№576. Яке твердження правильне: 1) стаціонарний обсяг капіталу, який максимізує інвестиції, називають стаціонарним станом за Золотим правилом. 2) різницю між граничною продуктивністю капіталу та нормою амортизації називають залишком Солоу; 3) основними визначниками капіталоозброєності праці в моделі зростання Р.Солоу є інвестиції, зношення капіталу та темп інфляції; 4) у моделі Р.Солоу обсяг інвестицій на працівника прямо пропорційний продуктивності праці; 5) модель зростання Р.Солоу використовує припущення про зростаючу віддачу від масштабу.
|